Odpowiednia temperatura w łazience jest kluczowa dla naszego komfortu oraz zdrowia. Wie o tym każdy, kto choć raz musiał wziąć prysznic w zimnym pomieszczeniu. Jak skutecznie ogrzewać łazienkę? Jest kilka możliwości.

Obecnie mamy dostęp do różnych nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym możemy sprawić, że nasza łazienka będzie funkcjonalnym miejscem, spełniającym potrzeby wszystkich domowników. Aby rzeczywiście tak było, warto z wyprzedzeniem zaplanować każdy szczegół i wprowadzić go w życie podczas budowy lub remontu — obecne wymogi wskazują, że temperatura w łazience powinna wynosić 24 stopnie Celsjusza (dla innych pomieszczeń jest to 20 stopni). Niestety czasem to niemożliwe i pozostają doraźne rozwiązania — np. w wynajętym mieszkaniu. Z tego względu przedstawiamy sposoby ogrzewania łazienki, które trzeba zaplanować z wyprzedzeniem oraz te, które sprawdzą się jako tymczasowe.

 

ogrzewanie łazienki

 

Jak ogrzewać łazienkę?

Najbardziej cenioną metodą w ostatnich latach jest ogrzewanie podłogowe. Umieszczenie instalacji grzewczej w podłodze pozwala na optymalne rozprowadzanie ciepła, a dodatkowo przyjemnie ciepła podłoga zapewnia komfort domownikom. Ogrzewanie podłogowe może być wodne lub elektryczne. To pierwsze jest droższe na początkowym etapie, ale tańsze w eksploatacji, z kolei elektryczne — odwrotnie. Jednak ze względu na to, że często w łazienkach ogrzewanie podłogowe można rozłożyć na niewystarczającej powierzchni (z powodu prysznica, wanny itd.), często łączy się je z innymi systemami ogrzewania. 

Świetnym wyborem są grzejniki drabinkowe, dzięki którym możemy wysuszyć ręczniki. Na dodatek obecnie mamy do wyboru efektowne modele grzejników, które mogą stanowić ozdobę naszej łazienki (sprawdź np. grzejnik łazienkowy VIEW lub VIPPO). Grzejniki sprawdzają się także, rzecz jasna, w łazienkach bez ogrzewania podłogowego.

Ciekawym rozwiązaniem, które warto rozważyć, są grzejniki całoroczne, które mogą ogrzewać pomieszczenie dzięki gorącej wodzie lub energii elektrycznej — przez cały rok, w zależności od potrzeb domowników. W takim przypadku zimą możemy korzystać z wodnego trybu pracy urządzenia, a po sezonie grzewczym dogrzewać łazienkę elektrycznie. Co ciekawe, powstają projekty łączące urządzenia sanitarne z grzewczymi — np. umywalki lub wanny z wbudowanym ogrzewaniem. Dzięki temu oszczędzamy miejsce w łazience, a grzejnik wmontowany w wannę dodatkowo podgrzewa wodę podczas długich kąpieli. Takie rozwiązania przydadzą się jednak wyłącznie osobom, które dopiero planują budowę lub generalny remont łazienki.

 

Jak dogrzać łazienkę? Tymczasowe rozwiązania

Jeśli ogrzewanie w naszej łazience okazuje się niewystarczające, możemy poradzić sobie tymczasowymi metodami. Najpopularniejsze są grzejniki konwektorowe oraz termowentylatory (farelki), które szybko nagrzewają pomieszczenie, dzięki czemu nie musimy długo czekać na akceptowalną temperaturę wnętrza, ale równie szybko stygną. Każde z tych urządzeń działa na innej zasadzie — grzejniki mają wmontowane płyty grzewcze lub grzałki, a ogrzane przez nie powietrze unosi się do góry. Termowentylatory, zwane popularnie farelkami, ogrzewają powietrze, a następnie wypychają je na zewnątrz. Choć są efektywne i stosunkowo niedrogie, wadę stanowi wysoki koszt użytkowania. Jeśli planujemy zakup urządzenia, które dogrzeje naszą łazienkę, zwróćmy uwagę na jego moc (im większy metraż łazienki, tym wyższa moc urządzenia jest nam potrzebna) oraz na to, czy urządzenie może być stosowane w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza. Pamiętajmy jeszcze o jednym: w łazienkach absolutnie nie stosujemy piecyków gazowych na gaz płynny — to niebezpieczne!

Polecane produkty