Czy tak wymagająca przestrzeń, jak łazienka ze skośnymi ścianami, bardzo mała, czy w kształcie litery L naprawdę stanowi duże utrudnienie w kontekście stworzenia funkcjonalnej i pomysłowej aranżacji? Poznaj nasze sposoby na urządzenie łazienki o niewielkim metrażu czy trudnej architekturze i przekonaj się, że to wyzwanie nie musi Cię wcale przerastać!

„Trudna” łazienka, czyli… jaka? O wyzwaniach aranżacji wymagającego pomieszczenia

Aranżacja przestronnej łazienki z dużymi oknami i wystarczającą ilością miejsca na wannę, natrysk, wygodne stanowisko umywalkowe, a nawet na bidet i pojemne meble, zawsze jest przyjemnością. Jednak nie zawsze możemy sobie na to pozwolić – często stajemy przed koniecznością urządzenia wnętrza, które można nazwać wprost „trudnym”: bardzo ciasnego, ze skośnymi ścianami, które zabierają przestrzeń czy nietypowymi wnękami. Czy tak wymagająca architektura musi stanowić problem? Niekoniecznie – wszystko jest kwestią odpowiedniego podejścia. Wierz nam: wystarczy zastosować kilka przemyślanych patentów, żeby cieszyć się komfortową przestrzenią higieniczno-pielęgnacyjną. Ilość rozwiązań oferowanych przez producentów (również tych, których produkty dostępne są w salonach Elements), pozwala rozwiać wątpliwości: nawet ciasną łazienkę lub pomieszczenie o nietypowym układzie, da się zamienić w pokój kąpielowy z prawdziwego zdarzenia. Obawiasz się, że aranżacja tak zwanej trudnej łazienki będzie misją, której nie uda Ci się sprostać? Koniecznie zobacz, jak radzą sobie z takim wyzwaniem fachowcy. Zainspiruj się naszymi pomysłami i weź pod uwagę wskazówki, które znacznie ułatwią Ci zadanie. 

Jak pomysłowo zaaranżować małą łazienkę? Kilka wskazówek, które mogą okazać się przydatne

Jednym z największych wyzwań w kontekście aranżacji łazienek bez wątpienia jest konieczność urządzenia bardzo małego pomieszczenia. Jak zmieścić w nim wszystkie niezbędne dla wygody rozwiązania? Wystarczy zdecydować się na proste, designerskie i praktyczne rozwiązania, które oszczędzają miejsce, jednocześnie zapewniając pełną funkcjonalność. Tak, jak sugerowaliśmy w jednej ze stworzonych dla Elements łazienkowych inspiracji, można w łatwy sposób wykorzystać mały metraż. Co będzie najlepsze do ciasnego pomieszczenia: wanna czy prysznic? Najlepiej oczywiście wybrać opcję 2w1, czyli wannę przyścienną bądź narożną ze specjalnym parawanem nawannowym, o nie narzucającym się designie. Za dobry przykład posłużyć może chociażby przeszklony parawan Geo marki Koło. Jeśli miejsca jest wystarczająco, możesz zdecydować się na kabinę prysznicową o optymalnych wymiarach (dobrym pomysłem będzie na przykład ta w typie walk-in, bez zajmującego miejsce brodzika, z odpływem montowanym bezpośrednio w posadzce). 

 

Mała nowoczesna łazienka

 

Aranżując małą łazienkę w bloku, zadbaj o praktyczne, oszczędzające miejsce aspekty: nad wanną zamontuj półkę, nad toaletą znajdź miejsce na szafkę wiszącą, a umywalkę wybierz w zestawie z szafką. Na ścianach znajdź miejsce na co najmniej jedno, duże lustro, które będzie optycznie powiększać przestrzeń. Co z pralką? Jeśli w małej łazience koniecznie musi się znaleźć, spróbuj jej wierzch potraktować… jako blat do przechowywania rzeczy. 

 

Łazienka w drewnie i bieli

 

Oczywistym jest to, że jasne kolory, podobnie jak lustra, odbijają światło i sprawiają, że metraż wydaje się większy. Urządzając małą łazienkę nie musisz się jednak ograniczać wyłącznie do bieli. Jak udowodniliśmy na przykładzie projektu studia Strzelecka Design, niewielkie pomieszczenie łazienkowe bardzo gustownie będzie się prezentować w wersji glamour, z przewagą czerni i odrobiną złota. Niezależnie jednak, czy stawiasz na przepych luksusu, estetykę boho czy minimalizm, nigdy nie przesadzaj z liczbą rzeczy: stłoczenie mebli i dodatków na niewielkiej przestrzeni może dać efekt jeszcze większej ciasnoty. Koniecznie zdecyduj się wyłącznie na takie elementy wyposażenia łazienki, które są niezbędne.
 

Mała łazienka w minimalistycznym stylu


Jak urządzić łazienkę ze skosami? Oto odpowiedź na Twoje wątpliwości

Urządzanie „trudnej” łazienki często jest problemem w przypadku domów jednorodzinnych z użytkowym poddaszem, na którym znalazło się miejsce na przestrzeń kąpielową dla domowników lub dla gości. Jak pokazujemy na przykładzie inspiracji przygotowanej dla Elements przez studio projektowe Strzelecka Design, najlepszym punktem wyjścia dla całej aranżacji będzie wanna – pod ukośnymi ścianami zmieści się praktycznie każdy model. Element ten może być zamontowany niemal przy styku skosu z pionową ścianą, o ile taką możliwość daje architektura pomieszczenia. Oznacza to, że we wnętrzu pozostaje sporo miejsce na umywalkę, toaletę czy meble. 
 

Łazienka ze skosem i dużymi płytkami

 

Dobrym pomysłem w łazience na poddaszu jest zastosowanie takich rozwiązań, które podkreślą urok skosów. Możesz w tym celu wykorzystać na przykład kontrastowy kolor farby do ścian czy na przykład dociąć lustro na wymiar, dopasowane dokładnie do brzegów sąsiadującej ze skosem ściany. Alternatywą dla tego rozwiązania jest zamaskowanie wszelkich nierówności za pomocą efektownych dekoracji: luster w rzeźbionych ramach, designerskich kinkietów czy wzorzystych płytek ceramicznych, najlepiej takich, które stworzą na ścianie efekt trójwymiarowej mozaiki (idealne będą te z kolekcji Mini Fish Scale).
 

Łazienka ze skosem i płytkami w kwiaty

 

Miejsce pod skosami, w których wanna się absolutnie nie zmieści, możesz spokojnie wykorzystać chociażby na pralkę lub na niskie szafki do przechowywania kosmetyków czy detergentów. Sprawdź kolekcje renomowanych producentów, w których znajdziesz spory wybór mebli o różnych kształtach i wymiarach, a w razie konieczności – po prostu zamów meble na wymiar. 

 

Łazienka ze skosem w drewnie, bieli i szarości

 

Łazienka w kształcie litery L – jak ją zaaranżować, żeby była funkcjonalna?

Chcesz urządzić łazienkę w kształcie litery L, ale obawiasz się, że to zadanie Cię przerośnie, niepotrzebnie zmarnujesz przestrzeń, a finalny efekt będzie taki, że z pomieszczenia trudno będzie korzystać wygodnie? Zmień sposób myślenia i tak, jak w przypadku niewielkiej łazienki czy łazienki ze skosami, przekuj niedoskonałości przestrzeni w jej największe atuty. W przypadku wnętrza w kształcie litery L możemy wręcz mówić o tym, że wszelkie trudności wynikające z takiej architektury, mogą być źródłem inspiracji i natchnienia! W końcu wnękę, jaką dysponujesz, możesz wykorzystać na co najmniej kilka sposobów. Jak? Na przykład umieszczając w niej toaletę, która będzie się wydawała bardziej ustronna niż wtedy, gdy znajduje się w centralnej części wnętrza. 

W zakamarku, jaki pojawia się w przypadku łazienki w kształcie litery L, możesz też urządzić kącik kąpielowy z małą, narożną wanną lub prysznicem, na przykład takim w modnym typie walk-in, bez brodzika. Wykorzystaj dostępne ściany: być może będziesz potrzebował jedynie montażu drzwi prysznicowych do wnęki, takich jak drzwi skrzydłowe Town-N marki Roca

Jeśli szukasz konkretnej inspiracji, zobacz jedną ze zrealizowanych specjalnie dla Elements wizualizacji. Niewielka łazienka, w dodatku taka w kształcie litery L, może być funkcjonalna, pomysłowa i niepozbawiona designerskiego sznytu. Urządzając tego typu pomieszczenie, świadomie stosuj też kolory, które optycznie mogą pomóc wymodelować przestrzeń. Zasada jest prosta: ciemne, ciepłe kolory na przeciwległych ścianach „przybliżą” je do siebie, podczas gdy jasne lub chłodne – „oddalą” je. Układ pomieszczenia możesz też wizualnie poprawić za pomocą faktur i ciekawych materiałów, chociażby kładąc na ścianach we wnęce gres imitujący drewno czy spatynowany metal.

 

Mała łazienka w drewnie

 

Widzisz? Wystarczy tylko dobry i sprytny plan, żeby optymalnie wykorzystać każdy centymetr kwadratowy „trudnej” łazienki. Z naszymi wskazówkami i inspirującymi podpowiedziami, urządzanie tego rodzaju wnętrza absolutnie nie będzie stanowiło dla Ciebie problemu. Jeśli szukasz dodatkowych wskazówek i porad albo elementów wyposażenia swojej łazienki, szukaj ich na naszej stronie internetowej, w sekcjach: produkty, blog i inspiracje. 
 

Polecane produkty