Od kiedy tylko człowiek zdał sobie sprawę, że może kształtować otoczenie, jednym z elementów jego środowiska, który zmieniał i dostosowywał do swoich potrzeb, to powietrze. Najpierw dzięki wynalazkowi ognia ogrzewał powietrze by przetrwać w niskich temperaturach, a następnie, kiedy już w pełni okiełznał ogień, tworzył bezpieczne źródła ciepła w celu stworzenia lepszych i bardziej komfortowych warunków życia.

Ostatnie dekady XX wieku to gwałtowny wzrost zainteresowania nie tylko ogrzewaniem pomieszczeń, ale również obniżaniem temperatury powietrza w upalne dni. Komfort przebywania we dobrze ogrzanym zimą i  właściwie schłodzonym w upalny dzień pomieszczeniu, to nie tylko przyjemność, ale i również i oszczędność wynikająca z energooszczędnych systemów kontroli i sterowania temperaturą w pomieszczeniu.

Wiek XX to również wiek gwałtownego wzrostu produkcji i eksplozja demograficzna, efektem czego wzrosło zarówno zanieczyszczenie powietrza spowodowane produkcją jak i tych bezpośrednio zależnych od populacji, która obecnie przekroczyła poziom ponad 7 miliardów ludzi. Te dwa fakty doprowadziły do sytuacji w której, już nie tylko temperatura powietrza w pomieszczeniach zamkniętych jest warunkiem  komfortu, ale również jakość powietrza pod względem jego czystości i zapachu jest warunkiem naszego bezpieczeństwa.

Porada eksperta

Pomieszczenia zamknięte w których przebywamy w domu, w pracy i w miejscach publicznych (a więc w sumie około 90% naszego życia) ze względu na jakość powietrza, od której zależy zarówno nasze samopoczucie jak i zdrowie, powinny być wyposażone w oczyszczacze powietrza.

 

Czyste, bez zapachu powietrze wolne od smogu, alergenów, wirusów i bakterii to już nie komfort, ale konieczność, która staje się faktem w wielu krajach i miejscach na świecie. Efektywny i dobrze dobrany oczyszczacz powietrza do powierzchni i specyfiki pomieszczenia, to wolne od zapachów i zagrożeń dla zdrowia powietrze, którego wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie nie da się przecenić.

 

oczyszczacze

 

Czy wiesz, że...

Dziennie zużywamy około 2 litrów wody, a powietrza nawet do 15 tys. litrów bez dużego wysiłku fizycznego. Czy jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń wpływa na nasze zdrowie? Dlaczego powietrze w pomieszczeniach publicznych, w pracy w domu określa się jako Syndrom Chorego Budynku?

 

grafika1

grafika2

 

Czy wiesz, że?

Wzrost wydajności naszej pracy w pomieszczeniu w którym jest czyste powietrze w porównaniu z wydajnością, gdzie nie ma urządzeń zapewniających jego jakość, porównywalny jest z tym jaki uzyskiwany jest z zastosowania ergonomii w miejscu pracy, czyli nawet 10-12%.

 

Jak oczyszczać powietrze?

Jedyną skuteczną metodą oczyszczania powietrza w pomieszczeniach, jest wprowadzenie powietrza w cyrkulację i przefiltrowanie go przez zestaw filtrów:

1) Wstępny - usuwający kurz i pył
2) Węglowy – usuwa zapach i lotne związki organiczne
3) HEPA – smog, PM 10, PM 2,5, wirusy, bakterie, grzyby, pleśnie i alergeny
4) Jonizator – wspomaga proces oczyszczania


Metody oczyszczania

W jakich miejscach stosuje się oczyszczacze powietrza? Przedszkola, żłobki, przychodnie zdrowia i gabinety stomatologiczne/lekarskie, biura, sale konferencyjne, domy opieki dla ludzi starszych, gabinety weterynaryjne, jak i mieszkania, apartamenty i domki jednorodzinne to miejsca, gdzie najczęściej montowane są profesjonalne i domowe oczyszczacze powietrza. Podjęcie decyzji o wyborze oczyszczacza związane jest nie tylko z powierzchnią pomieszczenia, ale również z ilością osób i czasem pracy oczyszczacza, dlatego też warto przed zakupem zastanowić się  w otoczeniu ilu osób i jakich warunkach wentylacji i funkcjonowania pomieszczenia będzie pracować oczyszczacz. Oczyszczacz domowy, czyli personalny przeznaczony dla jednej, dwóch osób na pewno będzie dobrym rozwiązaniem dla pomieszczenia publicznego, a często też niewystarczającym na potrzeby apartamentu czy domku, gdzie jego wydajność będzie musiała podołać dużej powierzchni i większej ilości osób.