Wanny wolnostojące już od pewnego czasu święcą triumfy w łazienkach urządzonych w nowoczesnym stylu. To, co przemawia na ich korzyść to przede wszystkim niesztampowy wygląd, który przykuwa uwagę i podnosi rolę ceramiki do najważniejszej dekoracji wnętrza. Ich perfekcyjnym dopełnieniem są wolnostojące baterie wannowe – zobacz, co warto o nich wiedzieć!
 

Baterie stojące – niepotrzebny kaprys, a może podążanie za trendami?


Baterie wolnostojące wybieramy coraz częściej. Jest ku temu kilka powodów:

- montaż modeli stojących jest zalecany w sytuacji, gdy rury doprowadzające wodę kończą się dużo niżej niż górny brzeg wanny – łatwo je wtedy połączyć z baterią elastycznymi wężykami

 

Stojące baterie wannowe


 

- wylewkę większości baterii wolnostojących można łatwo obracać dookoła osi – w niektórych modelach nawet o 360°. Zapewni to większy komfort podczas korzystania z niej;
- stawiając na wolnostojącą baterię, zyskujemy więcej miejsca na brzegu wanny – postawisz tam najpotrzebniejsze kosmetyki czy też aromatyczne świeczki, które pozwolą na jeszcze większe odprężenie podczas kąpieli;
- na drążku baterii wolnostojącej możemy powiesić dodatkową półkę lub zamontować na niej wiszące akcesoria łazienkowe, takie jak mydelniczka;
- na montaż baterii wolnostojącej powinniśmy zdecydować się w momencie, gdy gruntownie remontujemy pomieszczenie – ze względu na konieczność wmontowania w posadzkę i dokładnego uszczelnienia.
 

 

Stojące baterie wannowe

 

Montaż baterii przy wannie – praktyczne wskazówki

Podczas montowania baterii wolnostojącej przy wannie szczególnie istotne jest to, aby zapewnić jej szczelność – przez to, że znajduje się na posadzce, ewentualny przeciek mógłby spowodować spore szkody. Pamiętajmy również o tym, aby zadbać o zachowanie otworów rewizyjnych, które w razie awarii ułatwią dostęp do elementów montażowych i ich naprawę.

 

Porada eksperta

Wybierając baterię wolnostojąca, koniecznie zwróćmy uwagę na jej wysokość. Akcesorium powinno być o kilka centymetrów wyższe od wanny – w przeciwnym razie będzie się o nią ocierać, a to z kolei mogłoby skutkować porysowaniem ceramicznej powierzchni.

 

Jakie miejsce jest najlepsze do zamontowania wolnostojącej baterii wannowej?

Największy komfort zapewnimy, umieszczając ją w połowie długiego boku wanny – w ten sposób łatwo dosięgniemy do niej podczas kąpieli, np. aby dolać wody bez konieczności wychylania się. Na korzyść tej opcji przemawia również to, że boki wanny w tym miejscu są zazwyczaj idealnie pionowe – dzięki temu strumień wody będzie padać bezpośrednio do środka, a nie na ścianki. W ten sposób ograniczymy rozchlapywanie wody podczas napełniania wanny.
 

Stojące baterie wannowe


 

W małych wnętrzach często montuje się baterię wolnostojącą między wanną a ścianą, aby zaoszczędzić nieco miejsca. Rozwiązanie to nie jest jednak najkorzystniejsze, ponieważ w ten sposób dostęp do akcesorium jest utrudniony – ewentualna naprawa baterii będzie się więc wiązać z koniecznością demontażu wanny.

 

Czy wiesz, że…

Baterie wolnostojące tworzone są w dwóch wariantach: na jednej lub na dwóch nogach. Modele te różnią się od siebie zasadniczo sposobem montażu. W przypadku montażu baterii z dwoma nogami konieczne jest wypoziomowanie obu nóg osobno jeszcze przed przymocowaniem. Bateria na jednej nodze jest łatwiejsza do zamocowania – ze względu na specyficzną konstrukcję można ją poziomować dopiero na ostatnim etapie montażu podczas instalacji wyprowadzeń.

 

VIGOUR white – kwintesencja funkcjonalności i dobrego smaku

Wolnostojąca bateria VIGOUR white to idealny przedstawiciel swojej kategorii. Wysoki na 212 mm produkt perfekcyjnie dopełni niemalże każdą wannę. Jego smukłą, zorientowaną na maksymalną prostotę formę warto zestawić z wannami wolnostojącymi o podobnej konstrukcji bryły – opływowej, gładkiej i łagodnej.
 

Stojące baterie wannowe


Poza subtelnością formy, wolnostojąca bateria VIGOUR white zachwyca również swoim wykończeniem w odcieniu chrom o delikatnym połysku. Będzie świetnie korelować ze śnieżnobiałą ceramiką łazienkową, podkreślając nowoczesny, a przy tym elegancki wyraz wnętrza – pozwoli to stworzyć przestrzeń łazienkową na miarę XXI wieku, w której funkcjonalność idzie w parze w estetyką na najwyższym poziomie.