Wybór blatu pod umywalkę łazienkową zawsze nastręcza nieco trudności. Powinien bowiem nie tylko ładnie wyglądać i eksponować umywalkę, lecz również dobrze znosić specyficzne, wilgotne otoczenie. Choć z pewnością słyszałeś już wiele o materiałach służących do ich produkcji, nie wszystkie z tych informacji są zgodne z prawdą. Sprawdź, czy wiesz wszystko o wyborze blatu podumywalkowego!

Drewniany blat w łazience szybko straci na estetyce – MIT

Interesując się blatem łazienkowym z drewna, z pewnością nie raz usłyszysz, że nie warto się na to decydować, gdyż materiał ten nie wytrzyma długo w tak wilgotnym otoczeniu, jakim jest łazienka. Okazuje się jednak, że jest to tylko połowiczna prawda. Owszem, drewno szybko straci na estetyce, jeśli nie zadbasz o nie we właściwy sposób. Wystarczy jednak odrobina zaangażowania z Twojej strony, a drewniany blat nie straci swoich właściwości przez długi czas. Co ważne, zabezpieczenie blatu przed działaniem wody wcale nie będzie czasochłonne – a efekt zdecydowanie jest tego wart.

lazienka w kolorze brazowym
Laminowane blaty są proste do utrzymania w czystości – FAKT

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie blaty z laminatu są najczęściej spotykane w polskich łazienkach. Nie sposób się temu dziwić – zastosowanie tego materiału niesie za sobą szereg zalet, takich jak:

  • proste czyszczenie – do usunięcia zabrudzeń z laminatu nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych detergentów. Nie musisz też martwić się tym, że po zachlapaniu go wodą pozostaną białe ślady tak jak w przypadku innych materiałów;
  • przystępna cenameble łazienkowe z laminowanej płyty meblowej cechują się doskonałym stosunkiem jakości do ceny. Nie musisz więc przepłacać, a otrzymujesz produkt, który będzie Ci dobrze służyć przez długi czas;
  • duży wybór – laminowane blaty są dostępne w niemalże każdej stylistyce, jaka może Ci się wymarzyć. Co więcej, laminat może do złudzenia imitować inne, bardziej szlachetne materiały, takie jak naturalne drewno, kamień czy marmur.

lazienka z prysznicem
Blaty z kamienia mogą przytłaczać wnętrza – MIT

Nie sposób nie zgodzić się z tym, że blat łazienkowy wykonany z kamienia stanowi niejako wyznacznik luksusu w nowoczesnych trendach wnętrzarskich. Jednakże na luksus ten decydują się raczej jedynie właściciele większych, przestronnych salonów kąpielowych a nie Ci, którzy urządzają małą łazienkę w bloku. Dlaczego? Sprawdzając opinie o kamiennych blatach, można często natrafić na komentarze mówiące, że tak ciężki i chłodny w odbiorze materiał może przytłaczać niewielkie wnętrza.

Oczywiście nie jest to prawdą – wszystko zależy bowiem od pozostałych elementów składających się na aranżację. Jeśli dobierzesz odpowiednie sanitariaty i dodatki, aranżacja zyska na lekkości zupełnie niezależnie od kamiennego blatu. Nie wahaj się więc przed zastosowaniem go w małej łazience – jeśli dobrze przemyślisz ten pomysł, efekt końcowy pozytywnie Cię zaskoczy!

Uwaga!
W przypadku blatów z kamienia musisz pamiętać o tym, że ich czyszczenie będzie wymagać regularności i staranności. Na naturalnym kamieniu łatwo osadza się bowiem wapienny osad z twardej wody – a naprawdę nietrudno o jego zachlapanie podczas codziennego użytkowania. Wystarczy jednak zaimpregnować blat i czyścić go odpowiednimi detergentami, a odwdzięczy się pięknym wyglądem i podkreśli elegancki charakter łazienki.

Wykonanie blatu łazienkowego z glazury daje Ci spore możliwości aranżacyjne – FAKT

Nietrudno zauważyć, że trendy aranżacyjne sprzed lat lubią wracać do mody. Potwierdzeniem tego jest chociażby wielki powrót blatów podumywalkowych wykonanych z płytek ceramicznych. Co możesz zyskać, decydując się na taki krok? Przede wszystkim niemalże nieograniczone możliwości aranżacyjne – możesz bowiem stworzyć blat o dokładnie takich wymiarach, jakich potrzebujesz. Wystarczy bowiem stworzyć prostą konstrukcję z płyt gipsowo-kartonowych, a następnie położyć na niej wybrane płytki, które będą korespondować zresztą wystroju łazienki. Efekt? Spersonalizowana, perfekcyjnie spójna aranżacja szyta na miarę Twojego pomieszczenia.

biala lazienka

Polecane produkty