Wanna prostokątna to model klasyczny i elegancki. Sprawdzi się w łazienkach osób, które cenią symetrię oraz chcą wpisać wannę w przestrzeń o kształcie prostokąta. Z uwagi na krawędzie w formie linii prostych wannę prostokątną można zamontować pod ścianą lub w rogu i zaoszczędzić miejsce w małej łazience. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Wanny prostokątne – o tym warto wiedzieć!

Na początku rozprawmy się ze wszystkimi wątpliwościami, jakie może budzić wybór klasycznej wanny prostokątnej. Zobacz, w jakich łazienkach sprawdzi się najlepiej.
1. Wymiary wanny prostokątnej są dostosowane do użytkownika. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś wybrał model przestronny, w którym swobodnie położy się wysoka osoba bądź kąpiel z zabawkami weźmie kilkuletnie rodzeństwo.
2. Posiadacze małej łazienki nie są zmuszeni do zakupu prysznica – oni także mogą wybrać wannę prostokątną. Przykładowe wymiary modelu kompaktowego to 140 x 70 cm.
3. Zabudowa wanny prostokątnej nie jest trudna. Możesz zamontować ją zarówno pod pojedynczą ścianą, jak i w rogu łazienki. Do obudowania wykorzystasz dedykowane osłony lub płytki ceramiczne, dzięki którym wykończenie wanny będzie spójne z estetyką pomieszczenia.
4. Jeżeli remontujesz łazienkę i marzy Ci się wanna wolnostojąca, nie musisz kupować nowego modelu. Możesz zabudować już posiadaną wannę wolnostojącą. Pamiętaj jednak, że będzie to wymagało więcej pracy niż zamontowanie gotowej wolnostojącej.
5. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wanna z prysznicem była modelem prostokątnym. To wręcz polecane rozwiązanie do małej łazienki z wanną. W razie chęci szybkiego odświeżenia się nie będziesz napuszczać wody, lecz weźmiesz prysznic. By nie zachlapać podłogi, zabezpiecz wannę prostokątną drzwiami przesuwnymi z tworzywa sztucznego lub szkła.

wanna prostokątna
Czy istnieje prostokątna wanna z hydromasażem?

Jeżeli zależy Ci na urządzeniu łazienki z wanną jako pomieszczenia do pielęgnacji i jednocześnie relaksu, możesz wybrać zarówno model prostokątny, jak i owalny lub wolnostojący. Każdy z nich dostępny jest także w wersji z hydromasażem.
Wanna z hydromasażem to często jednocześnie wanna narożna. Wykonana na planie ćwiartki koła bądź nowoczesna asymetryczna sprawia, że zyskujesz więcej miejsca do wypoczynku. Ale wygodnie ułożysz się także w wannie prostokątnej zamontowanej pod ścianą. Bez trudu przejmie funkcję wanny narożnej, jako że naturalnie wpisuje się w kąt prosty wyznaczony przez zbiegające się ściany.

Warto wiedzieć!
Na pewno chciałbyś, aby wanna prostokątna w urządzanej na nowo łazience wytrzymała przez długi czas. Koniecznie zwróć uwagę na materiał wykonania. Niektóre wanny są akrylowe, inne zaś akrylowane. Czy to różnica? Zdecydowanie. Te pierwsze wytwarza się w stu procentach z akrylu. W drugich akrylowa jest jedynie cienka warstwa pokrywająca płyty ABS. Akryl zapewnia lekkość, co przekłada się na wygodny transport i łatwy montaż. Ponadto materiał ten dłużej trzyma temperaturę i jest odporny na korozję.

Łazienka z wanną prostokątną – dodatkowe zalety

Wanna prostokątna to jeden z najbardziej estetycznych modeli. Sama w sobie stanowi ozdobę pomieszczenia. Sprawdza się w łazienkach urządzonych w każdym stylu: tradycyjnym, minimalistycznym, surowym, nowoczesnym. W znacznej większości modeli jest przeznaczona do korzystania z baterii ściennej, rzadziej zaś ma otwór na baterię sztorcową.

klasyczna wanna
Wannę prostokątną wykończysz różnorodnymi materiałami. W tradycyjnych łazienkach świetnie zaprezentuje się osłonięta płytkami ceramicznymi, w nowoczesnych zaś mozaiką. W pomieszczeniu surowym ozdobi ją marmur lub beton. Jeśli jesteś fanem stylu skandynawskiego, zabuduj wannę prostokątną drewnem lub materiałem drewnopodobnym. Pamiętaj jednak o zabezpieczeniu go przed wilgocią.

Polecane produkty