Kluczem do sukcesu w małej łazience, jest umiejętność pójścia na kompromis. Nie każda realizacja projektu, musi być tożsama z początkową wizją inwestora. Najważniejsze to połączyć potrzeby właściciela z możliwościami wnętrza i co ważne, stworzyć pomieszczenie funkcjonalne i piękne zarazem. Jakie pytania warto zadać projektantowi przed aranżacją małej łazienki? Oto nasz przewodnik.

Nie ma pytań bez odpowiedzi. Na każdą wątpliwość powinna znaleźć się złota recepta w postaci skutecznego rozwiązania. Tak właśnie staramy się postępować w przypadku pytań naszych klientów. A tych, nie brakuje, szczególnie w przypadku wnętrz małych, o niestandardowych wymiarach lub wymagających szczególnej aranżacji

.shutterstock_711839614

Czy każdą łazienkę można urządzić tak, by była wnętrzem wygodnym i eleganckim? Naszym zdaniem tak. Ułatwia to nie tylko coraz obszerniejsza oferta produktów, ale także pomysłowość projektantów. A pytania… są po to, by na nie odpowiadać. Oto, nasz poradnik dla osób, które urządzają niewielką łazienkę.

Jak podzielić małą łazienkę na strefy?

Mała przestrzeń łazienkowa rządzi się swoimi prawami. Trudno tu o wyznaczenie takich samych stref pomieszczenia, jak w przypadku przestronnego salonu łazienkowego, ale nie oznacza to, że pewne analogie projektowe się nie powtórzą.

W każdej łazience konieczne jest wyznaczenie chociażby strefy umywalkowej, na którą składa się szafka, umywalka i lustro. W małym wnętrzu na montaż tych trzech elementów najczęściej  wybiera się ścianę tuż przy drzwiach wejściowych, naprzeciwko zaś, montuje miskę WC. Takie rozwiązanie jest praktyczne, ale przede wszystkim też bardzo wygodne. Przy drzwiach wejściowych zamontowane są włączniki światła oraz kontakty, do których można podłączyć suszarkę lub elektryczną maszynkę do golenia.

shutterstock_542897152

W małej łazience trzeba pomyśleć o tym, by każdy dobierany mebel miał swoje praktyczne wykorzystanie. Dobierając szafkę pod umywalkę, warto zwrócić uwagę na:

Głębokość – zmierzyć należy odległość ściany od drzwi i na tej podstawie dobrać mebel; jeśli szafka będzie wystawała na wysokość otworu drzwiowego to utrudni swobodne wchodzenie do pomieszczenia. Istotne jest wyposażenie wnętrza takiej szafki – jeśli będzie służyła do przechowywania kosmetyków to z powodzeniem wystarczy mebel z wąskimi szufladami. Jeśli natomiast będzie służyła jako mebel na ręczniki czy też środki czystości to warto wybrać segment z wygodnymi, dość wysokimi regałami.

Sposób otwierania – wygodne w użytkowaniu, są szafki z szufladami z systemem cichego domykania. Wystarczy delikatnie dotknąć taką szufladę, by ta wysunęła się. W ten sposób szybo zyskujemy dostęp do zawartości szafki, a tym samym też nie hałasujemy, gdy domykamy szufladę.

Wysokość i szerokość – w małej łazience, nie będzie zbyt dużo miejsca na przechowywanie; należy zatem zadbać o to, by każdy możliwy mebel spełniał funkcję miejsca, w którym można umieścić: ręczniki, środki czystości lub kosmetyki.

Kolorystykę oraz wykończenie mebla – w każdym domowym wnętrzu, którego wymiary są niewielkie, warto inwestować w jasną kolorystykę. Można dobrać okładzinę na wysoki połysk, ale ciekawą alternatywą będzie także imitacja bądź naturalne drewno. Jasne płytki z podobnie wykończonym wyposażeniem stworzą spójną kompozycję.

Równie ważną w małej łazience, będzie strefa kąpielowa. Z reguły dobiera się tu brodzik oraz parawan prysznicowy lub tworzy się wnękę ze szklanym zamykaniem. Wanna to również jest rozwiązanie dopuszczalne do zastosowania w pomieszczeniu o niedużym metrażu, ale należy tu zwrócić uwagę na produkty narożnikowe, które ze względu na swoją formę mogą być wkomponowane w dowolnym miejscu.

shutterstock_789105847

Wanna czy prysznic, a może jedno i drugie?

Dobrze zaprojektowana strefa kąpielowa w łazience to niezwykle ważna kwestia. Najprościej byłoby umieścić w takim wnętrzu prysznic, ale nie każdemu takie rozwiązanie wystarcza. Kompromisem pomiędzy wygodną wanną, a zawsze uniwersalnym prysznicem, będzie wanna ze szklanym parawanem.Jakie możliwości będą do wyboru:

Wanna narożna lub wanna półokrągła – zmieści się w dowolnym narożniku wnętrza, a dzięki swoim nieszablonowym rozmiarom, sprawdzi się także w tych pomieszczeniach, które nie są rozplanowane na standardowym planie kwadratu lub prostokąta.

Prysznic z brodzikiem lub z szybą zamieszczoną we wnęce – wygodna instalacja i najmniej miejsca niezbędnego do podłączenia takiej instalacji. Prysznic jest wygodny w użytkowaniu, łatwy w czyszczeniu, a co ważne, także stosunkowo niedrogi w eksploatacji.

shutterstock_781485652

Z jakiego wyposażenia można zrezygnować w małej łazience?

Mała łazienka powinna być urządzana z myślą o niezbędnym minimalizmie. Stąd bardzo często rezygnuje się z umieszczania w niej bidetu, który można zastąpić miską WC z funkcją myjącą. W jednym urządzeniu otrzymamy podwójną funkcjonalność.

W małej łazience udaje się niekiedy uniknąć również wstawiania pralki. Tę można włączyć do segmentu kuchennego i zabudować lub wstawić do pomieszczenia gospodarczego, jeśli takie zostało zaplanowane w mieszkaniu.

Jeśli nie ma wyjścia i pralkę musimy wstawić do łazienki, dobrze jest zabudować ją drewnianą okładziną i blatem, który może posłużyć jako miejsce na odkładanie kosmetyków lub ręczników.

Jakie kolory będą pasowały do wnętrza?

Małą łazienkę powiększymy optycznie, jeśli zastosujemy do jej wykończenia jasne kolory. Dobrze zadziała tu także efekt połysku dobiegający ze szklanej tafli lustra łazienkowego.

shutterstock_282039851

Producenci wyposażenia łazienkowego, bardzo dobrze poradzili sobie z tematem jasnego wyposażenia. Coraz częściej w ich kolekcjach odnajdujemy meble białe, w odcieniach beżu, szarości, a także delikatnych brązach.

Uwaga: jeśli chcemy dodać łazience nieco głębi i delikatnie ją wydłużyć, 
możemy: dwie ściany pomieszczenia przemalować ciemniejszym kolorem, 
dwie pozostałe jasnym.

Czy istnieje rodzaj płytek łazienkowych, który optycznie powiększy małe wnętrze?

Większość projektantów do wykończenia małej łazienki zaleca zastosować płytki o większych wymiarach, jasnych barwach oraz z połyskiem. W zależności od tego, czy chcemy dane wnętrze wydłużyć, poszerzyć warto stosować rozmaite, dekoracyjne dekory, które świetnie wpływają na optyczną zmianę kształtów wnętrza.

Uwaga: w małej łazience unikajmy kontrastowych połączeń płytek oraz 
szerokich fug. Jedno i drugie rozwiązanie będzie wpływało niekorzystnie 
na odbiór wnętrza. Znana wszystkim szachownica będzie znacząco 
pomniejszała łazienkę.

W każdej łazience liczy się wygoda, ale niemałe znaczenie ma także to, jak wnętrze się prezentuje. W małym wnętrzu trudno jest połączyć wizję idealnego salonu kąpielowego z dostępnym metrażem. Jeśli jednak dobrze opracujemy projekt, najlepiej przy pomocy osób, które po prostu się na tym znają, to zyskamy wnętrze, w którym będzie można komfortowo spędzać czas.

Polecane produkty