Jak ciekawie i zgodnie z trendami zaaranżować łazienkę z oknem? Pomysłów jest bardzo wiele, a ten element może stać się ciekawym punktem wyjścia do stworzenia aranżacji funkcjonalnej i stylowej. W tym poradniku dowiesz się między innymi, jak urządzić nowoczesną łazienkę z oknem w ścianie i jak podkreślić elegancki charakter łazienki na poddaszu z oknem dachowym. Zainspiruj się!

Aranżujesz łazienkę z oknem? Sprawdź, o czym warto pamiętać

Wielu naszych czytelników gorączkowo szuka w internecie odpowiedzi na pytanie o to, jak zaaranżować łazienkę z oknem do ziemi albo dachowym. Odpowiedzi jest wiele, ale punkt wyjścia jest zawsze ten sam: to idealny kompromis styl i funkcjonalności. Zacznijmy od tego, że urządzanie przestrzeni z oknem nie będzie się bardzo różnić od tego, które przeprowadzilibyśmy w pomieszczeniu pozbawionym tego elementu architektonicznego. W tym jednak przypadku pojawić się może kilka wyzwań. Na jakie szczególnie zwrócić uwagę?

●    Z uwagi na wygodę oraz bezpieczeństwo korzystania z łazienki, układ pomieszczenia powinien być zaplanowany w taki sposób, by okno nie powodowało dyskomfortu. Najlepiej, jeśli muszla klozetowa lub strefa kąpielowa nie będą się znajdowały bezpośrednio w pobliżu okna, z którego można wyjrzeć na zewnątrz. 
●    Jeśli okno znajduje się w newralgicznym punkcie pomieszczenia, na przykład wychodzi na ulicę, przemyśl wybór odpowiedniego zasłonienia – za pomocą rolet, zasłon lub nowoczesnych folii okiennych, zmieniających przeźroczyste szyby w mleczne. Możesz też zamówić okno z szybami ornamentowymi lub matowymi.
●    Urządzając łazienkę z oknem masz do dyspozycji mniejszą ilość miejsca na ścianie, którą przeznaczyłbyś na przykład na montaż szafki czy kabiny prysznicowej.
●    W przypadku łazienki z oknem pamiętać należy o zaplanowaniu oświetlenia – w teorii do pomieszczenia wpadać będzie sporo światła słonecznego, ale w praktyce jego ilość zależy od pogody, pory dnia, wielkości okna oraz sposobu, w jaki jest przysłonięte.

Wiele w urządzaniu pomieszczenia zależeć będzie od rodzaju okna, wysokości, na jakim się znajduje, jego wielkości. Jak urządzić łazienkę na poddaszu z oknem balkonowym, a jak małą, z oknem znajdującym się na wysokości naszego wzroku? Poniżej znajdziesz pomysły na świetne rozwiązania. 
 

Biała łazienka z wanną przy oknie

 

Aranżacja małej łazienki z oknem – sprawdzone pomysły

Jeśli chodzi o aranżację małej łazienki z oknem prostokątnym, umieszczonym w ścianie, masz spore pole do popisu. Problem może stanowić jedynie zmniejszenie powierzchni użytkowej ścian, na których w innym przypadku powiesiłbyś szafki, ustawił słupek czy zamontował kabinę. Warto jednak podkreślić zalety tego typu architektury: okno w łazience będzie dodatkowym źródłem światła, optycznie powiększy wnętrze i doda mu ciekawszego charakteru. 

Niech punktem wyjścia będzie dla Ciebie układ pomieszczenia i miejsce, w którym okno się znajduje. Wnętrze jest wąskie i długie, a otwór okienny ulokowany został na krótszej ścianie? Zamontuj pod nim umywalkę i lustro, a będziesz mieć dodatkowe źródło światła podczas różnych czynności – golenia się, czesania czy robienia makijażu. Kabina prysznicowa niech pojawi się na przeciwległej ścianie, co pozwoli Ci komfortowo z niej korzystać. Jeśli z kolei okno znajduje się na szerszej ścianie małego pomieszczenia, możesz rozważyć montaż wanny przyściennej dokładnie pod nim, a strefy umywalkowej – na prostopadłej ścianie. Może też okazać się, że ilość miejsca między rama okienną a narożnikiem pomieszczenia jest wystarczająca, by zmieścić w nim kabinę o optymalnej szerokości około 80-90 cm

O oknie na ścianie małej łazienki można też myśleć w kontekście dekoracji. Takie rozwiązanie zaproponowała w swojej aranżacji architekt wnętrz JAMINSKA.PL: białe obramowania wokół okna zamontowanego na czarnej ścianie daje efekt obrazka, który sprawia, że żadne ozdoby nie są już potrzebne w tym nowoczesnym wnętrzu.  


Aranżacja ciemnej łazienki z oknem

Łazienka na poddaszu z oknem dachowym – jak ją urządzić?

Łazienka na poddaszu z oknem dachowym to marzenie wielu osób. Światło wpadające do wnętrza przez tak ulokowany otwór okienny tworzy niesamowitą atmosferę i może być punktem wyjścia do zaplanowania aranżacji. Najlepszym wyborem w takim wypadku będzie wanna przyścienna, narożna lub wolnostojąca, zamontowana dokładnie pod oknem. Jeśli chcesz stworzyć taką aranżację u siebie, wbrew pozorom wcale nie potrzebujesz wiele miejsca. Jak można zauważyć na przykładzie wizualizacji autorstwa studia Art Design, nawet na niewielkim metrażu można z sukcesem połączyć skośną ścianę i wanną. 

Warto docenić możliwości aranżacyjne, jakie daje nam łazienka na poddaszu oknem balkonowym. W przypadku tak dużej ilości światła wpadającego z góry do pomieszczenia, możliwe jest pokuszenie się o bezkompromisowe pomysły, na przykład wprowadzenie do aranżacji czarnego koloru.

Z myślą o bardzo słonecznych czy upalnych dniach, warto zamontować na oknie rolety, które uregulują temperaturę czy natężenie światła w pomieszczeniu. Koniecznie wybierz taki rodzaj zasłonięcia, który będzie odpowiadał stylistyce aranżacji: skandynawskiej, loftowej, romantycznej, glamour, itd. 


Aranżacja łazienki z oknem w skosie

Okno do ziemi w łazience? Przekonaj się, jak pomysłowo możesz zaaranżować pomieszczenie

Okno do ziemi w łazience to rozwiązanie, które najczęściej spotykamy w pomieszczeniach usytuowanych na wyższych piętrach, z widokiem na naturę czy miasto. Jeśli nie musisz zamurowywać otworu okiennego z powodu dyskomfortu (na przykład spowodowanego stawianym w sąsiedztwie apartamentowcem), wykorzystaj je w ciągu dnia jako fantastyczne źródło światła, a wieczorami  – sposób na zrelaksowanie się pod rozgwieżdżonym niebem. 

Okno od sufitu do ziemi wyklucza możliwość montażu kabiny prysznicowej (możesz znaleźć dla niej miejsce na przeciwległej ścianie), ale doskonałym wyborem będzie efektowna wanna wolnostojąca – zwłaszcza, jeśli metraż pozwala Ci na takie rozwiązanie. 

Nowoczesna łazienka z oknem w takiej formie wymaga przygotowania różnego rodzaju zabezpieczeń okna przed nadmiarem światła słonecznego czy chłodu. Regulowane rolety czy żaluzje z pewnością zdadzą test pod kątem funkcjonalności, zimą świetnie chroniąc pomieszczenie przed wychłodzeniem. 

Wskazówka! Duże okno w łazience z pięknym widokiem warto zaaranżować… jak obraz. Spójrz na wizualizację przygotowaną przez studio projektowe Strzelecka Design i wprowadź do swojego wnętrza ten stylowy pomysł: rama okienna w kontrastowym kolorze sprawia, że łazienka zamienia się w nietypową galerię sztuki. Warto podbić ten rezultat, montując na sąsiedniej ścianie lustro, którego powtarza kształt, rozmiar i kolorystykę ramy okiennej. Te dwa elementy nadadzą ton pomieszczeniu i sprawią, że będzie się prezentować niezwykle szykownie i nowocześnie. 

 

Łazienka z dużym oknem

 

O czym jeszcze pamiętać, aranżując łazienkę z oknem?

Pamiętaj, że samo okno to ważny element aranżacji wnętrza. Spraw, żeby idealnie wpisywało się w jego charakter wnętrza i estetykę. Przykładowo w łazience vintage możesz zastosować szybki witrażowe, a do pomieszczenia utrzymanego w duchu industrial wybrać okno z czarnymi szprosami z aluminium. Co w kontekście praktycznych wskazówek warto wiedzieć o urządzeniu łazienki z oknem?

●    Ważną wskazówką jest umiejscowienie grzejników. Jeśli nie posiadasz w łazience ogrzewania podłogowego, zamontuj je jak najbliżej okna.
●    Ze względu na charakter pomieszczenia, okno łazienkowe powinno się uchylać w celu regularnego wywietrzania, ale też otwierać, kiedy pojawi się konieczność umycia szyb. Ważne, żeby okno nie zahaczało wówczas o meble czy elementy sanitarne. 
●    W łazience należy stosować okno bez nawiewnika, które nie tylko mogłoby zimą obniżać nieprzyjemnie temperaturę w pomieszczeniu, ale też wpływać niekorzystnie na działanie kratki wentylacyjnej (zmniejszać siłę ciągu powietrza w kanale wentylacyjnym).
 

Łazienka z dużym oknem i drewnianymi akcentami

 

Nowoczesna łazienka z oknem od sufitu do ziemi? A może stylowe pomieszczenie z wanną pod oknem? Inspiracji do zaaranżowania takich wnętrz nie brakuje, o czym łatwo się przekonać, chociażby w tym poradniku. Zastosuj jeden z naszych pomysłów, a przestrzeń zyska nie tylko na wyglądzie, ale też na funkcjonalności.