Styl industrialny od kilku lat króluje wśród wnętrzarskich trendów. Dlaczego warto wykorzystać go we własnej łazience? Sprawdź 5 zalet aranżacji tego pomieszczenia w stylu industrialnym!

Styl industrialny wzoruje się na nowojorskich i paryskich loftach z połowy XX wieku. W tym okresie postęp technologii doprowadził do sytuacji, w której wiele fabryk oraz warsztatów opustoszało, trafiając na rynek nieruchomości w bardzo atrakcyjnych cenach. Artyści uznali, że to wspaniałe miejsce do mieszkania, które zapewnia im swobodę twórczą i przestrzeń, której tak potrzebowali. Wyznacznikami stylu industrialnego są cegły i beton, fabryczne lampy oraz reflektory, nieco surowy wystrój, minimalizm i duża przestrzeń (zwykle nie tylko znaczny metraż, ale też wysokość pomieszczeń). Ten trend stał się na tyle wszechstronny, że wykorzystuje się go do projektowania biur, restauracji, kawiarni i oczywiście domów oraz mieszkań. Dlaczego warto wykorzystać go w swojej łazience? 

 

industrialna łazienka

 

1. Przestrzeń

To jedna z podstawowych cech (i zalet) stylu industrialnego. Aranżacja utrzymana w tym klimacie sprawi, że nawet łazienka średniej wielkości będzie sprawiać wrażenie przestrzennej — a chyba wszyscy wolimy pomieszczenia, które zapewniają nam swobodę niż klaustrofobiczne, przeładowane klitki. Ważne, aby nie zagracić przestrzeni zbędnymi akcesoriami oraz wszelkie kosmetyki, środki czystości i inne przedmioty przechowywać w zamknięciu. Dzięki temu stworzymy efekt ładu i higieny oraz optycznie powiększymy pomieszczenie.

 

industrialna łazienka

 

2. Uniwersalna prostota

Styl industrialny stał się popularny dzięki swojej uniwersalności oraz prostocie. Najczęściej podoba się nawet osobom o odmiennych gustach. Zaletą prostoty jest fakt, że łazienkę łatwo utrzymać w czystości, co jest kluczowe w tym pomieszczeniu. Brak mnóstwa drobiazgów i dodatków sprawia, że… oszczędzamy pieniądze i czas, zyskując estetyczną przestrzeń. Industrialna łazienka prezentuje się efektownie i z klasą, na dodatek pasuje do każdego domu lub mieszkania.

 

industrialna łazienka

 

3. Funkcjonalność

Minimum zbędnych dodatków, maksimum funkcjonalności i praktycznych akcesoriów — w łazience urządzonej w stylu industrialnym nic nie znajduje się przypadkowo! Każdy element ma swoje zadanie, ale przy okazji może prezentować się bardzo efektownie. Świetnym przykładem są grzejniki łazienkowe, które obecnie przybierają bardzo efektowne formy (np. grzejnik łazienkowy Collar). W ten sposób uzyskujemy nieprzeładowane wnętrze, które doskonale się prezentuje, a przy okazji zawiera wszystkie elementy, których potrzebujemy.

 

industrialna łazienka

 

4. Nowoczesność

Styl industrialny wygląda bardzo nowocześnie i chętnie czerpie z nowinek technicznych lub aktualnych trendów, z niezwykłą lekkością łącząc je z klimatami retro. Przykładowo, nowoczesna, designerska umywalka na tle ściany z czerwonej cegły tworzy odważne, efektowne zestawienie. Industrialny wystrój może być dużym atutem mieszkania na wynajem. Młodzi ludzie chętnie go wybierają także z tego względu, że jest łatwy do osiągnięcia przy niskim budżecie, a prezentuje się rewelacyjnie — potrafi zmienić łazienkę nie do poznania i zawsze robi wrażenie na odwiedzających.

 

industrialna łazienka

 

5. Efektowne detale

Minimalizm i przestrzeń to najważniejsze cechy stylu industrialnego, ale detale potrafią podkreślić indywidualny charakter wnętrza. Zamiast sięgać po przeciętne bibeloty, skupmy się na innych szczegółach, które odmienią wnętrze. Takie decyzje możemy podjąć już na etapie remontu, decydując się na ścianę z betonu, metalowe elementy lub zestawienie tych materiałów z drewnem. Świetnie sprawdza się także kontrastowy kolor wykorzystany w kilku miejscach: np. intensywnie niebieska lampa, grzejnik łazienkowy oraz ręczniki w tym samym odcieniu. W ten sposób uzyskamy wrażenie spójności, porządku i przemyślanej aranżacji.