Czy wanna w małej łazience to rozwiązanie rozsądne? Jeśli codzienna bądź nawet cotygodniowa kąpiel w wannie to coś, bez czego nie możemy się obejść, zdecydowanie nie powinniśmy sobie tej przyjemności odmawiać.

Nawet jeśli rozmiary naszej łazienki nie są imponujące, jest więcej niż prawdopodobne, że uda nam się wkomponować w jej wystrój wannę. Wystarczy przypomnieć sobie, że przed laty prawie wszyscy Polacy mieszkający w blokach mieli do dyspozycji 2-3 mkw. łazienki, a w jej obrębie właściwie zawsze znajdowała się wanna. Od tego czasu pojawiło się jednak mnóstwo nowych rozwiązań i kształtów wanien innych niż tylko prostokąt. Jeśli więc montaż i użytkowanie wanny to dobre rozwiązanie dla nas, zapewne okaże się ono właściwe również dla naszej łazienki. Wystarczy dobrze przygotować się zarówno do procesu wyboru odpowiedniej wanny, jak i opracowania planu urządzenia małej łazienki. Jeśli zrobimy to dobrze, możemy poczuć się w niej tak wygodnie, jakby jej metraż był zdecydowanie większy a nasze niewielkie wnętrze stanie się zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne.

 

Wanny odpowiednie do małej łazienki

 

Wanny odpowiednie do małej łazienki

Nasza wanna nie musi być zatem prostokątna i zabudowana, jak to kiedyś często bywało, ponieważ rynek oferuje obecnie zdecydowanie więcej rozwiązań. Tzw. zabudowa w rzeczywistości często zabiera mnóstwo cennej przestrzeni, która przecież jest w małej łazience na wagę złota. Warto pamiętać, że dostępne są również wanny o innych, mniej typowych kształtach. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wanny narożne, na planie zbliżonym do trójkąta. Taka wanna może być symetryczna bądź też asymetryczna – prawo- lub lewostronna. Możemy również postawić na wannę narożną prostokątną o wyjątkowo niewielkich rozmiarach, jednak musimy liczyć się z tym, że w takiej, która ma zaledwie metr długości nie zrelaksujemy się tak, jak byśmy oczekiwali.

Jeśli mamy ograniczoną przestrzeń, niektóre modele małej wanny możemy też wykorzystać do stworzenia zestawu 2w1 z kompletem prysznicowym oraz parawanem nawannowym. Może on być wykonany np. z tworzywa sztucznego i składany bądź też osadzony stabilnie, z hartowanego szkła. Ten ostatni prezentuje się elegancko i schludnie, natomiast tańsza przesłona z plastiku po pewnym czasie zwykle zaczyna wyglądać nieestetycznie, zbierając brud i zacieki z mydła. Poza tym, kiedy jest złożona, zabiera sporo miejsca i potęguje poczucie chaosu.

 

Wanny odpowiednie do małej łazienki

 

Mała łazienka – sprytne patenty na optymalne wykorzystanie przestrzeni

Na szczęście nawet w małej łazience jesteśmy w stanie optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, korzystając z wielu sprytnych i przydatnych rozwiązań. Mogą to być np. półki, schowki i inne miejsca do przechowywania stworzone we wnękach czy nawet pod lustrem. Sprawdzi się też stworzenie wysokiej zabudowy pełnej szafek, np. w pionie nad pralką. Jeśli liczy się dla nas również optyczne powiększenie łazienki, możemy wykorzystać także inne patenty, które sprawdzają się w salonie czy sypialni, jak zastosowanie jasnych barw czy też umieszczonych w odpowiednich miejscach luster. W małej łazience świetnie zdają egzamin również głębokie szuflady w szafkach, którymi można zabudować podstawę umywalki. Z kolei ta, podobnie jak pralka czy inne sprzęty, powinna być w miarę możliwości najmniejsza jak się da, aby ograniczyć ilość zajmowanej przez nią przestrzeni. Możemy również zdecydować się na pralkę ładowaną od góry albo w ogóle przenieść ją do przedpokoju lub kuchni. Dobrym pomysłem może okazać się również ograniczenie liczby jakichkolwiek ozdób, łącznie z bogato zdobionymi kafelkami.