W większości polskich mieszkań brak okna w łazience uważany jest za standard – a już szczególnie przy małym metrażu w bloku. Czy okno w tak ograniczonej przestrzeni musi jednak równać się nieustawności? Poznaj nasze sposoby na sprytne zaaranżowanie łazienki z oknem w taki sposób, by była funkcjonalna i zaskakiwała nietuzinkowym pomysłem!

Okno w łazience – atut czy niepotrzebne utrudnienie?

Jesteś posiadaczem łazienki z oknem? To świetnie – taka sytuacja jest rzadkością, a niesie za sobą ogromne możliwości aranżacyjne. Oto najważniejsze zalety takiego rozwiązania architektonicznego:

- obecność okna sprawi, że łazienka stanie się lepiej doświetlona, przez co będzie wyglądać na przestronniejszą,
- więcej światła dziennego w łazience docenią nie tylko domownicy, lecz również rośliny. Będziesz mógł umieścić w pomieszczeniu niemalże każdy kwiat – a nie tylko ten, który toleruje małą ilość światła,

shutterstock_292675532

Uwaga!

Okno w łazience może się okazać nieco problematyczne, jeśli jest to pomieszczenie na parterze – może to naruszać Twoje poczucie prywatności. Z takiej sytuacji można jednak wyjść obronną ręką, decydując się na mleczne szkło lub instalując na skrzydle roletę czy nieprześwitującą zasłonkę.

- naturalne światło przyda się przy codziennej toalecie – pomyśl tylko o tym, jak wygodnie będzie się przy nim golić czy robić makijaż,
- okno pomoże w utrzymaniu właściwego poziomu wilgotności powietrza w łazience, uzupełniając tym samym działanie systemu wentylacyjnego. Wystarczy tylko kilkuminutowe wietrzenie pomieszczenia po kąpieli, by zapobiec zagrzybieniu ścian, o co naprawdę nietrudno,
- okno znajdujące się tuż przy wannie pozwoli Ci na jeszcze głębszy relaks podczas kąpieli z widokiem na panoramę miasta.

shutterstock_310259450

Sprytne pomysły na wykorzystanie okna w łazience

Świetnym sposobem na zaaranżowanie kącika tuż przy tradycyjnym, prostokątnym oknie, jest umieszczenie w nim wanny. Dlaczego? Pomyśl chociażby o tym, ile możliwości daje Ci znajdujący się przy nim parapet – może być dodatkową półką, na której postawisz kosmetyki i akcesoria niezbędne w czasie kąpieli. Dzięki temu nie będziesz musiał odstawiać ich na rant wanny czy też szukać dodatkowego miejsca na półki przy wannie.

Czy wiesz, że...

Największym zagrożeniem podczas aranżowania małej łazienki jest to, że efekt końcowy będzie sprawiać przytłaczające, ponure wrażenie. Okno w połączeniu z jasnymi ścianami i posadzką pozwolą Ci temu zapobiec – nawet naprawdę niewielki metraż będzie wtedy wyglądać na większy niż w rzeczywistości.

Nie korzystasz na co dzień z dużego lustra w łazience? Możesz zupełnie z niego zrezygnować, a umywalkę umieścić naprzeciw okna. Dzięki temu podczas mycia zębów czy rąk będziesz mógł obserwować widok za oknem – co zapewni Ci odrobinę relaksu przy codziennych czynnościach higienicznych. Co do samego lustra – równie dobrze możesz przenieść je na inną ścianę łazienki, co pozwoli na optyczne powiększenie małego pomieszczenia. Sprawdź, jakie lustra znajdziesz w naszym asortymencie, i zainspiruj się nimi!

shutterstock_723361666

Jak zaaranżować strefę przyokienną w łazience na poddaszu?

W Twojej łazience na poddaszu znalazło się miejsce na połaciowe okno? Wykorzystaj ten atut i uczyń go punktem centralnym łazienki. Skos to świetne miejsce na instalację wanny. Wbrew pozorom wcale nie musi być duża – w małej łazience sprawdzi się chociażby wanna prostokątna VIGOUR derby, którą na dodatek możesz obudować w taki sposób, by stworzyć więcej miejsca do przechowywania kosmetyków na rancie.

Pod skośnym oknem warto także zaaranżować toaletkę do wykonywania makijażu – wraz z szafkami do przechowywania drobnych artykułów łazienkowych. Nieco niższy sufit zapewni Ci optymalny komfort w pozycji siedzącej, a dzienne światło zadba o dobrą widoczność – tak istotną dla uzyskania naturalnego efektu.

Połaciowe okno znajduje się naprawdę nisko i nie jesteś w stanie funkcjonalnie 
wykorzystać miejsca tuż pod nim? Zaaranżuj tam strefę do przechowywania, 
umieszczając szereg niskich szafek – wybierz je spośród mebli zebranych w naszych 
asortymencie.

Posiadanie okna w łazience to naprawdę wielki atut. Wystarczy tylko go wykorzystać, a Twoja łazienka zyska funkcjonalność i niebanalny wygląd – czyli w zasadzie wszystko, czego można wymagać od tego pomieszczenia.

Polecane produkty