Jeśli woda dostarczana do domu lub mieszkania jest twarda, warto rozważyć instalację zmiękczacza wody. Poprawia on jej jakość poprzez usuwanie nadmiaru jonów wapnia oraz magnezu. Prowadzi to do redukcji twardości, a tym samym pozwala uniknąć wielu problemów związanych z użytkowaniem twardej wody i wytrącającymi się z niej osadami z kamienia. Kiedy najlepiej zdecydować się na montaż zmiękczacza wody?

Nieestetyczne osady z kamienia na łazienkowej armaturze nie są niestety najgorszym problemem, z jakim wiąże się użytkowanie twardej wody w domu czy mieszkaniu. Twarda woda i wytrącające się z niej osady z kamienia są również przyczyną częstych awarii i szybszego niszczenia sprzętów AGD oraz urządzeń grzewczych, korozji instalacji wodnych oraz nawet do 20% wyższych kosztów ogrzewania. Twarda woda przesusza także skórę i włosy, zwiększa do 60% zużycie detergentów i powoduje, że pranie jest szorstkie i sztywne. Montaż zmiękczacza to inwestycja, która nie tylko rozwiąże wiele problemów, ale przede wszystkim opłacalna dla domowego budżetu.

Zmiękczacz wody w domu – czas na montaż

Zmiękczacz można zamontować w domu w dowolnym momencie, ale warto o nim pomyśleć już na etapie projektu. Dlaczego? 

zmiękczacz wody w domu

• Projektant bez problemu wygospodaruje optymalne miejsce dla zmiękczacza wody, umożliwiające jego bezproblemowy montaż na przyłączu głównym zimnej wody. Zapewni również dostęp do kanalizacji i prądu, które są niezbędne do pracy urządzenia. 

• Sprzęty AGD, kotły grzewcze czy pompy ciepła od pierwszej chwili ich działania nie będą narażone na kontakt z twardą wodą, która zwiększa ich awaryjność i ogranicza efektywność. Brak osadów z kamienia pozwoli również zapobiec awariom i wizytom serwisanta w nowym domu, a także wzrostom kosztów ogrzewania, powodowanym przez odkładający się kamień kotłowy. Korzystając ze zmiękczonej wody od początku użytkowania domu zachowamy wysoką sprawność i długą żywotność drogich urządzeń oraz sprzętów. 

• Dom na długo zachowa swój nowy, świeży wygląd. Sprzyja temu nie tylko brak osadów z kamienia, ale i łatwiejsze sprzątanie z wykorzystaniem miękkiej wody. 

Zmiękczacz wody można zainstalować również w użytkowanym domu. W takiej sytuacji mogą okazać się konieczne przeróbki instalacji, jednak oddając pracę w ręce fachowca, możemy być pewni, że znajdzie on właściwe rozwiązanie, umożliwiające włączenie zmiękczacza wody do istniejącej instalacji wodno-kanalizacyjnej. Dogodnym momentem na montaż zmiękczacza wody w użytkowanym domu jest modernizacja kotłowni. Prowadzone w niej prace remontowe sprzyjają włączeniu w instalację nowego urządzenia. Kotłownia nie jest jednak jedynym miejscem, w którym może stanąć zmiękczacz wody. Urządzenie można zainstalować również w pomieszczeniu gospodarczym czy garażu. Ważne, żeby zostało ono włączone do instalacji wodnej przed urządzeniem grzewczym, tak aby docierająca do niego woda była już odpowiednio zmiękczona.
 

Jaki zmiękczacz wody do domu?

W sprzedaży znajdziemy kilka modeli zmiękczaczy wody przeznaczonych do budynków mieszkalnych. Dobór odpowiedniego urządzenia zależy m.in. od liczby punktów poboru wody w domu, liczby domowników oraz zużycia wody. W przypadku domów jednorodzinnych z maksymalnie dwoma łazienkami i sześcioma domownikami dobrym rozwiązanie będzie m.in. zmiękczacz wody Tinnity Home 2.0. W przypadku większych domów (z maksymalnie czterema łazienkami i ośmioma mieszkańcami) sprawdzi się zmiękczacz Trinnity Exclusive 2.0 – najbardziej wydajny i zaawansowany elektronicznie model w tej gamie zmiękczaczy. Jeśli zależy nam na kompleksowym uzdatnianiu wody w domu warto postawić na hybrydowy zmiękczacz Trinnity Hybrid 2.0. Łączy on w swojej obudowie filtr węglowy oraz zmiękczacz. Dzięki niemu z kranów płynie nie tylko miękka woda, która nie pozostawia osadów z kamienia, ale również woda pozbawiona zanieczyszczeń i chloru, który pogarsza jej smak i może podrażniać skórę podczas kąpieli.

zmiękczacz wody w domu

zmiękczacze Trinnity: od lewej Home 2.0, Exclusive 2.0 i Hybrid 2.0


 

Kiedy zamontować zmiękczacz wody do mieszkania?

Zmiękczacz wody to również dobre rozwiązanie w przypadku mieszkań, do których dostarczana jest twarda woda. O jego montażu warto pomyśleć na etapie stanu deweloperskiego, a najlepiej jeszcze przed wykonaniem wylewek podłogowych. Mamy wówczas możliwość zwrócenia się z prośbą do dewelopera o wykonanie instalacji wodnej w sposób, który umożliwi bezproblemowy montaż zmiękczacza za licznikiem zimnej wody np. w szafie do zabudowy, kuchni czy łazience. Na etapie stanu deweloperskiego możemy też zgłosić się do firmy specjalizującej się w urządzeniach do uzdatniania wody z prośbą o dokonanie przeróbek instalacji wodnej w mieszkaniu i montaż zmiękczacza. Instalacja urządzenia do uzdatniania wody jest możliwa również w już użytkowanym mieszkaniu. Trzeba się jednak liczyć wówczas z większymi pracami i przeróbkami. Zwykle nie ma większego problemu, aby zmiękczacz wody w mieszkaniu zainstalować w kuchni czy w łazience.

 

Jaki zmiękczacz wody do mieszkania?

Do mieszkań, segmentów w zabudowie szeregowej i apartamentów przeznaczone są kompaktowe modele zmiękczaczy wody. Charakteryzują się one niewielkimi gabarytami, co pozwala umiejscowić urządzenie nawet w niewielkiej przestrzeni. W przypadku szeregowców i apartamentów dobrym rozwiązaniem będzie m.in. zmiękczacz wody Trinnity Slim, który dzięki smukłej budowie jest bardzo ustawny i może być montowany w ciasnych pomieszczeniach lub Trinnity Box, który zmieści się np. pod kotłem wiszącym. W przypadku niedużych mieszkań sprawdzonym rozwiązaniem jest zmiękczacz wody Trinnity Mini. Dzięki swoim kompaktowym wymiarom może on zostać zamontowany np. w szafce kuchennej czy łazienkowej.
 

zmiękczacz wody do mieszkania

zmiękczacze Trinnity: od lewej Mini, Box, Slim

Polecane produkty