Nieszczelne, słabo ogrzewające, zapowietrzone grzejniki warto wymienić przy okazji modernizacji lub wymiany instalacji grzewczej. Awarie są jednak nieuniknione, zwłaszcza gdy grzejniki służą naszej rodzinie od kilku pokoleń. Niestety, wysoce prawdopodobne jest to, że dowiemy się o kiepskim stanie grzejnika późną jesienią. Wtedy właśnie, w okresie grzewczym pojawiają się oznaki, że stary kaloryfer pora spisać na straty. Jak łatwo się domyślić - nie można wówczas dokonać szybkiej wymiany grzejników. Warto jednak wiedzieć, że w takich sytuacjach przychodzą nam specjaliści, którzy oferują zamrażanie instalacji.

Komfort termiczny, wygoda zarządzania ciepłem, oszczędność i okazja do zmiany aranżacji pomieszczenia - to tylko niektóre z zalet wymiany instalacji grzewczej. Decyzja zapadła - wymieniamy grzejniki. O czym warto pamiętać przy wyborze nowych?

 

Na co zwrócić uwagę przy wymianie starych grzejników na nowe

 

Moc cieplna - nauka fizyki jest jednak opłacalna!

Moc cieplna pomaga ustalić wydajność grzejnika. Oznacza ilość ciepła dostarczanego przez grzejnik. Wyrażamy ją w watach. Do obliczenia zapotrzebowania cieplnego danego pomieszczenia obliczamy ilość W na m2.

 

Z żeliwa na aluminium czy stal?

  • Przewodnictwo cieplne

W obu przypadkach możemy mówić o bardzo dobrym przewodnictwie cieplnym; grzejniki stalowe i aluminiowe szybko ogrzewają pomieszczenie, w przeciwieństwie do grzejników żeliwnych. Trzeba jednak przyznać, że grzejniki aluminiowe cechują się niską bezwładnością cieplną, a to wpływa na łatwe, szybkie i precyzyjne sterowanie ogrzewaniem.

Między grzejnikiem aluminiowym a stalowym istnieją niewielkie różnice w parametrach technicznych.

  • Waga

Tu szala przechyla się na korzyść grzejnika wyprodukowanego z aluminium. Grzejniki stalowe są lżejsze od żeliwnych, ale cięższe od aluminiowych.

  • Ciśnienie robocze

Maksymalne ciśnienie robocze w grzejnikach aluminiowych jest wyższe. To samo tyczy się temperatury; różnica między maksymalną temperaturą grzejników aluminiowych i stalowych wynosi ok. 100 C.

  • Odporność na uszkodzenia mechaniczne

Aluminium łatwo się odkształca i ulega uszkodzeniom, stal jest trwalsza i pozwala na dłuższe użytkowanie.

  • Dostępność i różnorodność

Wśród dostępnych na rynku grzejników, zdecydowanie większa różnorodność występuje w przypadku grzejników stalowych. 

 

Na co zwrócić uwagę przy wymianie starych grzejników na nowe

 

Estetyka stalowych grzejników dekoracyjnych

Jeszcze 10 lat temu dużą popularnością cieszyły się płytowe, białe grzejniki wykonane ze stali. Zdominowały sypialnie, kuchnie, salony. W łazienkach królują do tej pory - stalowe grzejniki drabinkowe.

Nowoczesne grzejniki dekoracyjne pozwalają na wkomponowanie elementów ogrzewania w styl danego pomieszczenia. Odkąd pojawiły się na rynku, w znaczącym stopniu wpłynęły na to, gdzie montujemy grzejniki i jak wykorzystujemy ich potencjał estetyczny. 

Ludzie na całym świecie zaczynają praktykować minimalizm. To prawdziwa rewolucja nie tylko dla konsumentów i producentów, ale także diametralna zmiana stylu życia. Odzwierciedla się ona także w wystroju wnętrz. 

Projektanci sztuki użytkowej na nowo definiują pojęcie dekoratywności, w myśl zasady: im mniej, tym lepiej. Nowoczesne grzejniki dekoracyjne wtapiają się w przemyślaną aranżację pomieszczenia. 

Świeże trendy w designie wnętrzarskim pozwalają nam diametralnie zmienić charakter mieszkania. Żeliwne, peerelowskie kaloryfery zastępowane są przez designerskie, lekkie grzejniki współpracujące z nowymi technologiami i innowacyjnymi rozwiązaniami w instalacjach grzewczych.

Polecane produkty