Aby zapewnić sobie dostęp do czystej i smacznej wody w domu warto zdecydować się na jej uzdatnianie. Najczęściej spotykanymi problemami, z którymi borykają się użytkownicy wody wodociągowej jest jej wysoka twardość oraz nieprzyjemny smak i zapach chloru. Które urządzenia pozwolą się z nimi skutecznie uporać?

Woda dostarczana do budynku nie zawsze spełnia nasze oczekiwania, dlatego warto zastanowić się nad montażem w domu odpowiedniego urządzenia do jej uzdatniania. Filtr oraz zmiękczacz wody to dwa popularne rozwiązania, które mogą znacząco poprawić jakość wody używanej w codziennym życiu. Które z nich będzie odpowiednie dla naszych potrzeb? Aby móc dokonać świadomego wyboru przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się, w jaki sposób działają oba urządzenia i poznać ich zalety oraz możliwości.


Zmiękczacz wody

Proces uzdatniania wody obejmuje m.in. jej zmiękczanie. Polega ono na usuwaniu z wody nadmiaru jonów wapnia i magnezu, które odpowiadają za jej twardość. Twarda woda może prowadzić do poważnych problemów. Chociaż same minerały nie są szkodliwe dla zdrowia, ich nadmierna obecność w wodzie prowadzi do powstawania trudnych do usunięcia osadów z kamienia, które osadzają się na armaturze, w instalacjach oraz urządzeniach mających kontakt z twardą wodą. Osady te mogą prowadzić do kosztownych awarii oraz skracać żywotność domowych sprzętów i urządzeń, takich jak pralki, zmywarki, ekspresy do kawy, a także kotły grzewcze i pompy ciepła. Przyczyniają się również do zwiększania kosztów ogrzewania domu, gdyż osadzając się m.in. na wymiennikach ciepła znacznie obniżają ich wydajność. 

zmiękczacz wody

Twarda woda zwiększa również zużycie detergentów, a także przesusza włosy i skórę, prowadząc często do podrażnień. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się nadmiernej ilości minerałów, odpowiadających za twardość wody jest jej zmiękczanie. W tym procesie twarda woda przepływa przez specjalne złoże jonowymienne, które znajduje się w zmiękczaczu. Wyłapuje ono jony wapnia i magnezu, zastępując je jonami sodu. Minerały odpowiedzialne za twardość pozostają w złożu i są z niego usuwane podczas regeneracji, czyli automatycznego procesu przywracającemu urządzeniu jego zdolność do dalszego zmiękczania wody. Zmiękczacze Trinnity 2.0 oraz Mini, Box i Slim są urządzeniami centralnymi. Montuje się je na głównym przyłączu zimnej wody, dzięki czemu miękka woda dostarczana jest do wszystkich kranów i urządzeń, które z niej korzystają. 

Filtry wody

Usuwanie nadmiernej ilości wapnia i magnezu z wody jest istotnym krokiem w jej uzdatnianiu, jednak problem z zanieczyszczeniami czy nieprzyjemnym smakiem i zapachem wody może być rozwiązany poprzez jej odpowiednią filtrację. Stosowane w domach filtry wielofunkcyjne, takie jak Trinnity Carbon zawierają węgiel aktywny, a także żwir i piasek filtracyjny. Żwir i piasek zapewniają filtrację mechaniczną wody na poziomie minimum 20 mikrometrów (grubość włosa ludzkiego wynosi 50-100 mikrometrów). Z kolei węgiel aktywny usuwa pozostałości chloru, odczuwalnie poprawiając smak i zapach wody do picia oraz gotowania.

filtry wody

Dzięki zastosowaniu filtrów możemy pić smaczną i czystą wodę prosto z kranu i zrezygnować z kupowania tej w nieekologicznych, plastikowych butelkach. Centralny filtr wielofunkcyjny montowany na przyłączu wody w budynku usuwa nieprzyjemny zapach chloru z wody w całym domu, co zapewnia nam nie tylko smaczną wodę do picia w każdym kranie, ale również brak ryzyka podrażnienia i wysuszenia skóry chlorem w czasie kąpieli. 

Kompleksowe uzdatnianie wody, czyli zmiękczanie + filtracja

W przypadku domów, które borykają się zarówno z problemem twardości wody, jak i wyczuwalnego w niej chloru sprawdzonym rozwiązaniem jest hybrydowy zmiękczacz wody. Trinnity Hybrid 2.0 zapewnia dostęp do najwyższej jakości wody w każdym kranie w domu, łącząc w swojej obudowie zmiękczacz oraz filtr węglowy. Dzięki temu z kranów płynie nie tylko miękka woda, która nie pozostawia osadów z kamienia, ale również woda pozbawiona zanieczyszczeń i chloru, który pogarsza jej smak oraz zapach i może podrażniać skórę. Połączenie w jednym urządzeniu dwóch funkcji zapewnia kompleksowe uzdatnianie wody w domu, ale również oszczędza cenne miejsce, jakie trzeba byłoby wygospodarować na montaż dwóch osobnych urządzeń do zmiękczania i filtracji wody. 

uzdatnianie wody

zmiękczacz Trinnity Hybrid 2.0

Polecane produkty