Wymarzony projekt łazienki nie zawsze ma pokrycie z możliwościami aranżacyjnymi. Liczbę wariantów na wykończenie tego wnętrza mocno ogranicza zaplanowany metraż pomieszczenia. Dostępne obecnie na rynku elementy wyposażenia łazienek dają jednak coraz większe pole do manewru, a Ty możesz się tym samym cieszyć przestrzenią kąpielową jak najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

 

Duże pomieszczenia, mały kłopot

W najbardziej komfortowej sytuacji są osoby, które mogą sobie pozwolić na wydzielenie sporej przestrzeni na łazienkę. W dużym wnętrzu można z powodzeniem stworzyć miejsce na strefę kąpielową, w której znajdzie się zarówno wygodna wanna, jak i kabina sprzyjająca szybkim prysznicom. Jednak nawet jeśli metraż pomieszczenia umożliwia wykorzystanie takiego rozwiązania, warto się zastanowić, czy jest to najlepszy wariant dla Ciebie i pozostałych domowników. Zamiast inwestować w oba elementy kąpielowe, bardziej przydatne mogą okazać się dodatkowe meble lub zamontowanie bidetu czy pisuaru – do przestrzeni prysznicowej można wykorzystać wówczas którąś z poniższych propozycji.

 

kabina prysznicowa

 

Kabina prysznicowa – ukłon w stronę małej łazienki

  • Kabina tradycyjna

Łazienki, w których liczy się każdy centymetr najczęściej wyposażone są w kabiny prysznicowe. Modele narożnikowe pozostawiają najwięcej wolnej przestrzeni, a jednocześnie pozwalają na wygodną kąpiel. Jeśli zależy Ci na maksymalnym wykorzystaniu miejsca, wybierz model półokrągły, gdyż poruszanie się w jego obrębie będzie łatwiejsze niż przy kabinie kwadratowej. W tym przypadku warto się zainteresować różnymi typami drzwi do kabin, aby sposób ich otwierania ułatwił korzystanie z pomieszczenia.

  • Kabina Walk-In

A gdyby tak pozbyć się brodzika? Temu pomysłowi przyklasnęła cała rzesza osób ceniących sobie komfort i ekonomiczne rozplanowanie pomieszczeń. Kabiny Walk-In posiadają najczęściej tylko jedną ściankę – prostą lub lekko zaokrągloną – co ułatwia nie tylko wchodzenie pod prysznic, ale też daje o wiele więcej przestrzeni użytkowej wewnątrz łazienki. To również spore udogodnienie dla osób starszych oraz dzieci, którzy nie mogą tak swobodnie przekraczać progów wanny czy wysokiego brodzika. Kabina Walk-In nie oznacza jednak zalanej łazienki – zastosowane w niej odpływy skutecznie odprowadzają przepływającą wodę do kanalizacji.

 

kabina prysznicowa walk-in

 

  • Brodzik z zasłonką

Również zastosowanie zasłonki daje większą swobodę ruchów w pomieszczeniu, w przeciwieństwie do drzwi kabiny prysznicowej, których nie da się całkowicie schować po kąpieli. Choć brodzik zajmuje miejsce na posadzce, to często przydaje się podczas prania ręcznego czy innych czynności wymagających zatrzymania wody w większym zbiorniku.

 

2w1 – wanna z funkcją prysznica

  • Parawan nawannowy

W średnich i dużych łazienkach sporą popularnością cieszy się połączenie wanny oraz prysznica – jest to możliwe dzięki zastosowaniu dodatkowych elementów. W tym przypadku można skorzystać z szeroko dostępnych na rynku parawanów nawannowych. Wybór pośród szklanych modeli składanych, harmonijkowych, otwieranych i stałych tafli ułatwia dopasowanie ich funkcjonalności do wielkości łazienki.

 

wanna z funkcją prysznica

 

  • Zasłonka prysznicowa

Jeśli jednak szklany parawan nawannowy niekoniecznie będzie pasował do wystroju łazienki o bardziej klasycznym charakterze, z pomocą przychodzą dobrze znane zasłonki prysznicowe. Można je zamontować na karniszach lub specjalnych drążkach, tworząc tym samym strefę pozwalającą na prysznic bez ryzyka zalania posadzki w łazience. Styl zasłonki to indywidualna kwestia każdego użytkownika i wystroju otoczenia, należy jednak celować w modele posiadające obciążniki u dołu materiału, które będą stabilizowały pozycję zasłonki w czasie kąpieli.

Niezależnie od wybranego typu przestrzeni prysznicowej warto pamiętać nie tylko o jego funkcjonalności, ale też dopasowaniu do stylistyki otoczenia. Nowoczesna łazienka powinna odznaczać się maksymalnym komfortem użytkownika – zarówno pod względem technicznym, jak i poprzez dostarczanie odpowiednich wrażeń estetycznych.

Polecane produkty