Miski WC – komfort i wygoda na lata
Choć wydawać by się mogło, że kompletowanie wyposażenia toalety, w tym jej sfery intymnej, to konieczność, która nie pozostawia zbyt wielu możliwości wyboru, współczesna branża sanitarna zaskakuje różnorodnością technologicznie zaawansowanych rozwiązań o dużych walorach estetycznych. Jedną z najważniejszych decyzji, jakie należy podjąć podczas aranżowania przestrzeni toaletowej, jest wybór miski WC. To właśnie ona w znacznym stopniu będzie decydowała o funkcjonalności wnętrza i wygodzie podczas użytkowania. Wybierając optymalne misy WC, warto wziąć pod uwagę nasze oczekiwania wobec wyglądu, wielkość pomieszczenia i rozmieszczenie sanitariatów. W niewielkich przestrzeniach toaletowych nawet drobnostka może mieć wpływ na poziom odczuwanego komfortu.
Miski WC wiszące czy kompaktowe?
Dokonując zakupu misy ustępowej, możemy wybierać spośród dwóch różnych rodzajów muszli: wiszącej i stojącej. Istnieje jednak wiele funkcjonalności, wspólnych dla obydwu modeli, takich jak trwałość, odporność na drobne uszkodzenia, gładka powierzchnia i możliwość dostosowania do stylu pomieszczenia.
Miski WC wiszące to nowoczesny element wyposażenia sanitarnego, w którym części instalacyjne umieszczone są w ścianie pod tynkiem, a całość jest zamocowana na specjalnym stelażu. Ukryte komponenty przyczyniają się do podniesienia poziomu estetycznego całej przestrzeni i nadają jej minimalistycznego wyglądu. Ponadto, podwieszana konstrukcja pomaga zaoszczędzić dodatkową przestrzeń użytkową i sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne, co może mieć szczególne znaczenie w mniejszych toaletach. Wolne miejsce można dowolnie zagospodarować i wykorzystać np. do przechowywania akcesoriów do sprzątania. Podwieszana muszla klozetowa to także mniej elementów, które należy poddać pielęgnacji i łatwiejsze czyszczenie podłogi znajdującej się pod misą. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wybór tego rodzaju misy WC powinien być zaplanowany już na etapie kładzenia glazury lub na czas wykonywania gruntownego remontu.
Kompakty WC to tradycyjne modele, których solidna podstawa oparta jest na podłodze i stanowi miejsce osadzenia misy. Elementem zintegrowanym z całą konstrukcją jest zbiornik na wodę. Dzięki budowie złożonej z kompatybilnych części, użytkownik może dostosować każdą z nich do swoich potrzeb i połączyć. Możliwość wyboru spośród wielu rozmiarów muszli i zbiorników pozwala na dostosowanie całego urządzenia do specyfiki danej przestrzeni toaletowej oraz spersonalizowanie np. w zakresie wpływu na mniejsze zużycie wody podczas spłukiwania. Kompakt WC to rozwiązanie dość tanie i łatwe w instalacji. Montażem z powodzeniem można zająć się samodzielnie, gdyż nie wymaga ingerencji w strukturę ściany. Warto jednak pamiętać, że większość elementów takiej instalacji sanitarnej w łazience jest trudniejsza do utrzymania w czystości. Zakamarki i trudno dostępne miejsca gromadzą brud i kurz, którego pozbycie się może być problemem. Dlatego ważne jest zadbanie o odpowiednią higienę miski ustępowej. Pozwoli to zatroszczyć się i o zdrowie, i o czystość sanitariatów.