Jeszcze kilka lat temu spotykane naprawdę rzadko, dziś coraz bardziej zyskują na popularności. Mowa oczywiście o armaturze podtynkowej, w którą Polacy coraz chętniej wyposażają swoje łazienki. Jak to jednak bywa przy nowościach, wokół baterii montowanych w ścianie narosło sporo mitów. Sprawdź, które z nich są prawdziwe!

Baterie podtynkowe są szczególnie narażone na awarie – MIT

Słyszałeś, że baterie podtynkowe często się psują? Uspokajamy – ten rodzaj armatury jest naprawdę mniej narażony na ewentualne awarie niż ich natynkowe odpowiedniki. Dlaczego? Wszystkie istotne elementy konstrukcyjne są zabudowane w ścianie. Znajdują się zatem w niemalże hermetycznym środowisku, gdzie nie są narażone na działanie wody czy na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. W efekcie ich żywotność jest dłuższa niż baterii natynkowych.

Ewentualne naprawy baterii podtynkowych będą Cię kosztować nieco więcej wysiłku – FAKT

Nie sposób ukryć, że schowanie całej konstrukcji w ścianie nieco utrudnia dostęp do niej w razie awarii. Nie oznacza to jednak, że jest on całkowicie niemożliwy! W pewnych sytuacjach wystarczy tylko zdjąć rozetę otaczającą armaturę, by zyskać nieco miejsca na manewrowanie narzędziami. Tak jest chociażby w przypadku baterii podtynkowej Nikles Carbon, której maskownica jest naprawdę spora. Jeśli jednak awaria jest poważniejsza i wymaga wymiany elementów podtynkowych, niestety konieczne będzie skuwanie glazury. Na szczęście takie sytuacje należą do rzadkości.

Warto wiedzieć
To właśnie ze względu na nieco utrudnioną wymianę należy stawiać na sprawdzone rozwiązania od renomowanych producentów. Decydując się na baterie podtynkowe od Nikles, VIGOUR czy Hansgrohe, otrzymujesz wysoką jakość sprawdzoną przez wielu zadowolonych użytkowników – nie musisz więc martwić się tym, że już w tydzień po montażu armatury będziesz zmuszony do generalnego remontu łazienki.

Zastosowanie baterii podtynkowej daje Ci większą swobodę aranżacyjną - FAKT

Wybierając do łazienki armaturę montowaną podtynkowo, zyskujesz niemalże nieograniczone możliwości jej zaaranżowania. Jak to możliwe? Wszystkie elementy systemu są zupełnie niezależne od sanitariatów. Możesz więc bez przeszkód zamontować je w dowolnym miejscu i na wybranej przez siebie wysokości – żeby tylko mogły spełniać swoją funkcję i zapewniały Ci optymalny komfort na co dzień. W porównaniu do baterii natynkowych, które zazwyczaj muszą się znajdować w określonym miejscu nad umywalką czy wanną, jest to naprawdę dużo większa wygoda.

lazienka na poddaszu
Montaż armatury podtynkowej jest skomplikowany – MIT

Wydaje Ci się, że montaż baterii podtynkowej musi być skomplikowany, skoro wymaga schowania elementów wewnątrz ściany? Spokojnie – w rzeczywistości jest to dużo prostsze niż się wydaje. Najwięcej wątpliwości budzi oczywiście sama kwestia kucia w ścianie, która może wymagać sporo wysiłku. Jak się okazuje, wystarczy zaledwie mały otwór, którego średnica najczęściej nie przekracza 5-10 cm. Po zamontowaniu elementu podtynkowego i podłączeniu do niego instalacji możesz kontynuować pracę, kładąc glazurę i montując elementy natynkowe. Twoja bateria podtynkowa jest gotowa do użycia!

Czy wiesz, że...
Słyszałeś, że instalacje wodno-kanalizacyjne w starszym budownictwie nie współpracują z nowoczesnymi bateriami podtynkowymi? Niestety jest to zgodne z prawdą. Wbrew pozorom nie oznacza to jednak, że w takiej sytuacji nie możesz zabudować armatury w ścianie. Wystarczy bowiem kilka poprawek i dołożenie dodatkowych przyłączy, by cały system mógł działać poprawnie.

Wybierając armaturę podtynkową, oszczędzasz miejsce – FAKT

Czytając o zaletach baterii podtynkowych, z pewnością nie raz trafisz na rozważania dotyczące rzekomej oszczędności miejsca. Czy jest to zgodne z prawdą? Okazuje się, że tak. Jest to związane z tym, że wszystkie elementy konstrukcyjne armatury są schowane wewnątrz ściany lub sufitu, w efekcie czego nie zajmują miejsca na zewnątrz. Możesz więc śmiało wykorzystać zyskaną w ten sposób przestrzeń do innych celów – np. na dodatkowe półki pod prysznic czy szafki łazienkowe. Baterie podtynkowe doskonale sprawdzają się zatem w łazienkach o ograniczonym metrażu – ułatwiają zaaranżowanie ich w taki sposób, by wnętrze było tak piękne, jak funkcjonalne.

plytki lazienkowe

Polecane produkty