Regularne czyszczenie armatury jest kluczowe dla zachowania estetyki i funkcjonalności w łazience. Jak skutecznie czyścić armaturę, unikając uszkodzeń jej powierzchni? Odpowiedź na to pytanie zawarte jest w kilku ważnych krokach.

Odpowiednie czyszczenie armatury i ceramiki w łazience to kluczowy element utrzymania estetyki i higieny w tym pomieszczeniu. Znając zalecenia producenta, korzystając z właściwych środków oraz regularnie dbając o czystość, możemy cieszyć się piękną i funkcjonalną łazienką przez wiele lat. Utrzymanie w czystości armatury i ceramiki łazienkowej znacznie ułatwia również miękka woda. Sprawdź, dlaczego jest ona sprzymierzeńcem w zachowaniu efektownego wyglądu łazienkowego wyposażenia przez długie lata jego użytkowania.

1. Znajomość zaleceń producenta

Każdy produkt, czy to bateria umywalkowa, deszczownica czy wanna, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dostosowanej do materiału z jakiego został wykonany. Zanim przystąpimy do czyszczenia armatury łazienkowej warto zapoznać się z zaleceniami producenta odnośnie utrzymania ich w czystości. Informacje na ten temat znaleźć można często w instrukcji montażu. Producent określa w niej zalecane środki czyszczące oraz sposób postępowania z produktem, wskazując przy tym często również substancje, których należy unikać, aby nie uszkodzić zastosowanych powłok wykończeniowych. Zapoznanie się z zaleceniami producenta armatury jest bardzo ważne z kilku względów: 

• po pierwsze ułatwi nam utrzymanie jej w czystości, dzięki zastosowaniu się do konkretnych rozwiązań; 

• po drugie uchroni przed nieodwracalnym uszkodzeniem powierzchni niewłaściwymi preparatami i metodą czyszczenia; 

• po trzecie pozwoli zachować gwarancję - producent nie ponosi bowiem odpowiedzialności za szkody spowodowane niewłaściwą pielęgnacją produktu. Dlatego też gwarancja na armaturę nie obejmuje uszkodzeń powłok i powierzchni, które zostały spowodowane użyciem nieodpowiednich środków chemicznych.

bateria umywalkowa


 

2. Delikatne środki czyszczące

Pojawiające się na armaturze zacieki z wody przyczyniają się nierzadko do powstawania uciążliwych plam i osadów. Aby się ich pozbyć często sięgamy po mocne środki chemiczne, które mają szybko uporać się z nieestetycznymi osadami. Istnieje powszechne przekonanie, że im silniejszy środek czyszczący, tym skuteczniejsze jest usuwanie zanieczyszczeń z baterii. Tymczasem nieodpowiedni, zbyt mocny środek czyszczący może doprowadzić do uszkodzenia powłoki armatury, a w efekcie do powstania odbarwień i uszkodzeń powierzchni. Producenci baterii łazienkowych odradzają używanie agresywnych preparatów, które mogą zarysować powierzchnię lub uszkodzić jej wykończenie. Powłoki stosowane na armaturze łazienkowej są wrażliwe na środki czyszczące zawierające składniki ścierne, kwasy, rozpuszczalniki i chlor. Zamiast nich, lepiej sięgać po delikatne detergenty lub specjalne środki przeznaczone do tego typu produktów. Aby usunąć nagromadzone zanieczyszczenia z armatury często wystarczy ciepła woda z dodatkiem łagodnego detergentu, np. mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń. Bezpiecznym rozwiązaniem jest również wybór preparatów przeznaczonych do czyszczenia armatury, polecanych przez danego producenta. Do usuwania zanieczyszczeń i pielęgnacji armatury łazienkowej nie należy również używać ostrych myjek i szczotek mogących porysować lub uszkodzić powierzchnię wyrobu. Odpowiednim wyborem będzie miękka szmatka.

 


 

3. Regularne czyszczenie

Długie przerwy w czyszczeniu mogą prowadzić do trudnych do usunięcia zabrudzeń. Najskuteczniejszym sposobem na utrzymanie armatury i ceramiki w doskonałym stanie jest jej regularne czyszczenie. Nawyk osuszania umywalki po użyciu oraz przecierania kranów suchą szmatką może znacznie zmniejszyć ryzyko powstawania osadów kamiennych i trwałych zabrudzeń. W przypadku silniejszych zabrudzeń można użyć ciepłej wody z detergentem. 
 

4. Miękka woda, lepsze efekty

Jeśli zależy nam na łatwym czyszczeniu łazienkowej armatury, zachowaniu jej długiej żywotności i nienagannego wyglądu z pewnością warto rozważyć montaż zmiękczacza wody. Miękka woda nie pozostawia osadów z kamienia, co nie tylko ułatwia utrzymanie łazienki w czystości, ale również oszczędza nasz czas. W miękkiej wodzie lepiej też rozpuszczają się i pienią środki czyszczące, dzięki czemu są skuteczniejsze, a także bardziej wydajne. Użytkując miękką wodę nie ma powodów do stosowania mocnych, chemicznych preparatów. Z usuwaniem zanieczyszczeń czy osadów z mydła poradzą sobie bez problemu łagodne detergenty, co nie tylko ułatwi nam prace, ale również pozwoli zachować nienaganny wygląd baterii przez długie lata ich użytkowania. Warto więc zainteresować się, tym jaka woda dostarczana jest do budynku, a w przypadku twardej, z której wytrącają się trudne do usunięcia osady z kamienia, zdecydować się montaż zmiękczacza wody. 


 

zmiękczacze wody

Polecane produkty