Bezkołnierzowe miski WC cieszą się coraz większą popularnością – uznaje się je za bardziej higieniczne, nowoczesne, efektowne i funkcjonalne. Dowiedz się więcej o technologii Rimless lub Rimfree i przekonaj się, czy takie rozwiązanie sprawdzi się także w Twojej łazience!

 

Rimless, Rimfree – inaczej też miski WC bezkołnierzowe, bezrantowe, miski bez rantu spłukującego, bez kołnierza. Technologia, dzięki której wyeliminowany został zawinięty brzeg wewnątrz miski WC odpowiadający za dystrybucję wody do spłukiwania.

 

Rimless, Rimfree – nowoczesność niejedno ma imię


Technologie Rimless i Rimfree mogą brzmieć obco, dlatego warto przybliżyć nieco powyższe nazewnictwo. Z języka angielskiego oba słowa są zlepkiem innych wyrazów – „rim” oznacza obrzeże, rant lub krawędź, „less” znaczy mniej lub bez, a „free” to wolny. W naszym języku terminologie te wywodzą się od nazw własnych stosowanych przez markę KOŁO (Rimfree®) oraz Roca (Rimless-Roca), ale obecnie używa się ich do ogólnego określania misek WC wykorzystujących takie rozwiązanie. 

 

miska WC bezkołnierzowa

 

W języku polskim z kolei technologia Rimless czy Rimfree tłumaczona jest jako bezkołnierzowa, bezrantowa, bez rantu spłukującego – wszystkie te określenia odnoszą się do technologii, którą dokładnie opiszemy poniżej.


Jak działa technologia bezrantowa Rimless i Rimfree?


Zacznijmy może od wytłumaczenia, o jaki rant czy też kołnierz chodzi? Mowa o okalającym całą miskę WC obrzeżu, z którego miejscowo wypływa woda przeznaczona do spłukiwania. Ceramiczną misę w przypadku technologii Rimless i Rimfree kształtuje się tak, że staje się ona gładsza i bardziej przypomina bidet niż standardowe toalety. Co więcej, w ich przypadku woda spłukująca jest rozprowadzana o wiele lepiej – miski WC z kołnierzami wypuszczają ciecz tylko w kilku punktach, a zatem nie myją powierzchni w całości. Zaś w toaletach Rimless dystrybucja wody jest o wiele lepsza, bo niczym nie ograniczona – dzięki temu możliwe jest obmywanie miski WC na całym obwodzie zamiast punktowo.

 

Miska WC z kołnierzem i Rimless

 

Można by było sądzić, że w tak otwartej konstrukcji istnieje większe ryzyko tego, że podczas spłukiwania woda będzie się rozchlapywała z toalety. Producenci zadbali i o to – w bezkołnierzowych miskach WC przepływa pod delikatnymi zakrzywieniami lub poprzez odpowiednie wyprofilowanie ceramiki jest kierowana dokładnie tam, gdzie ma się znaleźć. To innowacyjne rozwiązanie, które przynosi ogrom korzyści wszystkim użytkownikom łazienek.


Bezrantowe miski WC – doskonała higiena na co dzień


Kołnierze dostępne w standardowych toaletach mogą przyprawić o dreszcze – i nie bez powodu. Nie widać bowiem wszystkich zabrudzeń, jakie się pod nimi gromadzą, a nawet jeśli można by  tam zajrzeć, nie dałoby się zobaczyć gołym okiem znajdujących się tam bakterii. Detergenty do czyszczenia WC sprzedawane w sklepach mają specjalnie wyprofilowane szyjki butelek tak, by można było dotrzeć do trudno dostępnych miejsc miski, ale nawet z najlepszą szczotką i tak nie będziesz w stanie porządnie wyszorować przestrzeni pod rantem spłukującym. Właśnie po to, by nie musieć się już przejmować siedliskami brudu i bakterii w toaletach stworzona została technologia bezkołnierzowa. Dzięki niej zyskujesz:

 

  • Dostęp do całej powierzchni wnętrza misy WC, a tym samym możliwość jej częstego, precyzyjnego i wygodnego czyszczenia – nawet przy użyciu ściereczki;

 

​ ​

 

  • Możliwość zredukowania silnych środków czyszczących podczas mycia toalety – łatwiejszy dostęp do wszystkich zakamarków ogranicza ryzyko rozwijania się uciążliwych zabrudzeń i osadów z kamienia w misce WC;
  • Mniej detergentów przekłada się na większe bezpieczeństwo dla zdrowia domowników, szczególnie tych z alergiami. Dodatkowo takie rozwiązanie jest także przyjazne środowisku.


Z korzyścią dla środowiska – miski WC Rimless


Z miskami WC bez rantu spłukującego zadbasz o środowisko nie tylko dlatego, że zmniejszysz zużycie szkodliwych środków chemicznych. W toaletach Rimless i Rimfree system spłukujący został zaprojektowany tak, by dokładnie obmywać całą misę. Warto jednak również wspomnieć, że robi to przy mniejszym zużyciu wody, niż w przypadku standardowych misek WC! 

 

Miska z rantem spłukującym i toaleta Rimfree

 

Podobnie jak w większości modeli, spłuczka współpracująca z technologią Rimless jest dwudzielna – można wybrać mniejszą lub większą ilość wody do umycia toalety. W produktach Roco i KOŁO zamiast tradycyjnych 3 i 6 litrów masz do wyboru 2 i 4 litry! Możesz więc skutecznie spłukiwać miskę WC mniejszą ilością wody. Warto zaznaczyć, że z takim rozwiązaniem zadbasz nie tylko o naturalne środowisko, ale i swój domowy budżet.

 

Miska WC KOŁO Rimfree

 

Elegancja misek WC Rimfree i Rimless


Nie sposób nie wspomnieć także o wyjątkowym wzornictwie bezkołnierzowych misek WC – ich wygładzone, dynamiczne wnętrze doskonale wpisuje się w koncepcję nowoczesnego minimalizmu. Ranty takich toalet są cieńsze, a całość zyskuje optyczną lekkość konstrukcji. Perfekcyjnie biała i maksymalnie prosta w formie miska WC to doskonałe uzupełnienie każdej przestrzeni – jeszcze lepiej niż dotychczas współgra z łagodnymi kształtami i wnętrzami umywalek, wanien i bidetów, tworząc z nimi spójną całość. Także doskonała czystość toalety wpływa na ostateczny odbiór łazienki jako pomieszczenia doskonale sterylnego, higienicznego i bezpiecznego dla użytkowników.


Poznaj miski WC bez rantu spłukującego


W salonach Elements dostępny jest szeroki wybór misek WC bezkołnierzowych. Poznaj kilka modeli marki KOŁO:

 


Wszystkie modele KOŁO dostosowane są do współpracy ze spłuczkami 4/2 l, mają efektowny design i hołdują nowoczesnej elegancji. Dzięki temu dopasowanie ich do aranżacji łazienkowych nie jest skomplikowane.

 

miska WC Roca Rimless

 

Ciekawą ofertę misek WC bez rantu spłukującego przedstawia także Roca – wśród nich znajdziesz toaletę Meridian o łagodnym i minimalistycznym kształcie, którą łatwo myje się nie tylko od środka, ale i od zewnątrz. Z kolei model Beyond Rimless zaskakuje swoją nowoczesną, obłą formą całkowicie pozbawioną zagłębień i załamań po zewnętrznej stronie. Wśród kolekcji Roca coś dla siebie znajdą też miłośnicy klasyki – Carmen Rimless to stojący kompakt cechujący się łatwym montażem i designem typowym dla łazienek w stylu angielskim. Z kolei Debba Rimless i Gap Rimless to miski WC dla tych, którzy szukają równowagi pomiędzy współczesną formą a tradycyjną elegancją ceramiki sanitarnej.


Warto zaznaczyć, że także inni producenci misek WC sięgnęli po innowacyjną technologię bezkołnierzową i zastosowali ją w swoich toaletach. Poznaj kilka modeli z naszych salonów Elements:

  • Ideal Standard – miski WC Connect i Connect Air pozwalają na urządzenie łazienki w modny, higieniczny i ekonomiczny sposób;
  • Duravit – marka przedstawiła swoje propozycje bezkołnierzowych misek WC w produktach Viu, Me By Starck oraz Durastyle;
  • VIGOUR – również wiele modeli tego producenta wykorzystuje technologię bezrantową – m.in. derby czy clivia style;
  • Laufen – marka wychodzi naprzeciw nowoczesności zarówno pod względem funkcjonalności misek WC, jak i ich niezwykłych form, co pokazuje na przykładzie produktów Alessi One oraz Kartell;
  • Villeroy & Boch – z miskami WC Subway 2.0 lub Venticello bez trudu uzupełnisz nowoczesną łazienkę tak, by zapewniała Ci zarówno wygodne korzystanie z toalety, jak i przyjemne doznania estetyczne.


Jak widać wybór bezkołnierzowych misek WC jest bardzo duży, dlatego można bez trudu znaleźć model idealnie pasujący do każdej łazienki – już teraz zajrzyj do naszej oferty i wybierz toaletę dla siebie!