Dlaczego w projektach łazienkowych decydujemy się na wannę zamiast prysznica? To proste. Tylko w wygodnej wannie można czerpać prawdziwą przyjemność z popołudniowych kąpieli. I choć współczesne prysznice posiadają wiele ciekawych funkcji to wanna wciąż pozostaje tym elementem wyposażenia łazienki, które decyduje o komforcie codziennej toalety. Projektujesz łazienkę? Zobacz jaką wannę wybrać!

Uważa się, że wielkość łazienki, która pozwala na swobodę aranżacji, doboru wielkości i kształtu wanny to minimum 9 m². W takim wnętrzu można swobodnie rozplanować miejsce na wannę oraz prysznic i takie rozwiązanie wydaje się być najbardziej optymalne. Samą wannę można zaplanować już w nieco mniejszym pomieszczeniu, zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na model mniejszy lub narożny, który umieścimy w określonej strefie pomieszczenia.

Wymiary wanny a pomieszczenie – dostępne warianty

W ofercie producentów wanien znajdziemy różnorodne modele, wśród nich są wanny bez siedziska, określane mianem krótkich, które mają około 100-140 cm długości na standardowo 70-75 cm szerokości. Ale istnieje jeszcze coś pomiędzy brodzikiem a wanną, który ma zwykle 100-120 cm długości na ok 80 cm szerokości.

wanna

Idealne rozwiązanie dla osób korzystających z prysznica, ale chcących również wygodnie wykąpać dziecko, przemyć nogi czy wykonać pranie ręczne. Wanny asymetryczne będą miały około 140 cm długości. Ich szerokość zaczyna się natomiast od około 75 cm.

Pamiętaj! Głębokość wanien może wynosić od 38 cm do ponad 50 cm. Najpłytsze będą brodziko-wanny: poniżej 30 cm głębokości. Wysokość wanny i jej głębokość to nie to samo. Wysokość liczy się wraz ze stelażem i nóżkami, umieszczonymi od podłoża.

 

Rodzaje wanien a kształt lub rodzaj montażu

Wanny wolnostojące to modele, które wyglądają pięknie w każdej łazience, można je montować w różnych częściach pomieszczenia, nawet na jego środku. W łazience na poddaszu warto zaprojektować ją tuż obok okna, by podczas wieczornych kąpieli podziwiać gwieździste niebo. Wannę wolnostojącą łączy się, najczęściej w wygodny zestaw z baterią stojącą, którą instaluje się tuż przy niej, bezpośrednio do podłogi,

VIGOUR_DERBY_DERWO170WS_WANNA-OWALNA-VIGOUR-DERBY-WOLNOSTOJACA_1

Wśród dostępnych wanien wolnostojących dominują modele okrągłe, owalne lub prostokątne – choć ten ostatni pojawia się dość rzadko. Warto pamiętać, że modele wolnostojące są zazwyczaj większe niż te przeznaczone do zabudowy przyściennej. Mogą mieć długość co najmniej 165 cm, szerokość ok 75 cm, ale i nawet około 200 x 100 cm czy też ok 250 x 130 cm.

kapiel w wannie

Wanny narożne, najłatwiej dobrać ten model do mniejszego pomieszczenia, gdzie zależy nam na komforcie użytkowania wszystkich elementów wyposażenia. Wannę dopasujemy do kształtu łazienki – szczególnie, jeśli zwrócimy uwagę na modele asymetryczne, obudowę można wykonać na stelażu, dekorując od zewnętrznej strony wybraną okładziną lub gotowym panelem.

Wanny standardowe. Symetryczne, montowane zwykle przy ścianie, mogą mieć różne wymiary, ale co najmniej dwa boki mają równą długość (ok 180 x 85 np. wanna owalna Clarissa).

Oczywiście w ofercie znajdziemy także mniej typowe modele, jak wanny owalne (najczęściej spotyka się wanny o wymiarach standardowo 180 x 80) oraz okrągłe.

Uwaga! Jeśli chcesz połączyć funkcję wygodnej wanny i prysznica, wybierz model wanny z parawanem nawannowym. W ten sposób, dobierając odpowiedni zestaw baterii prysznicowych zapewnisz sobie dostęp do dwóch rodzajów kąpieli. Wanny z parawanem są wygodne również dla rodzin z dziećmi, podczas kąpieli malucha, woda nie rozpryskuje na podłogę.

 

Wybór wanny ze względu na materiał wykonania

Wśród dostępnych rodzajów wanien możemy kupić wytrzymałe, ale zimne w dotyku wanny stalowe lun żeliwne, bądź akrylową, która dłużej utrzymuje wodę w wyższej temperaturze. Modele stalowe lub żeliwne wytrzymają długo w niezmienionym stanie, ale ich wybór w zakresie kształtu lub wykończenia jest dość ograniczony.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku wanien akrylowych. Z pewnością dlatego, ten ostatni model jest najchętniej wybierany. Pozostają do wyboru także wanny z odlewu mineralnego lub konglomeratu – które mogą być utrzymane zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym designie.

Wybór wanny zależy od Twoich predyspozycji, czy wielkości pomieszczenia. Zaprojektuj w swojej łazience wygodne miejsce do kąpieli przeglądając naszą ofertę wanien.

Polecane produkty