Choć określenie „kabina prysznicowa” często przywodzi na myśl wyraźnie wydzielone miejsce z plastikową obudową i wysokim brodzikiem, w rzeczywistości to tylko jedna z opcji. Tzw. kabina wcale nie musi być zamkniętym obszarem, a wyodrębniony brodzik również coraz częściej ustępuje miejsca rozwiązaniom zdecydowanie bardziej nowoczesnym.

Liczba dostępnych typów i modeli bardzo się w ostatnich latach zwiększyła, istnieje mnóstwo ciekawych pomysłów na aranżację łazienki, w tym strefy natryskowej, które możemy wykorzystać w różnego rodzaju wnętrzach. Pozwolą nam one czerpać przyjemność podczas brania kąpieli, unikać zalewania łazienki, a także maksymalnie wykorzystać przestrzeń, jaką przeznaczyliśmy na prysznic.

 

kabina prysznicowa w łazience

 

Kabina prysznicowa – liczy się dobry rozmiar

Podstawowym warunkiem optymalnego doboru kabiny prysznicowej, w której będziemy czuć się komfortowo jest postawienie na odpowiedni rozmiar. Podejmując decyzję w tej kwestii, powinniśmy wziąć pod uwagę szereg czynników, w tym przede wszystkim dostępną przestrzeń, a także rozmieszczenie innych sprzętów i mebli w łazience. Nie bez znaczenia są też gabaryty osób, które będą z tego typu prysznica korzystać, ich wiek oraz stopień sprawności. W przypadku ludzi starszych warto rozważyć zamontowanie do ściany składanego taboretu czy też możliwość dostawiania specjalnego krzesełka. Ciekawą opcją jest też wbudowane siedzisko – jako część głęboko osadzonego, wysokiego brodzika; mniej sprawnym użytkownikom może być jednak trudno unieść nogi tak wysoko, by w ogóle się tam dostać.

Jeśli mają sporo nadprogramowych kilogramów, z pewnością nie powinni wybierać kabin najmniejszych rozmiarów, np. takich na planie kwadratu o wymiarach 70x70 cm. Nawet jeśli niedobór przestrzeni mocno nas ogranicza, warto, by choć jeden bok był nieco dłuższy. Sporo miejsca jest zwykle w kabinie narożnej zaokrąglonej, która jest zresztą najczęściej wybierana do niewielkich polskich łazienek. Planując zakup kabiny i ewentualnie brodzika, warto też zawczasu znaleźć jak najlepsze miejsce dla kosmetyków do kąpieli, aby później nie skończyło się potykaniem o nie czy też nieustannym schylaniem.

 

kabina prysznicowa w łazience

 

Wyjątkowo komfortowa kąpiel pod prysznicem

Niezrównany komfort zyskamy, decydując się jednak nie na typową kabinę prysznicową, ale prysznic bez tradycyjnej kabiny oraz wykorzystanie na natrysk przestrzeni przy jednej ze ścian. Wystarczy bateria prysznicowa i pojedyncza ścianka ze szkła, a także umieszczenie prawie niewidocznego odpływu, np. w formie odpływu liniowego lub ściennego. Dzięki temu zyskamy pod prysznicem dużo miejsca, a brodzik nie będzie dla nas żadną przeszkodą czy ograniczeniem. W ten sposób bezpośrednio na płytkach pod prysznicem, rodzice będą mogli wygodnie kąpać swoje dzieci, i to np. dwoje w jednym czasie, albo też nawet myć się razem z nimi. Z kolei w przypadku niemowląt w takiej przestrzeni łatwo będzie napełnić wodą z natrysku przeznaczoną dla nich wanienkę, a po kąpieli – wylać ją bez większego wysiłku, z jakim często wiąże się opróżnianie wanienki niemowlęcej do brodzika tradycyjnego prysznica.

Jeśli się postaramy, możemy zdecydowanie zwiększyć komfort użytkowania prysznica również w innych sytuacjach. Poza zakupem typowej baterii prysznicowej warto zdecydować się na szereg udogodnień, które sprawią, że korzystanie z prysznica stanie się prawdziwą przyjemnością. Do takich rozwiązań należą np. funkcja hydromasażu w rączce natryskowej, deszczownica, czy też zamontowanie specjalnego wodoodpornego radioodbiornika pod prysznic.

Polecane produkty