Twarda woda to problem, z którym boryka się większość mieszkańców Polski. Nieliczne tereny, głównie na południu Polski mogą cieszyć się naturalnie miękką wodą, pozostali, by nie ponosić konsekwencji wynikających z posiadania twardej wody, muszą szukać innych rozwiązań. Choć problem ten jest powszechny, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, na jak wiele codziennych sytuacji wpływa jakość wody w naszych kranach. Poniżej przedstawiamy najczęstsze problemy występujące przez twardość wody. 

 

Zniszczona instalacja wodna

Instalacje wodne mają ciągły kontakt z wodą. Jeśli woda jest bogata w jony wapnia i magnezu, może powodować powstawanie osadów z kamienia, które ujawniane są zwłaszcza przy podgrzewaniu wody. Osady te nakładają się na siebie stopniowo, tworząc twardą skorupę wewnątrz rur oraz na sprzęcie AGD, np. czajniku. Kumulacja osadu prowadzi do zawężenia światła rur, co może skutkować ich awaryjnością, gorszą przepustowością, a w konsekwencji poniesieniem dużych wydatków na remont lub wymianę całej instalacji. 

skutki twardej wody

 

Podwyższone koszty ogrzewania

Problem ten wiąże się bezpośrednio z powyższym. Ogrzewanie polega na przepływie ciepłej wody przez instalację. Jeśli światło rury jest zwężone, ciepło ma dodatkową barierę do pokonania i nie jest w stanie w sposób efektywny ogrzać pomieszczenia i pochłania więcej energii. Zakamienione rury powodują więc podwyższone koszty ogrzewania średnio aż o 20% w skali roku! Zakamienione od wewnątrz rury są też bardziej narażone na awaryjność, co może oznaczać dodatkowe koszty związane z wymianą instalacji. 

ogrzewanie łazienki

 

Wpływ twardej wody na skórę i włosy

Twarda woda wpływa nie tylko na instalację i sprzęty, pozostawia niestety również negatywne skutki na nas samych, a nasza uroda cierpi w kontakcie z twardą wodą. Skóra po kąpieli lub prysznicu w twardej wodzie jest wysuszona, szorstka i wymaga dodatkowego nawilżenia. Dzieje się tak, ponieważ osady z kamienia zatykają pory skóry i zamykają w niej substancje negatywnie działające na jej kondycję. Tworzą się wypryski, zaczerwienienia, podrażnienia… Włosy też nie radzą sobie z wodą zawierającą dużo jonów wapnia i magnezu. Są wysuszone i nadmiernie się puszą, stwarzając wrażenie niezadbanych. Wszelkie środki myjące słabo rozpuszczają się w wodzie twardej, przez co niedokładnie myją ciało i w tak nierozpuszczonej formie – trudniej się spłukują. W efekcie spod prysznica lub z kąpieli wychodzisz z warstwą środka myjącego na skórze i włosach.

 

Krótsza żywotność urządzeń AGD

Wszystkie urządzenia AGD, które mają styczność z twardą wodą są narażone na jej szkodliwe działanie i powstawanie kamienia. Pralki, czajniki, ekspresy do kawy czy zmywarki, na których osadza się kamień, zwłaszcza na grzałkach to dodatkowe obciążenie, które stopniowo będzie obniżać ich sprawność, a w efekcie doprowadzi do przedwczesnego zużycia. Wszystko to oznacza wyższe koszty eksploatacji, obniżenie komfortu użytkowania, mniejszą efektywność, większy pobór energii, a ostatecznie konieczność wcześniejszej wymiany sprzętów. 

 

prysznic zacieki

 

Trudne do usunięcia osady z kamienia

W twardej wodzie mydło i wszelkie detergenty rozpuszczają się zdecydowanie gorzej, niż w wodzie miękkiej. Nierozpuszczone elementy są zmorą Twojej umywalki, wanny i ścian kabiny prysznicowej. Istnieją domowe sposoby na pozbycie się osadów, ale niestety przynoszą jedynie chwilowy efekt - mimo Twoich nieustających wysiłków, łazienka wciąż jest brudna. 

Polecane produkty