Znajduje się w każdej łazience, a jej aranżacja potrafi sprawiać niemałe problemy. Strefa umywalki – bo właśnie o tę część wnętrza się rozchodzi to jedno z najważniejszych miejsc w naszym ulubionym, domowym wnętrzu. Postanowiliśmy przeanalizować różne aranżacje strefy umywalki, skupiając się na konkretnych sytuacjach i przeznaczeniu, a jednocześnie pamiętając, że pracujemy z łazienką o niewielkich rozmiarach. Do dzieła!

Co znajduje się w każdej strefie umywalki? Oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, umywalka – owalna, wpuszczana w blat, nakładana, okrągła, kwadratowa, z szafką, bez szafki. Mnogość wariantów do wyboru jest naprawdę spora. Zastosowanie odpowiedniego modelu do potrzeb osób, które zamieszkują określone mieszkanie jest decydującym aspektem zakupowym, ale nie tylko model umywalki jest ważny. Aby korzystanie z umywalki było wygodne, konieczny jest także dobór odpowiedniej baterii. Ważny jest tutaj właściwy model, ale także długość wylewki. Woda wypływająca z baterii nie może tryskać na podłogę, szafkę i ściany.

shutterstock_796753309

To dlatego, najlepszym rozwiązaniem jest wybór baterii i umywalki z jednej kolekcji. Zyskujemy spójny zestaw i  pewność, że użytkowanie kompletu spełni nasze oczekiwania.

W strefie umywalki może, ale nie zawsze musi się znaleźć także lustro, szafki stojące lub podwieszane, blat łazienkowy lub inne, drobne elementy wyposażenia. Jak przenieść wizję o idealnej strefie do rzeczywistości? Oto, nasze propozycje.

Strefa umywalki – mieszkanie dla pary

W małej łazience i para może poczuć się swobodnie. Ważne, by każdy miał tutaj swoją strefę komfortu i relaksu. Jak zaprojektować strefę umywalki, jeśli wnętrze jest małe, a potrzeby dwóch osób duże? Zacznijmy od wyboru dość głębokiej, dużej umywalki. Wspólne mycie zębów nie będzie wówczas tak kłopotliwe, a i mycie rąk uda się przeprowadzić całkiem sprawnie.

shutterstock_440282857

Do umywalki dobierzmy szafkę z co najmniej dwoma szufladami (im więcej tym lepiej). Dlaczego to niezbędne minimum? Każdą z szuflad rezerwuje jeden z lokatorów. Każdy ma przecież coś do przechowania w swojej domowej łazience.

Jakie lustro? Najlepiej duże i podłużne. Wówczas dwie osoby mogą korzystać z niego jednocześnie. Kobieta może wykonać makijaż, mężczyzna golić zarost. Podłużne lustro to także jeden z lepszych wariantów na optyczne poszerzenie wnętrza.

Strefa umywalki – mała łazienka gościnna

Mała, elegancka łazienka dla gości rządzi się nieco innymi prawami niż standardowe pomieszczenie użytkowe. W takiej łazience warto umieścić umywalkę na dekoracyjnym blacie podwieszanym, a do tego dobrać pasujące dekoracje. Tutaj liczy się przede wszystkim elegancja i szyk, a funkcjonalność jest przyjemnym uzupełnieniem.

Zadbajmy, by nasi goście mogli przejrzeć się w lustrze, a w razie dłuższego pobytu, by mogli odłożyć na blacie swoje kosmetyki. Przestrzeń użytkowa przy umywalce powinna być tak rozplanowana, aby woda nie rozchlapywała na stawiane na blacie przedmioty.

Przy strefie umywalki powinien się także znaleźć kontakt do podłączenia sprzętów elektrycznych, a oświetlenie musi być tak dopasowane, by umożliwiało swobodne wykonywanie makijażu.

shutterstock_265469240

Strefa umywalki – łazienka dla rodziny z dziećmi

To chyba najtrudniejszy z wariantów do przepracowania. W małej, rodzinnej łazience każdą wolną przestrzeń dobrze jest zaprojektować tak, by służyła jako miejsce do przechowywania. Pod umywalką warto zatem umieścić możliwie obszerną szafkę, dość głęboką i pakowną, w której umieścimy nie tylko drobiazgi, ale również ręczniki, suszarkę itp.

Szafka umywalkowa to najczęściej jedyny mebel na wyposażeniu niedużej łazienki. Nic dziwnego, że to właśnie w niej właściciele upatrują ogromną szansę na utrzymanie porządku we wnętrzu.

W łazience rodzinnej, dobrze sprawdzi się umywalka wpuszczana w blat, dość głęboka i z zamykanym odpływem. Wówczas, co jakiś czas można w niej przepłukać bieliznę lub drobną odzież.

Uwaga: dzieci uwielbiają wodne figle, przy dobieraniu poszczególnych mebli starajmy się zatem zawsze pamiętać, by posiadały one wodoodporną okładzinę. W innym przypadku, szybko zauważymy zniszczenia na powierzchni szafki.

Mamy nadzieję, że nieco pomożemy w urządzeniu domowej strefy umywalki. To ważne miejsce, nie powinno umknąć naszej uwadze. Szczególnie, że aranżacja łazienki to decyzja na długie lata. A przecież każdemu zależy na tym, by w swoim domu czuć się naprawdę dobrze.

Polecane produkty