Szukasz stylowych rozwiązań aranżacyjnych, a metraż mieszkania wyklucza opcję przestronnej, obszernej łazienki? Nie szkodzi! Nawet 3 metry kwadratowe wystarczą do stworzenia łazienkowej przestrzeni, którą pokochasz. 

 

mała łazienka w bloku

 

Łazienka w bloku, czyli 3 metry kwadratowe komfortu i stylu

Projekt małej łazienki musi być dokładnie przemyślany. Niewielki metraż to oczywiście utrudnienie w aranżowaniu przyjemnej i jednocześnie maksymalnie funkcjonalnej przestrzeni łazienkowej. Dostępne na rynku rozwiązania coraz częściej są jednak dedykowane małym pomieszczeniom, a aranżacja wymarzonej mini łazienki naprawdę jest możliwa. Mając do dyspozycji 3 metry kwadratowe trzeba jednak podjąć kilka zasadniczych decyzji i pamiętać o zasadach rozplanowywania małych przestrzeni. Posiadanie małej łazienki w bloku nie jest równoznaczne z koniecznością rezygnacji ze swoich planów względem tego pomieszczenia. Podpowiadamy, jak zaaranżować łazienkę marzeń na miniaturowym metrażu.

 

mała łazienka w bloku

 

Zacznijmy od elementów, które wpływają głównie na estetykę wnętrza. Aranżując małą łazienkę warto postawić na:

  • duże, jasne kafle z fugami w takim samym kolorze, które optycznie powiększą  przestrzeń. Docelowo możemy przełamać je kolorowymi akcentami, takimi jak mozaiki, pojemniki na szczoteczki i mydło, ręczniki,
  • światło - optymalne oświetlenie potrafi nadać przestrzeni uroku, funkcjonalności i świeżości. Taśmy LED pod blatami, oświetlenie prysznica czy dodatkowe punktowe lampki np. w ściennych wnękach - opcji jest tu bardzo wiele!
  • lustra - nic tak nie podbija gry świateł, jak lustra. Wrażenie wizualnie większej przestrzeni przy zastosowaniu luster jest pewne. Pomyśl więc o dużym ściennym lustrze do ziemi lub kilku mniejszych rozmieszczonych w różnych częściach łazienki.

 

mała łazienka w bloku

 

Funkcjonalność i estetyka - mała łazienka

Pierwszym punktem planowania aranżacji łazienki w bloku powinno być zdiagnozowanie potrzeb, czyli określenie tego, co faktycznie musi się w niej znaleźć. Jeśli mamy możliwość przeniesienia niektórych sprzętów, uznawanych zwyczajowo za łazienkowe, do innego pomieszczenia, zróbmy to - np. zdecydujmy się na zainstalowanie pralki w kuchni.  Kolejnym krokiem aranżacji małej łazienki w bloku powinno być rozplanowanie sanitariatów. Wybierając ceramikę sanitarną, warto zwracać uwagę nie tylko na jej wymiary, ale i kształt. Prostokątna umywalka nablatowa może okazać się bardziej praktyczna od okrągłej, czy owalnej. Pamiętajmy - każdy centymetr przestrzeni ma znaczenie. Na rynku dostępne są niewielkie (ale wciąż komfortowe) kompakty WC. Często również w małej łazience można sobie pozwolić również na wariant wiszący.

 

mała łazienka w bloku

 

Prysznic czy wanna? Co wybrać do małej łazienki w bloku

Myśląc o aranżacji małej łazienki, niektórzy od razu rezygnują z wanny. Owszem, prysznic jest wygodnym i praktycznym rozwiązaniem, które zajmie mniej przestrzeni. Jeśli jednak wanna jest naszym marzeniem, możemy zdecydować się na niewielki prostokątny model wpasowany w wymiary naszej łazienki. Tego rodzaju wanny mogą być także wyposażone w parawany, stanowiąc tym samym idealny kompromis między wanną a prysznicem. Decydując się jednak na drugą opcję, warto rozważyć montaż kabiny typu walk-in lub posiadającej bardzo niską podbudowę. Zwykle w łazience w bloku najlepiej sprawdzają się modele narożne, prostokątne (w tym kwadratowe). Jeśli jednak posiadamy bardzo nietypowy układ łazienki możemy postawić także na kabiny prysznicowe na wymiar. 
Na co jeszcze zwracać uwagę, aranżując małą łazienkę w bloku?

 

mała łazienka w bloku

 

Na każdym etapie planowania małej łazience, zwracajmy uwagę na możliwość wykorzystania przestrzeni - posiadasz wnęki? Zapełnij je półkami. Istotne, by w miarę możliwości były one zamykane - nawet niewielki nieporządek na półkach, może wprowadzić wrażenie chaosu do skromnego metrażu. Najlepszym rozwiązaniem są zwykle meble na wymiar, które pozwalają wykorzystać niemal każdy centymetr małej łazienki. 

 

mała łazienka w bloku

 

Mała przestrzeń - wielkie wrażenie

Pamiętaj także o tym, że chcąc uzyskać zachwycające efekty wizualne na małej przestrzeni łazienki, nie musimy zupełnie rezygnować z ciemnych barw. Czarne baterie, ramy kabiny prysznicowej, czy wiszący kaloryfer drabinkowy w tymże kolorze, dodadzą stylu naszej aranżacji i na pewno nie przytłoczą nawet bardzo małej łazienki w bloku.
 

Polecane produkty