Łazienka przestała być pomieszczeniem pełniącym funkcję czysto użytkową. Współcześnie aranżowane łazienki współgrają z wystrojem całego wnętrza i są projektowane w taki sposób, by sprzyjać relaksowi. W łazienkach w stylu skandynawskim i minimalistycznym dużą popularnością cieszą się podłogi i ściany wykonane z płytek imitujących drewno. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

 

Płytki do łazienki imitujące drewno

 

Zalety płytek imitujących drewno

Coraz częściej aranżujemy łazienki tak, by nie były sterylne, lecz przytulne. Najprostszym sposobem na wprowadzenie przyjemnej atmosfery do wnętrza jest zastosowanie płytek imitujących drewno. Jakie są ich największe zalety?

  • Cena – zakup i impregnacja naturalnego drewna to kosztowna inwestycja. Płytki drewnopodobne pozwalają cieszyć się drewnianą podłogą za niewielkie pieniądze.
  • Łatwość czyszczenia – płytki imitujące drewno są odporne na zaplamienie, wilgoć i pleśń, dlatego doskonale sprawdzają się w łazience. Co więcej, takie rozwiązanie nie wymaga specjalnej pielęgnacji i impregnacji.
  • Wytrzymałość – wahania temperatur, woda, wilgoć, przebarwienia czy zarysowania są niestraszne płytkom imitującym drewno. Wszystko po to, byś mógł korzystać z łazienki dokładnie tak, jak lubisz, nie martwiąc się, czy przypadkiem nie zachlapałeś podłogi podczas kąpieli.
  • Szeroki wybór – producenci płytek drewnopodobnych oferują obecnie ogromny wybór wzorów, faktur i kolorów. Wybierając płytki, możesz więc zdecydować się na dowolny gatunek i kolor „drewna”.
  • Uniwersalność i ponadczasowość – drewno nigdy nie wychodzi z mody i doskonale komponuje się nie tylko ze stylem skandynawskim, lecz także klasycznym, rustykalnym czy industrialnym.

 

Płytki do łazienki imitujące drewno

 

Wady drewnopodobnych płytek do łazienki

Choć płytki imitujące drewno cieszą się ogromną popularnością, wielbiciele naturalnego drewna mogą mieć do nich kilka zastrzeżeń.

  • Temperatura – mimo tego, że płytka do złudzenia przypomina naturalne drewno, w dotyku jest znacznie zimniejsza. Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie ogrzewania podłogowego, które niekoniecznie sprawdzi się w przypadku podłóg z naturalnego drewna.
  • Antypoślizgowość – wilgotna posadzka może być śliska, dlatego wybierając płytki, warto zwrócić uwagę na ich właściwości antypoślizgowe (R). Płytki do łazienki powinny mieć parametry w granicach od R10 do R12 – takie produkty są nieco bardziej chropowate, a tym samym zbliżone fakturą do drewna.

 

Płytki do łazienki imitujące drewno

 

Płytka ceramiczna czy gres?

Decydując się na podłogę drewnopodobną, należy dokonać wyboru między płytkami ceramicznymi a gresem. Gres wyróżnia się niską nasiąkliwością, wysoką odpornością na zaplamienie, wytrzymałością mechaniczną i łatwym czyszczeniem. Co więcej, gres jest również mrozoodporny, dlatego może być bez problemu położony także na tarasie. Płytka ceramiczna równie wiernie imituje drewno, lecz wyróżnia się nieco wyższą nasiąkliwością i mniejszą twardością. Oprócz tego, że płytki i gres wyglądają jak drewno, wyróżniają się też typową dla tego materiału szorstką powierzchnią.

 

Naturalne drewno w łazience – czy warto?

Materiały zastosowane w łazience mają nieustanny kontakt z wodą, parą, środkami czystości i kosmetykami. Istnieje oczywiście możliwość zastosowania naturalnego drewna w łazience, jednak bez odpowiedniej impregnacji jest ono narażone na odkształcenia, przebarwienia oraz zmiany faktury. W łazienkach najlepiej sprawdza się drewno egzotyczne (np. merbau), jednak każda naturalna podłoga wymaga szczególnej pielęgnacji. Płytki drewnopodobne są więc nie tylko bardziej wytrzymałym, lecz również tańszym rozwiązaniem niż prawdziwe drewno. 

Polecane produkty