Łazienki z płytkami wielkoformatowymi to hit poprzedniego roku, który płynnie przeszedł do obecnego i wciąż zachwyca równie mocno. W większych łazienkach duże płytki powiększają optycznie przestrzeń, małym zaś nadają schludnego charakteru poprzez ujednolicenie powierzchni i minimalną fugę. Wyłożona płytkami w dużym formacie łazienka staje się jednolitą powierzchnią. Sprawdź, jak dzięki nim stworzyć bajeczną aranżację.

Płytki wielkoformatowe… czyli właściwie jakie?

Płytki wielkoformatowe mogą przybierać kształt zarówno prostokątów, jak i kwadratów. Z uwagi na możliwości technologiczne producentów grubość płytek wielkoformatowych wynosi zazwyczaj 3 mm, 6 mm, 11 mm. Płytki prostokątne w formacie 30 cm x 60 cm to dziś standard, ich większe odpowiedniki to płytki o wymiarach 30 cm x 90 cm, 40 cm x 90 cm, 60 cm x 120 cm. W płytkach o kształcie kwadratów zakłada się, że wartości muszą być większe niż 60 cm x 60 cm. Nierzadko jednak spotyka się modele jeszcze pokaźniejsze, czyli 75 cm x 75 cm, 80 cm x 80 cm, 100 cm x 100 cm lub 120 cm x 120 cm.

24 WP CastoramaCo należy wiedzieć podczas wyboru drzwi łazienkowych 0

Takie rozwiązania polecane są przede wszystkim do łazienek dużych, w których wykwalifikowany glazurnik posługujący się profesjonalnymi narzędziami diamentowymi docina płytki i traktuje je w taki sam sposób, w jaki z materiałem pracuje krawiec – przycina na miarę. Dzięki połączeniu wizji producentów płytek wielkoformatowych z umiejętnościami profesjonalnych glazurników na rynku spotkamy płytki w formacie 120 cm x 240 cm i większe.

NaturalStone_calacataAmbiene
Siła płytek wielkoformatowych tkwi w tym, że ułożone na podłodze lub ścianie sprawiają wrażenie gładkiej i jednolitej powierzchni, co nadaje wnętrzom elegancji i tworzy iluzję wolnej przestrzeni. Najczęściej wykonuje się je z gresu lub z tzw. spieków kwarcowych.
Taki materiał ceramiczny jest:

 • bardzo twardy,
 • wytrzymały,
 • odporny na zarysowanie,
 • mrozoodporny
 • higieniczny,
 • łatwy w utrzymaniu w czystości.

Gdzie warto zamontować kabinę prysznicową bez brodzika
Ponadto płytki gresowe:

 • są odporne na zaplamienie (wariat szkliwiony),
 • nie chłoną wody,
 • są odporne na działanie chemii domowej i profesjonalnej,
 • są odporne na działanie grzybów i pleśni,
 • nie wymagają impregnacji (polerowane zazwyczaj są impregnowane przez producenta),
 • doskonale współgrają z systemem ogrzewania podłogowego.

Powyższe cechy są bardzo ważne, zwłaszcza przy tak dużych rozmiarach płytek.

titelbild gesamkatalog2017 Calacata

Mała łazienka w bloku a wielki format płytek

O stosowaniu płytek wielkoformatowych w małych łazienkach oraz łazienkach w bloku krążą różne opinie. Niektórzy twierdzą, że mogą one zdominować i przytłoczyć przestrzeń. To prawda, ale wyłącznie w sytuacji, gdy płytki zostaną źle dopasowane i będzie trzeba je ciąć, na domiar złego niesymetrycznie. Aby tego uniknąć, warto skorzystać z porady architekta, który na etapie wizualizacji pomieszczenia zaproponuje sposób rozmieszczenia płytek i miejsca cięcia. Glazurnik już tylko wyłoży płytki zgodnie z projektem Odpowiednio dobrane płytki idealnie wpasują się w wąską przestrzeń, poszerzając ją.

34421173 - small, modern bathroom in balck and white

Jaką kolorystykę wybrać?

Szara łazienka, biała łazienka, a może czarna?
Bogata oferta producentów pozwala wybrać płytki wielkoformatowe jednolite lub ze wzorem. Nie mniej ważna jest struktura płytek, np.: poler, mat, lapatto. Od lat wielkim zainteresowanie cieszą się płytki przypominające biały marmur, dostępne w naszej ofercie w ramach kolekcji Calacatta, w wykończeniu mat lub poler w formatach 60 cm x 60 cm, 60 cm x 120 cm, 50 cm x 100 cm, aż po 100 cm x 100 cm. Pasują do wnętrz minimalistycznych i eleganckich. Warto dobrać do nich armaturę w stylu angielskim lub vintage, na przykład w kolorze złotym lub z efektem postarzenia. Na ich tle pięknie prezentują się wanna wolnostojąca i meble retro.
Nie mniej popularne są wielkoformatowe płytki łazienkowe imitujące beton. One również sprawdzają się w aranżacjach minimalistycznych, ale jeszcze lepiej współgrają z ascetycznym stylem industrialnym. Skorzysta na nich także łazienka w stylu skandynawskim. Z racji jednolitej i często surowej barwy wpływają na przestronność, charakterystyczną dla nowoczesnych loftów.
Trzeci hit wykończeniowy stanowią duże płytki do łazienki przypominające drewno. Ten klasyczny i elegancki surowiec z natury jest wrażliwy na działanie wilgoci, więc w łazienkach występuje rzadziej z uwagi na możliwość uszkodzenia i nietrwałość. Imitujące drewno płytki z powodzeniem wpłyną na wyrafinowanie pomieszczenia. Będą uzupełnieniem domu lub mieszkania, w którym znajdują się drewniane podłogi, meble czy dekoracje.
Ważne jest również zastosowanie fug o kolorze jak najbardziej zbliżonym do barwy płytki. Zaleca się stosowanie fug elastycznych cementowych lub epoksydowych.

Montaż wielkoformatowych płytek łazienkowych

Z racji niestandardowych wymiarów do wyłożenia dużych płytek w łazience niezbędny jest wykwalifikowany glazurnik, posługujący się profesjonalnymi narzędziami glazurniczymi. Wówczas montaż takich płytek przebiega łatwo, szybko i sprawnie.
Glazurnik zadba o odpowiednie przygotowanie podłoża i dobór specjalistycznego kleju do instalacji płytek wielkoformatowych. Podłoże powinno być oczyszczone i osuszone. Kolejny etap to gruntowanie, za sprawą którego poprawi się przyczepność kleju do płytek ceramicznych. Podłoże nie powinno posiadać pęknięć, aby przyklejone w tym miejscu płytki również nie popękały. Powinna zostać zachowana właściwa dylatacja, a w strefach mokrych hydroizolacja. Często do przyklejenia płytek wielkoformatowych potrzebne są dwie osoby.
Do płytek dużego formatu i płytek montowanych na mocno obciążonych podłożach zaleca się stosowanie tzw. klejów rozpływanych o podwyższonych parametrach przyczepności min. klasy C2 według PN-EN 12004. Taki klej ze względu na swoje parametry zapewni maksymalne wypełnienie powierzchni podłoża oraz płytki. Zredukuje puste przestrzenie pomiędzy płytką a podłożem, co znacząco przekłada się na trwałość okładziny i zapobiega uszkodzeniom mechanicznym.

Płytki wielkoformatowe a ogrzewanie podłogowe

Do montażu płytek na ogrzewaniu podłogowym należy stosować elastyczną zaprawę klejącą o podwyższonych parametrach przyczepności klasy C2 według PN-EN 12004 i odkształcalności wg klasy S1. Tylko klej odkształcalny o podwyższonej przyczepności poradzi sobie ze wszystkimi obciążeniami wynikającymi z częstych zmian temperatury.
Ogrzewanie podłogowe podnosi komfort użytkowania pomieszczeń, ale jest bardziej wymagające na etapie wykonywania prac.

metro_nr2 (1)

Często w przypadku klejenia płytek na ogrzewaniu podłogowym zapominamy, że niezależnie od właściwie przygotowanego podłoża i prawidłowo dobranego kleju konieczne jest przed montażem okładziny przeprowadzenie tzw. wygrzewania jastrychu, gdzie np. dla jastrychu cementowego jest to min. 21 dni, a dla jastrychu anhydrytowego min. 7 dni. W celu poprawienia parametrów przewodzenia ciepła dodatkowo zaleca się klejenie okładzin tzw. metodą kombinowaną, gdzie klej powinien w całości pokrywać również spodnią stronę płytki.

Polecane produkty