Łazienka – jedno z tych pomieszczeń w domu, z którego korzystamy najczęściej i które niekoniecznie sprzątamy najchętniej. Tymczasem, to właśnie od WC, prysznica czy wanny oczekujemy higienicznej czystości. Nasi projektanci oraz marki, które oferujemy świetnie znają ten problem i właśnie dlatego postanowiliśmy stworzyć ten poradnik, w którym wskażemy rozwiązania idealne do łazienki łatwej do utrzymania w czystości!

Idealna łazienka to:

  • Pomieszczenie, które wypełniają produkty spójne stylistycznie,
  • Wnętrze wygodne, ładne i komfortowe,
  • Wygodna wanna, nowoczesny prysznic oraz zestaw szafek, który pomieści wszystkie akcesoria.

Łazienka to pomieszczenie wymagające pod względem odpowiedniego zaprojektowania, to także wnętrze od którego warto rozpocząć projektowanie domu. Zazwyczaj stworzenie, a potem realizacja naszych wyobrażeń o łazience trwa bowiem najdłużej.
Jak zaaranżować łazienkę, z której codzienne korzystanie będzie wygodne, a sprzątanie nie zajmie sporo czasu i energii właścicieli? Oto nasze wskazówki!

bateria termostatyczna

Projektujemy strefę prysznica – im mniej zakamarków tym lepiej

Jeśli zdecydowaliśmy się na umieszczenie w łazience prysznica to wybierzmy systemy walk-in bez brodzików. To tzw. system otwarty, bez drzwi przesuwnych, w którym unikamy montowania ruchomych części. Przy natrysku montowana jest zwykle obszerna szyba bez profili, którą osadza się na szynie. Tak zaprojektowany prysznic to ukłon w stronę nowoczesności i bardzo elegancki minimalizm, który wygląda świetnie w połączeniu z prostą ceramiką oraz betonem i drewnem.
Produkty tego typu znajdziemy w tej kategorii: https://www.elements-show.pl/lazienka/prysznic/walk
W ofercie nowoczesnych szyb prysznicowych znajdują się również produkty, które pokryte są specjalną powłoką zmniejszającą osiadania kurzu oraz kamienia. Takie powierzchnie nie wymagają tak częstego czyszczenia.

Bezrantowe i podwieszane miski WC – wolna przestrzeń podłogowa

To kolejne z pomysłowych rozwiązań, które pomagają w stworzeniu funkcjonalnej łazienki. Na uwagę zasługują tutaj mechanizmy ułatwiające czyszczenie toalety, ale również powłoki wykonania misek. Ceramiczna miska toaletowa posiada powierzchnię pokrytą powłoką uszlachetnioną szkliwem, co wpływa bardzo korzystnie na użytkowanie takiego produktu – ceramikę bardzo trudno zarysować.
Miski pozbawione rantu są dużo bardziej higieniczne w użytkowaniu i utrzymaniu w czystości. Nie posiadają bowiem zakamarków, do których zwykle trzeba sięgnąć szczotką i chemicznym środkiem czystości.
W przypadku miski podwieszanej, pozostawiamy pod nią wolną przestrzeń podłogową. Nie ma trudności w jej przetarciu mopem, a do każdego miejsca możemy dotrzeć bez najmniejszego problemu.

lazienka

Tak nowocześnie wykonane miski WC znajdziemy tu: https://www.elements-show.pl/lazienka/toaleta/miski-wc

Płytki łazienkowe – ścienne i podłogowe

Wpływ na czystość ścian i podłóg ma zwykle szerokość zastosowanej fugi oraz struktura płytki. Aby czyszczenie było łatwe i nie zabierało zbyt wiele czasu wybierzmy płytki gładkie, najlepiej wielkoformatowe. Im mniej będzie fugi pomiędzy poszczególnymi płytkami, tym mniej brudu zbierającego się pomiędzy rantami płytek.
Wpływ na czystość płytki ma również zastosowany materiał. Im gładsza płytka, tym łatwiej ją przetrzeć, wyczyścić, a brud nie wnika w żadne zagłębienia.
Jakie kolory płytek wybierać? Najlepiej w utrzymaniu porządku sprawdzą się szarości, beże, brązy – lepiej zrezygnować z bieli oraz powierzchni połyskujących.

Kąpiel na najwyższym poziomie komfortu – jaką wannę wybrać?

Jeśli jesteśmy zwolennikami długich kąpieli w wannie, zdecydujmy się na wybór produktu gładkiego, najlepiej z akrylu. Wanna może być też pokryta specjalną powłoką hydrofobową, do której w znacznie mniejszym stopniu przywiera brud. Do czyszczenia takiej wanny nie będzie trzeba się przykładać, a standardowe prace będą polegały na wytarciu wanny szmatką.
Wanny stalowe mogą także posiadać wierzchnią warstwę pokrytą emalią samoczyszczącą, na której trudniej osadzają się zabrudzenia. Ponadto emalia nie ma porów i nie elektryzuje się, a co za tym idzie, zarówno kurz, jak i brud nie zbierają się na takiej powierzchni z takim natężeniem, jak w innych przypadkach.

 

Łazienka po remoncie
Łazienka po remoncie

 

Jakie meble do łazienki niebrudzącej się?

Tutaj sprawdzą się gładko wykończone zestawy mebli, które wystarczy przetrzeć ściereczką dla uzyskania idealnej czystości.
Warto także wybrać meble na nóżkach – pamiętajmy, że wówczas bez problemu umyjemy podłogę na całej powierzchni łazienki. Pod szafkę wystarczy wsunąć mop.
W szafkach zadbajmy o to, by znalazła się odpowiednia liczba półek i przegródek do przechowania wszystkich niezbędnych akcesoriów! W ten sposób znajdziemy miejsce na ręczniki, kosmetyki, środki czystości oraz inne łazienkowe gadżety.

Podczas wyboru szafki łazienkowej zwróćmy uwagę na:

  • Możliwości zamontowania umywalki – czy po jej ułożeniu na szafce nie powstaną trudne do wyczyszczenia zakamarki na brzegach szafki i umywalki,
  • Czy szafka posiada dodatkowe udogodnienia, jak – wysuwana przegroda na brudne pranie, przegrody w szufladzie na drobne wyposażenie.

Od tych kilku funkcjonalnych elementów oraz rozwiązań również będzie zależało to czy korzystanie z łazienki będzie komfortowe, a utrzymanie porządku łatwe.
Ciekawe propozycje szafek podumywalkowych zgromadziliśmy tutaj: https://www.elements-show.pl/lazienka/meble/szafki-podumywalkowe

Dodatki i inne wyposażenie łazienki – na co zwrócić uwagę?

Dodatki łazienkowe – idealne to takie, które są praktyczne, mają ograniczoną, prostą formę, a jednocześnie swoim nowoczesnym designem przyciągają wzrok. Dodatki w postaci dozowników do mydła, czy kubki na szczoteczki warto dobierać w postaci produktów z możliwością zamocowania do ściany, nie zajmują w ten sposób wolnej powierzchni na umywalce.

prysznic walk in
Jeśli planujemy dobrać jakieś półeczki na akcesoria – warto zwrócić swoją uwagę na produkty wykonane ze szkła. Takie dodatki wystarczy przetrzeć papierowym ręcznikiem, usuwając kurz lub ewentualne zachlapania.
Zwróćmy również uwagę na wykonanie uchwytów na papier toaletowy czy stojaków na ręczniki. Pięknie prezentują się produkty o chromowanych powłokach, które są w dodatku bardzo wytrzymałe i nie sprawiają problemu przy czyszczeniu ich powłoki.
Praktyczne dodatki łazienkowe zgromadziliśmy tutaj: https://www.elements-show.pl/lazienka/dodatki
Urządzenie łazienki łatwej do utrzymania w czystości w pigułce:

  • Jeśli w ofercie naszego producenta znajdują się produkty wykonane przy użyciu materiałów odpornych na osiadanie kurzu, gładkich z ceramiki, akrylu to zdecydowanie skierujmy naszą uwagę w ich stronę,
  • Pamiętajmy o zestawieniu ze sobą właściwych kolorów: spójną i jednocześnie modną kompozycję stworzą beże, brązy, szarości,
  • Wybierajmy nowoczesne systemy podwieszane.

lazienka

Polecane produkty