Nie przekonują Cię klasyczne inspiracje łazienkowe z dominującą bielą i kolorami występującymi jedynie w dodatkach? Na pewno ucieszy Cię wiadomość, że w 2019 roku prym wiodą barwy. Inne trendy wykorzystywane w aranżacjach łazienki to zastosowanie technologii Smart czy ukłon w stronę natury. Poznaj wszystkie i przekonaj się, jak je łączyć!

Trend pierwszy: powrót do natury

Modnym kierunkiem w aranżacji łazienek w 2019 roku stało się sięganie do inspiracji naturą. Doceniono stosowanie drewna zarówno w odniesieniu do mebli, jak i płytek czy dodatków. Materiał ten jest wizytówką dbałości o ekologię. Kojarzy się z ciepłą, przytulną atmosferą. Prostota linii drewnianych form wycisza, łagodzi i czyni łazienkę elegancką.

Ekspert radzi!
Powrót do natury oznacza także stosowanie w łazience żywych roślin. Nie wszystkie jednak nadają się do hodowania w specyficznych warunkach panujących w tym pomieszczeniu: przy niewielkiej ilości światła, znaczącej wilgotności powietrza i wysokiej temperaturze. Są jednak gatunki, których małe wymagania czynią je idealnymi do łazienki. Dobre przykłady to paprocie czy sukulenty.

Moda na powrót do natury przejawia się również w częstszym sięganiu po płytki wykonane z kamienia, marmuru, piaskowca lub trawertynu, bądź też imitujących wymienione materiały. Ważne, by były podobne i wizualnie, i w dotyku – mają działać na oba zmysły jednocześnie.
Popularnością w 2019 roku cieszą się kontrasty. Zestawienie surowego drewna z industrialnym betonem daje niesamowite efekty jako połączenie produktu natury z wytworem człowieka.
Zobacz nasze propozycje wpisujące się w trend naturalistyczny:

Trend drugi: wyraziste kolory

W dniach 11-15 marca 2019 roku we Frankfurcie odbyła się kolejna, najnowsza edycja targów ISH Frankfurt Messe. Jak zwykle pojawili się producenci, pośrednicy i inne osoby z branży klimatyzacji, wentylacji, ogrzewania oraz instalacji wodnych i sanitarnych. Na targach przedstawiono m.in. jeden z najatrakcyjniejszych trendów aranżacji łazienek na bieżący rok – kolor.

Ekspert radzi!
Hitem jest barwa koralowa, z racji iż living coral został wybrany jako kolor 2019 roku przez Instytut Pantone. Z kolei w armaturze prym wiedzie matowa czerń.

Podczas aranżowania łazienki na nowo warto sięgać po pełną paletę kolorów: od chłodnych i delikatnych pod żywe pomarańcze czy złoto. Docenione zostały również barwy pastelowe i przydymione. W łazience sprawdzą się pudowy róż, marynarski granat, szałwiowa zieleń. Można je stosować jak dotychczas, czyli w formie dodatków, ale jeszcze lepiej odważyć się na kolorową umywalkę, meble bądź armaturę.

 

Wyraziste kolory w umywalkach i wannach wolnostojących to modna nowość w 2019 roku. Zdjęcie pochodzi targów ISH Frankfurt Messe. Producent Ideal Standard.
Wyraziste kolory w umywalkach i wannach wolnostojących to modna nowość w 2019 roku. Zdjęcie pochodzi targów ISH Frankfurt Messe. Producent Ideal Standard.

 

Nie trzeba się bać mocnych kontrastów – są jak najbardziej na tak! Bazą nowoczesnej łazienki staną się barwne płytki ceramiczne. Ciekawostka: dodatkowym trendem jest łączenie faktur: błyszczącej z matową.
Zobacz przykładowe rozwiązania kolorystyczne z salonu Elements:

Trend trzeci: funkcjonalna technologia

Nowe technologie przedzierają się do życia codziennego pod różnymi postaciami. W 2019 roku pojawiają się także w łazience! Objawia się to m.in. częstszym stosowaniem desek toaletowych Smart, czyli otwierających i zamykających się bezdotykowo. Użytkownicy otrzymują większą kontrolę nad łazienką z pozycji smartfona. Wybór baterii i systemów oszczędzenia wody przysłuży się zarówno obniżeniu opłat, jak i dbałości o ekologię.

 

Moda w aranżacji łazienek w 2019 roku obejmuje formy o cienkich ściankach, matowe barwy umywalek i armatury, a także grę światłem. Zdjęcie pochodzi targów ISH Frankfurt Messe. Producent Duravit.
Moda w aranżacji łazienek w 2019 roku obejmuje formy o cienkich ściankach, matowe barwy umywalek i armatury, a także grę światłem. Zdjęcie pochodzi targów ISH Frankfurt Messe. Producent Duravit.

 

Ale trend technologiczny opiera się nie tylko na wdrażaniu oprogramowań do zarządzania przedmiotami. Równie ważne są nowe technologie budulców, z których powstają produkty do łazienki. Sprawdź nasze propozycje umywalek z cienkimi ściankami:

Trend czwarty: faktura płytek

Wśród płytek ściennych i podłogowych doceniono wersje strukturalne. Ich zaletą jest niejednorodna, oryginalna faktura. To właśnie dzięki niej w świetle mienią się i połyskują. Wprowadzają złudzenie ruchu i przykuwają wzrok. Falowane płytki zdają się płynąć. Bardzo modne stają się płytki 3D, zwłaszcza w wersjach o organicznych kształtach.

 

Płytki o zróżnicowanej wypukłości w połączeniu ze zdecydowanym kolorem i złotą armaturą to wyznacznik trendów na 2019 rok. Zdjęcie pochodzi targów ISH Frankfurt Messe. Producent Grohe.
Płytki o zróżnicowanej wypukłości w połączeniu ze zdecydowanym kolorem i złotą armaturą to wyznacznik trendów na 2019 rok. Zdjęcie pochodzi targów ISH Frankfurt Messe. Producent Grohe.

 

Z mody nie wychodzi mozaika. W 2019 roku cenione są materiały naturalne oraz imitujące je, jak również płytki wykonane w nietypowych kształtach: heksagonach, rybich łuskach, arabeskach. Dowartościowuje się także niebanalne ułożenie płytek typu deskowego, np. w jodełkę. Niegdyś kojarzona ze starymi kamienicami, dziś podbija nowoczesne łazienki.
Ciekawym trendem w 2019 roku są też płytki imitujące lastryko i beton. Zobacz je w naszej ofercie:

Trend piąty: wanna wolnostojąca

Posiadacze większych łazienek w 2019 roku mogą rozważyć wymianę starej wanny na model wolnostojący, ponieważ to właśnie on wyznacza trendy kąpielowe. Ciekawym zabiegiem jest zastosowanie koloru na zewnętrznej powierzchni ścian, co przy okazji wpisuje taką wannę w trend kolorystyczny. Oczywiście miłośnicy klasyki mogą pozostać przy uniwersalnej bieli.

Ekspert radzi!
Chcesz zmienić swoją łazienkę w przestrzenne pomieszczenie rodem z loftu? Nie zapomnij o szczegółach. Wybierz armaturę i dodatki w stylu minimalistycznym, industrialnym. Nie obawiaj się barw i faktur postarzanych. W modzie wciąż pozostaje złoto. Możesz dać szansę np. wannie retro na złotych nóżkach.

Wybór wanny wolnostojącej zbiega się z modą na urządzanie łazienek w stylu loftowym. Wykorzystanie drewna, marmuru i betonu, gra strukturą i światłem, nieco odmienne zagospodarowanie przestrzeni – to podstawowe zabiegi, jakie stosuje się dla uzyskania pożądanego efektu. W nieco mniejszym pomieszczeniu wannę wolnostojącą można zastąpić nowoczesną otwartą kabiną prysznicową.

 

Otwarta kabina prysznicowa utrzymana w czerni sprawdzi się w każdej modnej łazience w 2019 roku. Zdjęcie pochodzi targów ISH Frankfurt Messe. Producent Novellini.
Otwarta kabina prysznicowa utrzymana w czerni sprawdzi się w każdej modnej łazience w 2019 roku. Zdjęcie pochodzi targów ISH Frankfurt Messe. Producent Novellini.

 

Obejrzyj wygodne i modne wanny wolnostojące z salonu Elements:

Trend szósty: eleganckie metale

Metal może wprowadzić do pomieszczenia chłód i surowość… ale nie tylko. Trend na 2019 rok przewiduje wykorzystanie metalicznych detali jako pokreślenie elegancji pomieszczenia i dodanie mu szyku. Materiał ten warto wykorzystać jako cienką oprawę lustra w stylu glamour. Dobrze zaprezentuje się także w baterii umywalkowej i prysznicowej, stelażu umywalki lub wykończeniu drzwi kabiny prysznicowej.
Pamiętaj, że metal wcale nie musi mieć srebrnej barwy. Wybierz odcień, który pasuje do reszty wyposażenia łazienki: mosiądz, a może miedź?
Poznaj metaliczne dodatki do modnej łazienki w 2019 roku: