Jeszcze kilka lat temu sauna była zbyt kosztownym rozwiązaniem, z którego korzystano jedynie podczas pobytu w spa. Dziś coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie jej w domu – jako uzupełnienie przestronnego i luksusowego salonu kąpielowego. Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę, aby stworzyć w domu komfortową oazę relaksu wyposażoną w saunę.

 

Co zyskasz, wyposażając swoją łazienkę w domową saunę? Gorąca para nie tylko przyspieszy usuwanie toksyn z organizmu, lecz również poprawi krążenie krwi oraz odpręży mięśnie. Regularne korzystanie z niej może również korzystnie wpłynąć na układ odpornościowy. Chcesz dowiedzieć się więcej o montażu sauny w domu? Oto nasz poradnik przybliżający aspekty techniczne, na które powinieneś zwrócić uwagę!

 

Spośród jakich rodzajów sauny możesz wybierać?

W zależności od zastosowanej technologii, można wyróżnić następujące rodzaje sauny:


- sauna mokra – wyróżnia ją wysoka temperatura (70-90°C) oraz wilgotność, która może sięgać nawet do 100%. Para jest tu wytwarzana poprzez polewanie rozgrzanych kamieni wodą,
- sauna sucha (fińska) – znajdują się w niej gorące kamienie, które wytwarzają wysoką temperaturę – nawet do 120°C. Panuje w niej niska wilgotność powietrza (10%) - spowodowane jest to tym, że w przeciwieństwie do sauny mokrej nie polewa się tu kamieni wodą,
- sauna parowa (rzymska) – temperaturze równej 45-60°C towarzyszy wilgotność na niemalże 50-procentowym poziomie. Najczęściej posiada zintegrowany parownik, który umożliwia zastosowanie olejków eterycznych – będziesz mógł połączyć kąpiel parową z seansem aromaterapeutycznym,
- sauna na podczerwień – alternatywa klasycznej sauny, w której piec zastąpiono promiennikiem podczerwieni. Wytwarza temperaturę na poziomie 50-60°C oraz wilgotność nieprzekraczającą 25%. Można z niej korzystać nawet codziennie, jedna sesja nie powinna jednak przekraczać 30 minut.

 

Sauna w domu

 

Gdzie możesz zamontować saunę?

Pierwszy warunek, który powinno spełniać pomieszczenie, to odpowiednia wysokość wynosząca nie mniej niż 2 m. Poza tym, możesz ją umieścić w niemalże każdym pomieszczeniu – w piwnicy, na poddaszu, a nawet we wnęce garderobianej. Współczesne trendy aranżacyjne pokazują jednak, że najczęściej montuje się ją w dużych łazienkach oraz salonach kąpielowych.

Czy wiesz, że…
Wbrew pozorom sauna wcale nie musi zajmować dużo miejsca – w skrajnym przypadku jej powierzchnia może wynosić nawet 1 x 1 m. Jeśli chcesz zapewnić sobie maksymalną wygodę, powinieneś jednak zadbać o to, aby można w niej było zażywać kąpieli parowych w pozycji leżącej. Stanie się to możliwe tylko wtedy, gdy jeden z jej boków będzie długi na co najmniej 2 m.

 

Sauna w domu – wymagania instalacyjne

Jakie wymagania techniczne powinno spełniać pomieszczenie, aby korzystanie z sauny było nie tylko przyjemne, lecz również bezpieczne?
- ściany i sufit – ich grubość powinna być równa co najmniej 12 mm. Do wykonania ścian wykorzystuje się najczęściej świerk skandynawski, cedr i jodłę kanadyjską. Konieczne jest też zastosowanie izolacji termicznej z wełny mineralnej o grubości od 45 do 100 mm. Dzięki niej czas nagrzewania sauny stanie się krótszy, a jej eksploatacja tańsza,

 

Porada eksperta
Możesz również wykorzystać w tym celu inny rodzaj drewna. Ważne jest tylko to, by posiadało jak najmniej sęków oraz żywicy, która pod wpływem wilgoci mogłaby się z niego sączyć, obniżając nie tylko walory estetyczne sauny, lecz również komfort korzystania z niej.

 

- podłoga – nie trzeba jej izolować. Do wykonania możesz użyć nawet klasyczną terakotę – np. taką, jaka znajduje się na posadzce w łazience. Podkreśli to spójność aranżacji i sprawi, że sauna stanie się integralnym elementem salonu kąpielowego,
- drzwi – najlepiej, jeśli będą otwierać się na zewnątrz. Co ważne, do ich wykonania powinno się wykorzystać materiał odporny na działanie wysokiej temperatury i wilgoci.

 

Sauna w domu

 

Chcesz optycznie powiększyć pomieszczenie? Zastosuj szklane drzwi, które będą sprawiać takie wrażenie, jakby sauna była otwarta na sąsiadujące pomieszczenie. W ten sposób dodasz jej przestronności.

 

- wentylacja – powietrze w saunie powinno mieć możliwość swobodnej cyrkulacji – taki efekt zyskasz poprzez zaplanowanie otworów wlotu i wylotu powietrza. Jeśli o tym zapomnisz, jej ściany szybko ulegną zawilgoceniu. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić nawet do nagrzewania akcesoriów, które znajdują się w jej wnętrzu oraz w najgorszym przypadku do pożaru,

 

Uwaga
Pomiędzy ścianą pomieszczenia a kabiną sauny powinien znajdować się kilkucentymetrowy odstęp. Umożliwi to wymianę powietrza między jej wnętrzem a pozostałą częścią łazienki.

 

- przyłącze wodne – konieczne jest doprowadzenie instalacji zimnej wody do zasilania generatora pary,
- odpływ do kanału kanalizacyjnego – posłuży do odprowadzania skroplonej pary. Najkorzystniejsze umiejscowienie odpływu to środek pomieszczenia. Istotną kwestię stanowi też to, by podłoga była lekko pochylona w jego kierunku tak, by woda mogła samoczynnie spływać.

 

Wymagania te doskonale spełnia domowa sauna Inipi marki Duravit, którą można zamontować wzdłuż ściany lub w jej narożniku – wpasujesz ją zatem w każde wnętrze. Produkt jest wyposażony w wydajny piec, którego powierzchnię wyłożono ceramicznymi kamieniami. Dzięki temu wyjątkowej trwałości towarzyszy nietuzinkowa estetyka. Domowe sauny Inipi są dostępne w 8 różnych wariantach – od niewielkich po te o powierzchni odpowiedniej dla kilku osób. Zobacz je w salonach Elements!

 

Pozostałe akcesoria przydatne w domowej saunie

Chcąc podkreślić relaksacyjny charakter sauny, możesz zainstalować w niej nastrojowe oświetlenie. Najlepiej sprawdzą się tu LED-y o przyjemnej dla oka barwie – takiej, która nie będzie rozpraszać atmosfery odprężenia. Możesz je zamontować pod ławkami albo na ściankach, omijając miejsce wokół pieca oraz do 30 cm od sufitu.

Komfort korzystania z sauny podwyższysz też, montując w niej termometr oraz higrometr. Dzięki temu będziesz mógł na bieżąco sprawdzać, czy temperatura i wilgotność są odpowiednie. Wybierając je, zwróć uwagę na ich estetykę – akcesoria spełnią też funkcję dekoracyjną. W saunie wodnej przydadzą się też wiaderka na wodę oraz czerpaki.

Polecane produkty