Dyskusje na temat tego, czy w łazience lepiej jest zamontować wannę czy prysznic towarzyszą prawie wszystkim budowom i remontom łazienek. Tym razem nad odwiecznym dylematem pochylili się specjaliści firmy Roca oraz zaproszeni do stworzenia raportu „Wanna czy prysznic?” internauci, blogerzy i przedstawiciele serwisów poświęconych łazienkom.

 

brodzik roca

 

I tak od lat…

Historia wanny jest długa jak historia łazienki. Liczy sobie zatem sporo ponad 5 tys. lat. „Prototypy” prysznica uwieczniono na malowidłach ze starożytnej Grecji, jednak prawdziwy rozkwit popularności pryszniców montowanych w domowych łazienkach przypada na połowę XX wieku. Od tej pory wybór między wanną czy prysznicem stał się niemal tak nierozwiązywalny, jak dylemat, co było pierwsze: Jajko czy kura?

 

Wiecznie niezdecydowani!

Z badań przeprowadzonych dla firmy Roca jasno wynika, że Polacy dzielą się niema po równo pod względem preferencji kąpielowych.

 

prysznic czy wanna

Prysznic wygrywa z wanną nieznacznie, przy czym kąpiel pod prysznicem preferują raczej mężczyźni, panie wolą wanny.

 

Kilka słów o wannach

Na ostateczny wybór spory wpływ może mieć materiał, z którego wykonano dane urządzenie. I tak wanny produkuje się z akrylu (jest lekki i ciepły w dotyku, niestety łatwo go zarysować lub zafarbować), żeliwa (taka wanna przetrwa dziesiątki lat, niestety jest też bardzo ciężka i chłodna), stali emaliowanej (podobne właściwości do żeliwa), kompozytów (częsty materiał na luksusowe modele), kamienia (luksusowe i piękne, ale też ciężkie i drogie), miedziane i aluminiowe (odporne i piękne, niestety chłodne) oraz drewna (ciepłe i przyjemne lecz wymagające specjalnej pielęgnacji).

 

wanna roca

 

Rezygnacja z wanny oznacza rezygnację z wielu jej zalet. Wanna jest doskonałym miejscem relaksu, kąpiele (zwłaszcza z dodatkiem odpowiednich olejków) mają działanie lecznicze i mogą działać zbawiennie na wygląd skóry. Wanna to również dobre rozwiązanie w domach, w których kąpią się dzieci. Dobierając odpowiednią dla siebie wannę możemy podnieść poziom komfortu kąpieli poprzez montaż zagłówka, dodatkowego uchwytu czy półki. Na koniec argument najważniejszy: Wanna może przyjąć funkcję prysznica, prysznic nie zastąpi wanny.

 

Trzy grosze o prysznicu

Prysznic to rozwiązanie zdecydowanie bardziej oszczędne niż wanna, według statystyk podczas kąpieli pod prysznicem zużywamy mniej wody, niż gdy kąpiemy się wannie. Prysznice okazują się znacznie wygodniejsze od wanien dla osób starszych i niepełnosprawnych. Głównymi zaletami prysznica jest to, że zajmuje on mniej miejsca w łazience oraz pozwala na szybką kąpiel. Raz dwa i można biec dalej!

 

prysznic roca

 

Zmienia się też estetyka i technika wykonana pryszniców. Zupełnie niedawno kabina kojarzyła się głownie z wysokim, białym brodzikiem. Dziś na rynku dostępne są dziesiątki modeli brodzików, a bardzo popularne (i niezwykle efektowne) stało się stosowanie odpływów liniowych.

Wybierając kabinę prysznicową nie koniecznie sięgajmy po najtańszy model. Kilka czynników powinniśmy koniecznie wziąć pod uwagę: podwójne, wypinane i regulowane rolki, porządne uszczelki i solidne uchwyty.

Co robić? Co robić?

Nie ma złotego środka, jednoznacznej porady typu: „Wanna lepsza!” Wybór zależy od metrażu, którym dysponujemy, naszych preferencji (szybką kąpiel, długi relaks), wieku, stanu zdrowia, zasobności portfela… Podejmując ostateczną decyzję pamiętajmy, że będziemy musieli z nią żyć średnio przez 15 lat. Warto poradzić się eksperta i sporządzić indywidualny projekt. Chętnie Wam w tym pomożemy!

Artykuł powstał oparciu o raport „Wanna czy prysznic?” dostępny na stronie akademiaroca.pl

Polecane produkty