Materiał wykończenia ścian w łazience, jest ważny z kilku powodów. Okładzina ceramiczna, wodoodporna farba, czy też beton wpływają na estetyczny odbiór wnętrza, ale przede wszystkim zabezpieczają ściany przed zamoczeniem. Czy masz pomysł na wykończenie ścian w swojej łazience? Jeśli nie, to zajrzyj do naszego poradnika.

 

Czy przeglądałeś w ostatnim czasie katalogi z nowoczesnymi aranżacjami wnętrz łazienkowych? Jeśli tak, to z pewnością natknąłeś się na industrialne powierzchnie ścienne, pokryte szarym betonem, kamieniem lub cegłą. Taki materiał wzbudził Twoje zainteresowanie to za chwilę dowiesz się o nim więcej.

A może jesteś zwolennikiem klasycznie wykończonych wnętrz łazienkowych, z okładziną w postaci płytek ceramicznych? O tym, jakie płytki wybrać wspomnimy w drugiej części artykułu.

lazienka z wanną wolnostojącą

Drewno w łazience – gdzie i jaki gatunek?

Spór o praktyczne wykorzystanie drewna w łazience toczy się od wielu lat. I tak, materiał ten zyskał przez ten czas tak samo dużą rzeszę zwolenników, jak i przeciwników. Naszym zdaniem warto wykorzystać drewno w aranżacjach łazienkowych, zwłaszcza jeśli zastosujemy teak, jatobe, cedr, doussie, marbau, iroko, lapacho, a także badi i wenge.

Te egzotyczne gatunki są odporne na działanie wody. Z rodzimych gatunków drzew można także wybrać dąb, wiąz, czy buk. Drewno można zastosować na ścianie przeciwległej do tej, na której znajduje się prysznic lub umywalka i tym samym nawiązać takim naturalnym akcentem do mebli lub blatu łazienkowego. Takie wykończenie ściany sprawia, że łazienka nabiera bardzo ciepłego wyrazu, a jeśli dodatkowo drewno połączymy z betonem to wnętrze będzie posiadało akcent industrialny.

lazienka z industrialną lampą

A może tapeta? – Czy to możliwe?

Tapeta w łazience od razu przywodzi na myśl wnętrza urządzone w stylu angielskim, a jednak to nie jest jedyne odniesienie do rzeczywistości. Z tapetą spotykamy się również w polskich wnętrzach i to w dodatku także tych nowoczesnych. Tapety winylowe z włóknem szklanym, pokrytym lakierem akrylowym, sprawdzą się praktycznie na każdej ścianie w łazience.

Są odporne na działanie wody, a przymocowane odpowiednim klejem bardzo mocno trzymają się podłoża. Tapety kuszą mnogością zastosowanych wzorów, z których można stworzyć wyjątkowe kompozycje aranżacyjne. Sprawdzą się na pewno w łazienkach urządzonych w stylu glamour – wystarczy dobrać wówczas tapetę turkusową z bogatym wzorem, a na jej tle rozwiesić lustro z dekoracyjną ramą.

Nie bójmy się stosować tapet we wnętrzu łazienkowym – dobierzmy tylko materiał, który będzie mógł być użytkowany przez długi czas.

nowoczesna łazienka z prysznicem

Kamień w łazience – czyli tworzymy wnętrze w stylu industrialnym

A może zapragnąłeś w swojej łazience stworzyć okładzinę ścienną z kamienia? W łazienkach najczęściej stosujemy granit – pięknie prezentuje się w roli blatów podumywalkowych. Jest wyjątkowo wytrzymały i właściwie nie wymaga impregnacji.

Oprócz tego, dobrze sprawdzi się również marmur, który swoim wdziękiem potrafi uwypukli atuty każdego wnętrza. Nie zapominajmy również o onyksie, którego niecodzienna struktura pięknie podkreśli małą powierzchnię ścienną np. ze skosem.

Okładziny ścienne z kamienia są bardzo wytrzymałe, ale stosuje się rzadziej niż inne produkty. Powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim cena tego materiału oraz trudność w jego ułożeniu. Warto o nim pomyśleć, w łazienkach stylizowanych na wnętrza nowoczesne.

Szkło lakierowane i beton – udany duet

Te dwa materiały to uzupełnienie wnętrza łazienki oszczędnej pod względem zastosowanych faktur i motywów dekoracyjnych. Szkło lakierowane, tzw. lacobel jest nie tylko odporne na wilgoć, ale także łatwe w utrzymaniu czystości, bowiem na tego rodzaju szkle nie są widoczne krople i zacieki. Zastosowane pod prysznicem, zamiast np. standardowych płytek, sprawi że zapomnimy o szorowaniu płytek i fug.

Beton bardzo dobrze skomponuje się z lustrem, a w połączeniu z drewnem pozwoli otrzymać wnętrze nowoczesne, industrialne i o nieco skandynawskim wymiarze.

Nie ma to jak tradycyjne płytki łazienkowe – jakie są najnowsze trendy?

Na rynku płytek łazienkowych, co chwilę pojawiają się jakieś nowości. Nic zatem dziwnego, że łazienkowe wnętrza zaskakują wszechstronnymi kombinacjami ściennymi z ich wykorzystaniem.

Płytki o standardowych wymiarach lub wielkoformatowe – od naszej koncepcji, ale i od wymiarów wnętrza zależy to, jaki rozmiar wybierzemy. Podczas podejmowania decyzji, bardzo ważną rolę odgrywają dobrze przeprowadzone pomiary. Pamiętajmy, że niezbyt dobrze wyglądają płytki zbyt mocno przycięte w narożnikach. Dla zwolenników zastosowania bardzo cienkiej fugi polecamy płytki rektyfikowane. Są to płytki, które mają wyjątkowo regularne brzegi oraz identyczne rozmiary. Powierzchnie wyłożone takimi płytkami prezentują się perfekcyjnie.

Jakim materiałem wykończyć ściany w łazience? Przede wszystkim okładziną, która wraz z podłogą oraz wyposażeniem stworzy spójny zestaw. Nie bójmy się stosować materiałów nowoczesnych. Zastosowanie wyżej wymienionych materiałów, stanowi ciekawą alternatywę dla klasycznych płytek ceramicznych.

Polecane produkty