Łazienka – pomieszczenie, z którego – gwarantujemy – będziesz korzystał codziennie i w którym najprościej o nieprzemyślane decyzje. Trudny projekt tego wnętrza, powinien być poprzedzony analizą – wykorzystania poszczególnych produktów, rozkładu wyposażenia, funkcjonalności. Projektujesz właśnie swoją łazienkę – przeczytaj o czym powinieneś pamiętać i nie popełniaj błędów!

W łazience, jak w każdym pomieszczeniu w wykańczanym domu lub mieszkaniu, powinno być ładnie, ale i praktycznie. Nie wystarczy pójść na zakupy i dobrać kilka sprzętów, które na pierwszy rzut oka wydają się niezbędne, wygodne i dość tanie. Każdy zakup powinien być poprzedzony analizą umiejscowienia takiego wyposażenia, a w przyszłości także korzystania z niego. Jak wygląda proces projektowania łazienki?

projekt łazienki
Pierwsze pytanie – wanna czy prysznic?

Zwolenników jednego i drugiego rozwiązania jest wielu, ale nie każde pomieszczenie jest na tyle duże, by można było zainstalować w nim obydwa produkty.
Wanna wymaga rozdysponowania nieco więcej miejsca niż prysznic, szczególnie jeśli wybierzemy model wolnostojący.

Do takiej wanny trzeba także dobrać baterię stojącą – droższą niż standardowe produkty. Oczywiście takie rozwiązanie wizualnie jest naprawdę wyjątkowe, a kąpiel w wannie wolnostojącej relaksująca – jeśli na tym właśnie Ci zależy – zmierz swoją łazienkę i wspólnie z projektantem zastanówcie się nad najlepszym wyjściem.

projektowanie lazienki
Prysznic – z brodzikiem, a może bez? Coraz częściej bez i to nie bez przyczyny. Nowoczesne prysznice typu Walk In wybierane są do łazienek o niewielkim metrażu. Szyby wykorzystane jako ścianki takiego prysznica wpływają bardzo pozytywnie na optyczne powiększenie wnętrza. Strefa, w której zainstalowany jest taki prysznic jest także znacznie łatwiejsza w utrzymaniu w czystości. System Walk In bez rantów, dodatkowych szyn – najczęściej wystarczy przetrzeć, by był higienicznie czysty.

Pamiętaj!

Wybierając miejsce na wannę do łazienki na poddaszu – nie planuj montażu pod skosami, a jeśli nie ma innego wyjścia, uważaj by zapewnić sobie możliwość swobodnego wchodzenia do niej, bez uderzenia głową w sufit. Przy rozlokowywaniu prysznica uwzględnij możliwość swobodnego otwierania i zamykania drzwi.

Wysokość montażu baterii – wannowych, prysznicowych, umywalkowych

Często o nich zapominamy, a szkoda, bo późniejsze korzystanie z baterii łazienkowych, umieszczonych na nieprawidłowej wysokości może skutecznie utrudnić życie. By kąpiel była komfortowa, zamontuj baterię – 110 do 130 cm od podłogi w przypadku prysznica i 80 cm od podłogi w przypadku wanny. Pamiętaj także, by deszczownica znajdowała się dość wysoko – w niektórych przypadkach powinna się ona znaleźć nawet na około 230 cm wysokości licząc od podłoża.

wanna wolnostojąca
Bateria umywalkowa powinna się znajdować na podobnej wysokości, jak bateria prysznicowa.
Na jakiej wysokości umieścić spłuczkę? Najlepiej, by zestaw podtynkowy umieścić około 90 cm od podłogi.
Projektowanie łazienki w pigułce – o tym pamiętaj!
1. Kupując płytki, zawsze policz ich liczbę z górką. Lepiej mieć w piwnicy kilka sztuk zapasowych płytek, które przydadzą się w razie ewentualnego remontu, niż dokupywać inny rodzaj glazury, która nie pasuje do całości wykończenia.
2. Wybieraj miski WC podwieszane – są wygodniejsze w użytkowaniu, ponieważ podczas mycia podłogi można dotrzeć do każdego miejsca na podłodze.

wanna
3. Jeśli Twoja łazienka jest mała, wybieraj pralkę mniejszych rozmiarów, nie standardową 60 cm, ale węższą. Co ważne, jeśli to możliwe dobrze rozplanuj przestrzeń nad nią. Możesz w tym miejscu np. zaprojektować półkę na kosmetyki.
4. Pamiętaj o oświetleniu – mądrze dobierz lampy w strefie lustra, aby wykonywanie codziennego makijażu było łatwe.
5. Sprytnie rozplanuj funkcjonalność półek i szafek. Jeśli masz nadmiar kosmetyków, pamiętaj, że gdzieś będzie je trzeba schować, by w łazience był porządek.
6. W Twojej łazience powinny się także znaleźć wieszaczki na ręczniki lub porannik – często o tym zapominamy, a to właśnie ten mały element również odpowiada za funkcjonalność we wnętrzu.

Polecane produkty