Kąpiele w wannach mają sporo zalet – pomagają się zrelaksować po ciężkim dniu i tworzą przyjemne warunki do odpoczynku przy lekturze, a same wanny mogą stać się także doskonałą dekoracją łazienki. Do wyboru masz jednak wanny do zabudowy oraz wolnostojące – które z nich lepiej sprawdzą się w Twoim mieszkaniu?


Łazienka w stylu retro – zalety i wady wolnostojącej wanny


Przyjrzyjmy się zatem wannom wolnostojącym – gdzie i kiedy się przydają, jakie mają zalety, a kiedy okazują się być niepraktyczne. Przede wszystkim takie wanny przeznaczone są do dużych łazienek i salonów kąpielowych. Bez wątpienia najlepiej prezentują się wyeksponowane – najlepiej ustawione w centralnej części pomieszczenia, albo nieco z boku, stanowiąc jednak środek jakiejś wydzielonej części łazienki. Niektórzy decydują się na dostawianie jej do ściany, jednak wtedy celowość kupowania takiej wanny w miejsce tej do zabudowy wydaje się bezcelowa. 

 

wanna wolnostojąca w nowoczesnej łazience

 

Jakie zalety ma wanna wolnostojąca? Przede wszystkim należy wskazać na niewątpliwą atrakcyjność wizualną takiego wyposażenia łazienkowego. Producenci wanien mogą się pokusić o zabawę formą, decydować się na umieszczanie wanien w metalowych stelażach albo uzupełnić je o dekorowane nogi. Możliwości są niemal nieograniczone, a to również ze względu na dostępność materiałów – nie tylko akryl czy stal, ale również miedź znajduje tutaj zastosowanie!

Choć pod kątem dekoracyjnym wanny wolnostojące nie mają sobie równych, trzeba wspomnieć także o ich wadach – a tych mają niemało:

  • podłączenie do instalacji wodnej – najczęściej przyłącza znajdują się w ścianach, jeśli zatem chcesz ustawić wannę wolnostojącą na środku łazienki, będziesz musiał przeprowadzić przewody w posadzce, co prowadzi nas do drugiego punktu;
  • dopasowanie armatury do wanny wolnostojącej to kolejny problem – tutaj powinno się sięgnąć po modele montowane na podłodze. Choć często baterie takie są droższe, zapewniają jednak bardzo efektowne wykończenie;
  • brak możliwości wzięcia prysznicu – wanny na środku łazienki nie możesz doposażyć w parawan czy zasłonkę. Jeśli masz duży salon kąpielowy ze strefą natryskową, nie będzie to jednak dla Ciebie problemem.

 

wanna w stylu industrialnym

 

Funkcjonalność na pierwszym miejscu – dlaczego warto wybrać wannę do zabudowy?


Przyjrzyjmy się teraz wannom do zabudowy. Najczęściej mocowane są w narożnikach pomieszczeń łazienkowych, co determinowane jest oszczędnością przestrzeni. Nie oznacza to jednak, że takie wanny sprawdzają się jedynie w niewielkich wnętrzach – a wręcz przeciwnie. Wanna do zabudowy może być o wiele większa niż ta wolnostojąca, a przy tym w ekonomiczniejszy sposób zagospodarowywać dostępne miejsce. Dodatkowo można zadbać o jej bardzo efektowne wykończenie – obłożenie kafelkami, kolorowymi szkiełkami, z których zrobisz mozaikę, luksferami, a nawet egzotycznym drewnem. Oczywiście możliwe jest też łatwiejsze i szybsze zabudowanie wanny gotowymi panelami. Biorąc to wszystko pod uwagę, okazuje się, że dopasowanie wanny do zabudowy do wystroju otoczenia jest banalnie proste.


Warto podkreślić również praktyczne zalety wanien do zabudowy. Przyścienna konstrukcja pozwala na łatwe podniesienie wygody codziennych kąpieli na dwa sposoby: stworzenie w wannie strefy prysznicowej, np. poprzez postawienie szklanej ścianki w roli parawanu oraz wykorzystanie ścian i wnęk do wykonania miejsca do przechowywania kosmetyków i akcesoriów pielęgnacyjnych. Warto pamiętać, że wanna do zabudowy nie generuje także trudności z podłączeniem do instalacji wodnej.

 

asymetryczna wanna w zabudowie

 

Wolnostojąca czy do zabudowy – wybierz wannę dla siebie!


Biorąc pod uwagę wyliczone zalety i wady, można łatwo zauważyć, że wanny do zabudowy zdecydowanie wygrywają z wolnostojącymi. Jednak należy spojrzeć na całą sytuację bardziej kompleksowo, gdy zastanawiasz się, którą wannę wybrać. Jeśli bowiem przeprowadzasz generalny remont łazienki, zmiana biegu instalacji wodnej nie będzie stanowić problemu, a w dużych salonach kąpielowych zagospodarowanie miejsca na kosmetyki w pobliżu wanny także nie sprawi Ci większych trudności. Na pewno wanna do zabudowy sprawdzi się w mniejszych łazienkach, choć i w tych obszernych może okazać się najlepszym wyborem. Reasumując – trudno jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj wanny jest lepszy, a który gorszy. Oba mocno różnią się od siebie i pozwalają na wykorzystywanie łazienek na różne sposoby i w tym właśnie tkwi ich piękno.