Choć wiele osób marzy o przestronnej łazience, w której nie brakuje miejsca na dużą wannę, osobną kabinę prysznicową czy dwie umywalki, większość z nas nie ma tego komfortu. Mała łazienka to przede wszystkim problem mieszkańców bloków, gdzie metraż tego pomieszczenia jest niewielki, a możliwości przebudowy – ograniczone.

Podpowiadamy, jak wyposażyć małą łazienkę, by korzystanie z niej było wygodne pomimo niedużych rozmiarów.

shutterstock_225419269

Codzienne korzystanie z niewielkiej i mało ustawnej łazienki bywa kłopotliwe – równie trudne jest jednak dobranie wyposażenia w taki sposób, by pomieszczenie nie wydawało się zagracone. Oto niektóre problemy, z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć:

- brak miejsca na pralkę,

- brak przestrzeni do przechowywania ręczników, kosmetyków czy leków,

- brak miejsca na kosz na pranie,

- dylemat - prysznic czy wanna,

- wąska, mało praktyczna umywalką,

- brak naturalnego oświetlenia

Niemal wszystkie te problemy można rozwiązać jeszcze na etapie projektu. Planując układ urządzeń i mebli w małej łazience trzeba z jeszcze większym zaangażowaniem zadbać o jego funkcjonalność – nie chodzi wyłącznie o to, by zmieścić na niewielkiej przestrzeni wszystkie niezbędne sprzęty, ale by korzystanie z nich było komfortowe.

shutterstock_288589802

Projekt małej łazienki – o czym pamiętać?

Wyposażając niewielką łazienkę trzeba czasem iść na kompromisy. W praktyce oznacza to konieczność rezygnacji z kabiny prysznicowej na rzecz wanny (lub odwrotnie), wybór mniejszej umywalki ściennej np. zgrabnej umywalki VIGOUR white (jedynie 50 x 35 cm)  czy pralki typu Slim, która – chociaż cechuje się mniejszą pojemnością bębna – jest świetnym rozwiązaniem do łazienek o niezbyt dużych rozmiarach. Jednak, wbrew powszechnemu przekonaniu, mniejsze gabaryty urządzeń sanitarnych nie muszą oznaczać mniejszej wygody – są one zaprojektowane tak, by doskonale się prezentować i świetnie spełniać swoją funkcję.

Uwaga!

Ważne, aby w łazience pozostało wystarczająco dużo miejsca, by możliwy był swobodny dostęp do umywalki czy miski sedesowej, który pozwoli nie tylko łatwo z nich korzystać, ale też wyczyścić je i przestrzeń wokół nich. Z tego powodu zaleca się na przykład, by projektując łazienkę pozostawić wolną przestrzeń przed umywalką o wymiarach co najmniej 110 x 65 cm. Z kolei zachowanie odstępu 60 cm wokół toalety pozwoli na komfortowe siadanie, wstawanie i sprzątanie. Dobrym wyborem będzie np. wisząca miska ceramiczna Vero Air – to rozwiązanie zajmuje najmniej miejsca i ma stylowy, nowoczesny wygląd.

Umywalka z miejscem do przechowywania

Wygospodarowanie miejsca na szafki łazienkowe może być trudne, jeśli masz do dyspozycji tylko kilka metrów kwadratowych przestrzeni. Jednak ich obecność pozwala na utrzymanie porządku, a to z kolei sprawia, że pomieszczenie wydaje się optycznie większe. Dobrym rozwiązaniem do niewielkich łazienek jest szafka zamontowana pod umywalką, wyposażona w praktyczne szuflady do przechowywania kosmetyków i drobnych akcesoriów. Umywalki meblowe mogą być bardzo wąskie, dzięki czemu w połączeniu z szafką nie zajmują zbyt wiele miejsca. Na przykład szafka podumywalkowa Traffic wraz z umywalką od marki Koło, ma wymiary jedynie 56 x 62 x 45 cm.

V&B_SUBWAY2

Higiena i komfort w małej łazience – wskazówki

Mała łazienka nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z komfortu. Na kilku metrach kwadratowych być może nie zmieścisz bidetu umieszczonego obok miski sedesowej, ale z łatwością wykorzystasz nowoczesne rozwiązanie, jakim jest deska myjąca. Zastosowana w połączeniu z klasyczną toaletą deska Aquaclean Tuma Classic oferuje funkcjonalność bidetu przy jednoczesnej oszczędności miejsca.

Podsumowanie

Planujesz remont łazienki, której powierzchnia nie wynosi więcej niż kilka metrów kwadratowych? Zanim zabierzesz się za projekt i aranżację, zastanów się, na jakie problemy możesz napotkać przy wyposażaniu małej łazienki. Wybierając odpowiednią ceramikę, meble łazienkowe i dodatki, możesz sprawić, że pomieszczenie będzie wydawać się większe, a korzystanie z niego – znacznie wygodniejsze. Eleganckie i praktyczne wyposażenie do małych łazienek znajdziesz w naszym sklepie – sprawdź, co mamy do zaoferowania!