Kabiny prysznicowe już od wielu lat goszczą w polskich łazienkach – świetnie sprawdzały się w małych, PRL-owskich wnętrzach. Jednak nowoczesne budownictwo sięga po zupełnie inne rozwiązania, a obszerne łazienki i salony kąpielowe stają się standardem – w tych natomiast najlepiej sprawdzają się nowoczesne strefy natryskowe. Co warto o nich wiedzieć?


Nowocześnie znaczy wygodnie – postaw na dużą strefę natryskową


Pierwsze kabiny prysznicowe najczęściej przeznaczone były do montażu w narożniku i były kwadratowe lub półokrągłe – rzadko szerokość ściany przekraczała 90 cm, a zatem trudno mówić o nadzwyczajnym komforcie w czasie kąpieli. Choć i dzisiaj takie modele są dostępne i często sięgają po nie osoby posiadające łazienki o małym metrażu, coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się prawdziwie innowacyjne strefy prysznicowe.

 

nowoczesny natrysk

 

Ich wielkość możesz bez trudu dopasowywać do własnych potrzeb, ponieważ teraz możesz składać  obszerne kabiny z dostępnych elementów i dopasowywać do nich brodziki, które także sprzedawane są w najróżniejszych kształtach i rozmiarach.


A może zrezygnować z tradycyjnego postrzegania kabiny prysznicowej, jako zamkniętej przestrzeni, do której prowadzą drzwi? Taką możliwość oferują tzw. kabiny walk-in, których konstrukcja jest otwarta. Czasami składają się zaledwie z jednej ściany – tej, na którą kierowany jest strumień wody z natrysku. Warto postawić tutaj na przejrzyste szkło, dzięki któremu łazienka będzie się wydawać jeszcze przestronniejsza i zyska na nowoczesnym designie.

 

prysznic w nowoczesnej łazience

 

Pozbądź się brodzika – innowacyjne kabiny prysznicowe


Coraz więcej kabin prysznicowych, w szczególności tych typu walk-in, rezygnuje z potrzeby montażu brodzika. Zamiast niego na posadzce kładzione są standardowe płytki ceramiczne, a w nie wmontowywane są odpływy liniowe, które skutecznie zbierają wodę z kąpieli i dystrybuują je do kanalizacji. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – oto kilka z nich:

  • Nowoczesny design – czyli to, na czym zależy większości osób wykańczających łazienki na miarę XXI wieku. Możliwe jest zachowanie spójności wystroju otoczenia, a brak brodzika w połączeniu z przezroczystymi ściankami kabin walk-in daje niezwykły, bardzo minimalistyczny efekt. 
  • Wygoda – podczas kąpieli nie ograniczają Cię ramy – ani brodzika, ani ścian, jeśli tak zaaranżowałeś swoją strefę prysznicową. Możesz się więc cieszyć pełną swobodą ruchów podczas mycia i pielęgnowania ciała.
  • W trosce o najbliższych – brak brodzika to także spore ułatwienie dla osób starszych i niepełnosprawnych. Nie muszą bowiem pokonywać kolejnej bariery, by móc się umyć. Takie rozwiązania są także przyjazne dzieciom – minimalizują ryzyko potknięcia się w czasie wychodzenia z kąpieli.

Innym rozwiązaniem jest zamontowanie brodzika, ale na tyle niskiego, by był niemal zlicowany z posadzką. Która opcja jest lepsza? To już zależy od Twoich prywatnych preferencji.

 

prysznic walk-in do nowoczesnej łazienki

 

Zadbaj o komfort, ale i o oszczędność – jak wybrać armaturę natryskową?


Nowoczesna łazienka, choć kojarzy się głównie z efektownymi stylizacjami oraz pełnią komfortu użytkowania, powinna być również oszczędna. Znakiem naszych czasów staje się bowiem dbałość o środowisko, która jest konieczna do przywrócenia równowagi w świecie. Dlatego też staraj się wybierać armaturę, dzięki której oszczędzanie wody będzie łatwiejsze:

  • zestaw natryskowy wyposażony w perlator – czyli system napowietrzania wody. Dzięki temu strumień jest dużo wydajniejszy i mocny, choć w rzeczywistości zużywa się mniej wody, niż się zdaje. Co więcej, woda pełna pęcherzyków jest miękka w dotyku i przyjemna dla skóry;
  • bateria z termostatem – brak konieczności poszukiwania idealnych ustawień wody przy każdej kąpieli, spowoduje jej mniejsze zużycie,
  • ogranicznik przepływu – jest to wkładka stosowana w słuchawkach prysznicowych oraz deszczowniach. Zmniejsza przepustowość przewodów, powodując mniejsze zużycie wody przy codziennych kąpielach.

Pamiętaj, że armatura może być ekologiczna i zapewniająca komfort zarazem. Wybieraj więc modele, które zapewniają różne opcje natrysku, aby móc z każdej kąpieli wyjść w pełni zrelaksowanym.

Polecane produkty