Od lat prysznice cieszą się bardzo dużą popularnością. Za wyborem takiego urządzenia sanitarnego przemawia wiele zalet – jest łatwe do utrzymania w czystości, zajmuje niewiele miejsca, a do tego pozwala zaoszczędzić cenną wodę i zmniejszyć wysokość rachunków. Aby użytkowanie prysznica było przyjemnością, trzeba zadbać o odpowiednią kabinę. Poznaj dostępne rodzaje.

Podczas wybierania kabiny prysznicowej należy wziąć pod uwagę jej parametry techniczne, wielkość i materiał użyty do produkcji szyby. Jednak to nie wszystko. Istotne są także sposób otwierania, który wpływa na jej funkcjonalność oraz metoda odprowadzania wody z natrysku. Zastanawiasz się, jakie rodzaje kabin prysznicowych są dostępne? Co lepsze: prysznic bez drzwi czy jednak zamknięta strefa? 

Kabina przesuwna

 

Przesuwna kabina prysznicowa – popularne i praktyczne

Kabina prysznicowa z przesuwanymi drzwiami to najczęściej wybierany przez Polaków model do łazienek zarówno w domach, jak i w mieszkaniach. Popularność tego rozwiązania wynika z tego, że takie konstrukcje zajmują bardzo mało miejsca i nie potrzebują wolnej przestrzeni, aby się otworzyć. Dzięki temu mogą być montowane nawet w niewielkich pomieszczeniach. 

Wiele osób rezygnuje z przesuwanej kabiny prysznicowej w obawie przed zacinającymi się drzwiami. Takie problemy zdarzały się często w starszych modelach. Jednak nowoczesne mechanizmy przesuwne zostały udoskonalone, więc nie tylko świetnie trzymają drzwi, ale także zapewniają ich swobodne przesuwanie i są niezawodne mimo upływu lat. Do wyboru są modele z:

  • niedrogimi, plastikowymi rolkami, które są odporne na korozję, 
  • metalowymi rolkami, które wytrzymują nawet częste użytkowanie.

 

Często można spotkać kabiny na podwójnych rolkach i metalowych łożyskach. Jest to praktyczne rozwiązanie, które nie stwarza żadnych problemów w użytkowaniu czy czyszczeniu.

Najpopularniejsze przesuwne kabiny prysznicowe mają półokrągły kształt. Nic dziwnego. Zajmują niewiele miejsca, a przestrzeń przed nimi może być wykorzystana np. do położenia miękkiego dywanika, który odizoluje od zimnej podłogi. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się modele kwadratowe ze względu na ich wielkość. Jednak duże kabiny mają wiele zalet, a jedną z nich jest swoboda podczas mycia się, co ma kluczowe znaczenie np. dla osób niepełnosprawnych lub tych, które mają trudności z poruszaniem się.

 

Przesuwna kabina prysznicowa to świetny wybór, jeśli:

  • urządzasz małą łazienkę. Z łatwością przesuniesz drzwi na bok i swobodnie wejdziesz do środka bez ryzyka obijania ich o pozostałe meble w pomieszczeniu;
  • mają z niej korzystać dzieci. W tym przypadku nie ma ryzyka, że maluchy zbyt szybko otworzą drzwi i uderzą nimi np. o meble, przez co szyba pęknie. Dzięki temu nie będziesz martwić się o bezpieczeństwo swoich pociech podczas ich pobytu w łazience.

Dodatkowo, wbrew pozorom i w przeciwieństwie do starszych modeli, nowoczesne przesuwne drzwi, które są dostępne w asortymencie ELEMENTS, bardzo łatwo się czyści bez konieczności używania szczoteczek i innych produktów do mycia szczelin i zakamarków. Jeśli kabina nie ma prowadnicy i rolek w dolnej części, wystarczy delikatnie uchylić szybę, aby swobodnie przetrzeć wszystkie wgłębienia zarówno na drzwiach, jak i framudze. To proste rozwiązanie zdecydowanie ułatwia utrzymanie urządzeń sanitarnych w czystości.

 

Skrzydłowa kabina

 

Skrzydłowa kabina prysznicowa – elegancka i komfortowa

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się kabina prysznicowa z drzwiami skrzydłowymi. Powodów jest kilka. Nie tylko efektownie wygląda, ale jest również bardzo praktyczna w codziennym użytku, zwłaszcza dla osób starszych. 

Skrzydłowa kabina to świetna alternatywa dla klasycznych modeli przesuwnych. Drzwi montowane są na zawiasach, dzięki czemu nie ma problemu ze zużywaniem się rolek czy wypadaniem z prowadnic. Mechanizm od środka jest odpowiednio zabezpieczony przed wodą, więc nie musisz martwić się o korozję czy brud gromadzący się w środku. Z kolei na zewnątrz zawiasy często pełnią funkcję dekoracyjną. Mogą mieć różny kształt oraz kolor, np. być w formie złotej listwy, przez co świetnie uzupełniają wystrój wnętrza i podkreślają jego wyjątkowy charakter. Ciekawym rozwiązaniem jest mechanizm, który unosi drzwi podczas poruszania nimi. Dzięki temu nie trzeba wkładać dużo wysiłku w otwieranie ich i zamykanie, ponieważ skrzydło samo wraca na swoje miejsce. 

 

Niezbędnym elementem drzwi skrzydłowych jest uchwyt, który wpływa nie tylko na komfort użytkowania kabiny, ale także jej design. Do wyboru są:

  • modele z gałką, która wygląda bardzo elegancko, więc z pewnością będzie dobrze wyglądać w łazience urządzonej z stylu glamour;
  • kabiny z podłużnym uchwytem, który jest bardzo wygodny zwłaszcza dla osób starszych. Może także służyć jako miejsce na ręcznik, dzięki czemu po wzięciu prysznica można szybko otulić się ciepłym materiałem;
  • drzwi z tradycyjną klamką, która wygląda bardzo minimalistycznie.

 

Na rynku dostępne są modele jedno- i dwuskrzydłowe, które mogą otwierać się zarówno na zewnątrz, jak i do środka. Jednodrzwiowe kabiny otwierane do pomieszczenia świetnie sprawdzą się, np. w wąskich łazienkach. Wystarczy ustawić prysznic w kącie pomieszczenia i zadbać o to, aby drzwi otwierały się na ścianę. Dzięki temu nie uderzą w ustawioną obok pralkę lub umywalkę i wygodnie wejdziesz do środka bez obijania drzwi o meble czy urządzenia. 

Z kolei dwuskrzydłowe modele są bardziej efektowne, ale potrzebują także więcej miejsca, więc to dobry wybór do dużych łazienek. Zawiasy umieszczone są w połowie szyby, dzięki czemu za drzwiami można umieścić np. wąskie przedmioty takie jak grzejnik lub wieszak na ręczniki. W rezultacie możesz wykorzystać przestrzeń w 100%. 

Natomiast kabiny prysznicowe otwierane do środka stanowią alternatywę dla modeli przesuwnych. Nie potrzebują wolnej przestrzeni przed drzwiami, jednak zamykanie lub otwieranie ich może być nieco utrudnione, zwłaszcza, kiedy jesteś w środku. 

Kabina skrzydłowa to częsty wybór do dużych łazienek i salonów kąpielowych, jednak to nie jedyne miejsca, gdzie można je zamontować. Świetnie sprawdzi się także w małych łazienkach, jeśli odpowiednio zaaranżujesz przestrzeń i zadbasz o wolne miejsce przed drzwiami lub wybierzesz model np. w kształcie pięciokąta. 

 

Kabina walk-in

 

Walk-in – nowoczesne i stylowe

Coraz częściej w polskich łazienkach zamiast klasycznych kabin i brodzików montuje się prysznic typu walk-in bezpośrednio na podłodze. To bardzo minimalistyczne rozwiązanie, które wbrew pozorom nie sprawdza się tylko w prostych aranżacjach. Jedna szyba daje wrażenie nieograniczonej przestrzeni, dzięki czemu prysznic walk-in świetnie wygląda także w łazienkach w stylu glamour lub retro. 

Szyba jest montowana bezpośrednio do ściany i podłogi za pomocą specjalnych profili. Stabilność zapewnia wspornik, który znajduje się u góry szyby i łączy ją ze ścianą naprzeciwko. Dzięki temu konstrukcja nie chwieje się i można bezpiecznie o nią się oprzeć podczas kąpieli. Aby woda, która spływa po szybie, nie wypływała na zewnątrz, trzeba po montażu zabezpieczyć wszystkie przestrzenie silikonem sanitarnym. 

Prysznic typu walk-in ma wiele zalet. Nie tylko pozwala na uzyskanie wrażenia "otwartej" przestrzeni, ale także umożliwia wyeksponowanie pięknych płytek dekoracyjnych. Dzięki temu nic nie zaburza aranżacji wnętrza, a całość wygląda bardzo harmonijnie i schludnie. Co więcej doskonale sprawdzi się dla:

  • osób, które poruszają np. o kulach lub wózku inwalidzkim albo mają trudności z chodzeniem. Dzięki braku brodzika nie ma żadnych barier, które mogłyby wpływać na ich bezpieczeństwo. Co więcej, szybę można zainstalować w dowolnej odległości od ściany, dzięki czemu można wygospodarować tyle miejsca, ile potrzeba, aby spokojnie wjechać do środka wózkiem i usiąść na krześle;
  • rodziców niemowląt. Bez zbędnych problemów postawisz wanienkę w środku prysznica i napełnisz ją wodą, a po kąpieli wypuścisz wodę prosto do odpływu bez konieczności jej noszenia;
  • właścicieli czworonogów. Pod prysznic można spokojnie wejść do środka ze zwierzęciem i umyć go bez ryzyka zachlapania wodą całej łazienki.

 

Największą wadą pryszniców typu walk-in jest to, że ich wnętrze nie nagrzewa się tak szybko, jak w przypadku modeli zamkniętych, dlatego aby zachować komfort cieplny, trzeba wcześniej zadbać o odpowiednie ogrzewanie. Należy także pamiętać o dobrej wentylacji, która odprowadzi nadmiar wilgoci i zapobiegnie osadzaniu się kropel wody na meblach i urządzeniach. 

Wybór odpowiedniego modelu prysznica to decyzja, która wymaga dokładnego przeanalizowania potrzeb. Istotna jest także wielkość pomieszczenia, która bezpośrednio wpływa na możliwość instalacji wybranej kabiny. Każdy szczegół należy wziąć pod uwagę!

Polecane produkty