Loft jest charakterystycznym wnętrzem pod względem otwartej przestrzeni, materiałów wykończenia i zastosowanej aranżacji. Nie inaczej jest z łazienką w tego typu mieszkaniu – na co zwrócić uwagę, aby jej wygląd nie odbiegał stylistycznie od całego lokum?

 

Łazienka w lofcie

Architektura postindustrialna, w której urządzane są apartamenty w stylu loft, to niegdysiejsze hale fabryczne, magazyny, browary, piekarnie, a nawet szpitale. Adaptacja tego typu budownictwa na cele mieszkaniowe jest obecnie modnym trendem, a poszczególne realizacje różnią się od siebie w zakresie ilości przestrzeni przeznaczonej na poszczególne lokale.

Typowy loft to duża, otwarta przestrzeń, do której przez obszerne okna wpada naturalne światło i która urządzona jest w surowy, wysmakowany sposób. Stosowane w innych aranżacjach dekoracje, zgodnie z duchem minimalizmu, zastępowane są przez elementy konstrukcyjne budynku, wyeksponowane w czasie wykańczania loftu charakterystycznymi dla tego stylu materiałami: zimnym metalem i szkłem, betonem, surowym drewnem.

 

łazienka w lofcie


Wnętrze łazienki w lofcie z prawdziwego zdarzenia jest widoczne tak samo jak obszerna część wypoczynkowa czy kuchnia, a jeśli konieczne jest zapewnienie domownikom dyskrecji w czasie korzystania z pomieszczenia kąpielowego i toaletowego, stosowane są przegrody – przezroczyste lub półtransparentne.

W tej roli sprawdzają się przeszklenia umieszczone w metalowych obramowaniach.
Z racji tego, że łazienka stanowi nieodłączną i stale widoczną część loftu, jej wykończenie i urządzenie idzie w parze z resztą dostępnej przestrzeni, tak aby urządzenia i wygląd ścian stanowiły przedłużenie aranżacji i dopełniały ją.

 

Wygląd i wyposażenie łazienki w lofcie

Materiały wykorzystywane do wykończenia loftu z powodzeniem znajdą zastosowanie również w przestrzeni przeznaczonej do kąpieli, o ile tylko podłogi i ściany zostaną odpowiednio przygotowane na obecność panującej w tym pomieszczeniu wilgoci.
Pierwszym przykładem niech będą betonowe płyty wielkoformatowe, które jeśli umieszczone zostaną na ścianach w łazience, należy zaimpregnować.

Preparat chroniący przed wilgocią powinien też zostać zastosowany na wydobytych spod warstwy starego tynku cegłach, po uprzednim pomalowaniu ich na biało bądź pozostawieniu oryginalnego, energetyzującego koloru.
Aby nieco optycznie ocieplić wnętrze, w którym dominującymi barwami są biała, szara i srebrna pochodząca z metalicznej armatury i widocznych elementów instalacji, warto w łazience w stylu loft użyć kolejnego materiału wykończenia, jakim jest drewno. Gatunki egzotyczne użyte jako okładzina podłogowa lub obudowa wanny i umywalki bądź wykonane z nich meble lepiej niż drewno rodzime zniosą kontakt z rozpryskami wody i parą wodną, zwłaszcza jeśli zostaną pokryte specjalistycznymi preparatami ochronnymi – olejem, woskiem lub łączącym właściwości obu – olejowoskiem.
Wyposażenie łazienki w urządzenia jest szczególnie istotną częścią konstruowania aranżacji w stylu loft. O ile w przypadku elementów konstrukcyjnych i instalacji sprawdzi się ich wyeksponowanie, czyli użycie zastanych elementów, o tyle ceramiczną bądź kamienną umywalkę należy dobrać, korzystając z katalogu współcześnie produkowanych sprzętów łazienkowych.

Warto zwrócić uwagę na te, które mają wyraźnie zaznaczone prostokątne kształty lub designerskie, nowoczesne linie. W dużej przestrzeni sprawdzi się wolno stojąca wanna lub obszerna kabina prysznicowa, która w przypadku małych łazienek z konieczności przylega do jednej ze ścian lub umieszczona jest w narożniku.

 

łazienka w lofcie

 

Jak urządzić łazienkę w stylu loft?

Aranżacja w stylu loft jest na tyle wyrazista i charakterystyczna, że jej realizacje znajdziemy również w budynkach nowo budowanych, stylizowanych na lofty,oraz w istniejących już wnętrzach.

Największym wyzwaniem, przed którym stoją osoby pragnące wystylizować swoje mieszkanie na przypominające loft wnętrze, jest brak otwartej przestrzeni i możliwości wyburzenia przegród, które są elementami konstrukcyjnymi budynku. Innym problemem jest mały metraż mieszkań w budynkach wielorodzinnych. O ile w pierwszym przypadku możliwość ingerencji w konstrukcję ścian jest zerowa, w drugim można uciec się do sposobów na optyczne powiększenie dostępnej przestrzeni.

 

łazienka w lofcie

 

Materiały wykorzystywane do wykończenia pomieszczeń poprzemysłowych będą w tym zakresie potęgowały wrażenie wizualnego zwiększania kubatury pomieszczeń, o ile użyte zostaną w odpowiedni sposób. Jak to zrobić? Dowiedzmy się na przykładzie łazienki stylizowanej na loft:
- jeśli naszym celem jest optyczne zwiększenie wysokości łazienki i jako okładzinę ścienną zastosujemy płyty z impregnowanego betonu architektonicznego, prostokątne elementy należy łączyć równolegle do podłogi krótszymi bokami,
- efekt odwrotny – wrażenie wizualnego rozciągnięcia wzdłuż ścian – uzyskamy łącząc płyty dłuższymi bokami równolegle do posadzki,
- na ścianach oprócz szarości warto zastosować biel,
- wrażenie większej przestrzeni zapewni także lustro, zwłaszcza duże lub choćby znacznie wydłużone na jednej ze ścian,
- niewielka łazienka stylizowana na loft powinna być oświetlona intensywnym białym światłem,
- optycznie powiększają przestrzeń również odbijające światło metaliczne elementy frontów mebli oraz armatura.

 

Minimalizm w łazience loftowej

Łazienka jest miejscem, w którym szczególnie trudno jest o uzyskanie wrażenia uporządkowania przestrzeni i usunięcia z niej wszelkich zbędnych elementów. O ile stosunkowo łatwo jest pozbyć się wszelkich dekoracji, które – zwłaszcza w niewielkim pomieszczeniu – potrafią przytłoczyć swoją ilością, o tyle pozostaje kwestia pozostających na widoku używanych przez domowników każdego dnia kosmetyków.

Stojące na obrzeżach wanny i umywalki przedmioty sprawiają, że ginie pod nimi kształt ceramicznych urządzeń, które dobierane były specjalnie do aranżacji loftowej.
Jednym ze sposobów na uporządkowanie kosmetyków jest każdorazowe umieszczanie ich we wnętrzach szafek, co w codziennej praktyce jest możliwe, ale w porannym pośpiechu znacznie utrudnione.

 

aranżacja lazienki w lofcie

 

Możemy jednak odciążyć umywalkę i wannę od kosmetyków przez zastosowane mocowanych na ścianach półek na kosmetyki, pojemników na mydło w płynie z podajnikiem, szklanki z podstawką, a nawet zwykłej mydelniczki. W ten sposób ułatwione będzie też dbanie o czystość, ponieważ obrzeża ceramicznych urządzeń będą pozbawione śladów mydlin.
Dodatki łazienkowe tego typu będą uzupełniały zastosowaną aranżację, jeśli materiały ich wykonania i kształty będą nawiązywały do stylu loft. W tym wypadku warto zdecydować się na elementy pochodzące z jednej kolekcji. Producenci armatury i ceramiki oferują serie wyrobów w jednolitej linii stylistycznej, na które składają się oprócz umywalek i wanien także armatura I bogaty wybór dodatków łazienkowych.

Polecane produkty