Wśród najważniejszych w 2021 roku tendencji wnętrzarskich dotyczących łazienek, opracowanych specjalnie dla Elements, króluje trend Natural Wellbeing. To wielki powrót mody na naturę, spokój (również ten wewnętrzny) i holistyczną troskę o siebie w nurcie self-care. Jak zaaranżować łazienkę w tym duchu? Jakie są najbardziej charakterystyczne elementy tego trendu? Sprawdź. 

 

Natural Wellbeing – czym charakteryzuje się ten trend?

Natural Wellbeing to trend, który zamienia łazienkę w prawdziwe sanktuarium, czyli miejsce, w którym troszczymy się nie tylko o ciało, ale też o duszę. Istotna jest tu bliskość natury – nawet jeśli nie dosłowna, to wyrażająca się w stonowanej kolorystyce, organicznych formach, naturalnych materiałach, wrażeniu ładu i harmonii. Natural Wellbeing to odpowiedź na ważne społecznie zjawiska: modę na self-care, czyli holistyczną troskę o każdą płaszczyznę życia, zarówno cielesną, jak i mentalną, oraz na ekologiczny styl życia, coraz ważniejszy dla wielu z nas. W łazience urządzonej zgodnie z założeniami tego opracowanego specjalnie dla Elements trendu naprawdę można się odprężyć, zapomnieć o zgiełku, skoncentrować, wyciszyć, skupić na sobie i o siebie zadbać. Jeśli chcesz, żeby Twoja łazienka stała się oazą spokoju, a jednocześnie piękną wizytówką Twojego domu, sprawdź jakie elementy powinny się w niej znaleźć. 

 

łazienka natural weelbeing

 

Formy charakterystyczne dla trendu Natural Wellbeing – na jakie zwrócić uwagę?

Jedną z najbardziej charakterystycznych form dla Natural Wellbeing są łagodne, inspirowane światem przyrody i skandynawską estetyką owale. W 2021 roku taki kształt przyjmuje przede wszystkim ceramika. Jak może wiesz z naszego poradnika dotyczącego wyboru odpowiedniej umywalki, coraz popularniejsze stają się w ostatnim czasie umywalki nablatowe, przypominające purystyczne, bardzo naturalne misy rodem z wnętrza chaty w skandynawskim lesie. Dokładnie takie owalne umywalki wpisują się idealnie w trend Natural Wellbeing, podobnie jak na przykład przyścienne wanny czy misy sedesowe. Żeby uniknąć chaosu, dobierz każdy z tych elementów tak, żeby bazował właśnie na łukach i zmysłowych krzywiznach. 

W trendzie Natural Wellbeing pojawiają się też baterie, które z jednej strony idealnie zgrywają się z otoczeniem, a z drugiej wyróżniające się biżuteryjnym wręcz sznytem. Idealnym przykładem są te czarne z matowym finiszem, o minimalistycznej formie albo mosiężne, niby nowoczesne, a jednak w duchu vintage. 

 

łazienka natural wellbeing z wanną

 

Materiały w trendzie Natural Wellbeing – jakie wybrać?

Trend Natural Wellbeing to hołd złożony naturze na wielu płaszczyznach, również w kontekście materiałów. Wśród tych, które mają największe znaczenie, warto wymienić przede wszystkim płyty gresowe – najlepiej matowe, o surowym charakterze, często imitujące kamień czy prawdziwe drewno. Tego typu płytki w połączeniu z białą ceramiką i matowymi bateriami tworzą doskonałe połączenie, cechujące się szlachetnością i prostotą. Do ważnych dla tej tendencji materiałów zaliczamy też kamień i beton, zastosowane nie tylko na dużych płaszczyznach, ale też w dodatkach dekorujących wnętrze łazienki. Innym materiałem, na który warto zwrócić uwagę jest też oczywiście naturalne drewno i mosiądz, który uzupełnia aranżację i dookreśla jej charakter.

 

Kolorystyka zgodna z trendem Natural Wellbeing – na jakie odcienie postawić?

W palecie kolorystycznej wpisującej się w trend Natural Wellbeing nie ma miejsca na przypadki, niezaplanowane kontrasty, mocne neony czy słodkie pastele z innej stylistycznie bajki. Każdy odcień idealnie zgrywa się we wnętrzu z pozostałymi, tworząc całość uspokajającą, wpływającą na zmysły, niezwykle lekką i wprost odnoszącą się do świata dzikiej natury. Kolory w łazience urządzonej zgodnie z założeniami Natural Wellbeing są zgaszone, lekko spłowiałe, bardzo subtelne. To przede wszystkim zieleń, najlepiej wielowymiarowa, jakby mieniąca się różnymi odcieniami (na przykład jak w przypadku płytek Res Art Olive marki Fondovalle), a także ciepłe, przyjemne w odbiorze szarości, jasne beże i brązy, a także róż, który jest wyśmienitym łącznikiem między naturalnym kolorem drewna a zielenią. Całą paletę, jak kropka nad i, akcentuje biel i czerń.

 

łazienka w trendzie natural wellbeing

 

Jaki nastrój wyczarujesz w swojej łazience, stawiając na Natural Wellbeing?

Łazienka, w której króluje aranżacja Natural Wellbeing jest miejscem przyjaznym i przytulnym, sprzyjającym długim rytuałom i chwilom odosobnienia. To raczej sporych rozmiarów, domowe sanktuarium – przystań, do której każdy chętnie wraca wprost z miejskiej wrzawy. Przestrzeń ta zapewnia prywatność, ciepło, a przede wszystkim komfort. Jeśli szukasz sposobu na zaaranżowanie przestrzennej łazienki dla kochających wygodę, właśnie trend Natural Wellbeing będzie najlepszym wyborem. Nie ma tu mowy o przeładowaniu elementami, chaosie czy wizualnych dystraktorach, które rozpraszają uwagę. Łazienka Natural Wellbeing jest raczej buddyjsko pusta – nawet, jeśli nie jest bardzo duża, to zdecydowanie panuje w niej wrażenie raczej braku niż nadmiaru elementów. Nie daj się jednak zwieść pozorom – dzięki odpowiedniej organizacji w takim wnętrzu niczego nie brakuje, jednak typowo funkcjonalne elementy nie proszę się o uwagę na pierwszy rzut oka. Strefa kąpielowa z wanną czy prysznicem, łazienkowe meble czy ścienne kinkiety są tak wkomponowane w przestrzeń, że… z pozoru wcale ich nie widać. 

 

natural wellbeing w łazience

 

Jakie dodatki zastosować w łazience zaaranżowanej w duchu Natural Wellbeing?

Dodatki w łazience utrzymanej zgodnie z trendem Natural Wellbeing nie mogą być krzykliwe czy nadmiernie nowoczesne. Chcąc zachować spójność, staraj się unikać tworzyw sztucznych, neonowych odcieni, napisów, printów, które nie mają nic wspólnego ze światem przyrody. Postaw raczej na eleganckie akcesoria, które przypominają skandynawskie rękodzieło, użyteczne drobiazgi sprzed lat, które świetnie zniosły próbę czasu czy elementy rodem z ekologicznego spa na Islandii. Oprócz detali z drewna, naturalnego kamienia czy mosiądzu, o których już wspominaliśmy, sięgnij też po dodatki z lnu i bawełny, które dodadzą jeszcze więcej subtelnej świeżości łazience Natural Wellbeing. 

 

natural wellbeing w modnej łazience

 

Łazienka w duchu Natural Wellbeing. Jak osiągnąć taki efekt?

Marzysz o nastrojowej łazience, z której nie chce się wychodzić? Zaaranżuj ją zgodnie z założeniami trendu Natural Wellbeing, dostosowując je do własnych potrzeb. Zacznij na przykład od położenia na ścianę płytek Komi Natural z kolekcji Match włoskiego producenta Fondovalle. Dzięki skośnym cięciom i matowemu wykończeniu dają naprawdę ciekawy efekt, a ciepły materiał do złudzenia przypomina drewno. Taka dekoracja sprawdzi się na pojedynczej płaszczyźnie, na przykład tej sąsiadującej z wanną. 

 

drewno w łazience natural wellbeig

 

Kolejnym elementem, którego nie możesz przeoczyć, jeśli chcesz wyczarować efekt wpisujący się w trend Natural Wellbeing jest biała ceramika o owalnych, opływowych kształtach. Znajdziesz ją w kolekcji Derby marki Vigour. Gwarantują przyjemną w odbiorze łagodność, która jest nadrzędną cechą łazienek zgodnych z tą tendencją. 

Z owalami subtelnie kontrastują geometryczne formy, zwłaszcza mebli. Skuś się na taki efekt, wybierając do swojej łazienki designerski zestaw marki Elita, składający się z umywalki Reni i szafki na praktycznym czarnym stelażu z drewnianą szafką podumywalkową Indus. Całość uzupełnią czarne baterie łazienkowe, na przykład te z kolekcji Nobili Live, które z zestawem Elita stworzą duet tak samo nowoczesny, jak i pełen swobodnej, niewymuszonej prostoty.

Łazienka Natural Wellbeing na pewno Ci się spodoba, jeśli lubisz funkcjonalne i świetnie zaaranżowane przestrzenie, w których niczego nie brakuje, ale też nie ma wrażenia przepychu i nadmiaru. Przypominająca inspirowane naturą wnętrza skandynawskie czy islandzkie, będzie strefą absolutnego domowego relaksu i miejscem, w którym każdy stres dosłownie rozpłynie się w kojącej zmysły kąpieli.

Jeśli chcesz poznać jeszcze więcej łazienkowych inspiracji, zajrzyj do naszego magazynu Top Trendy, gdzie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do swojej wymarzonej łazienki. 

Polecane produkty