Jak działa termostat w baterii? Monitoruje temperaturę wody i utrzymuje jej stały poziom. Umieszczony w głowicy baterii – miesza wodę zimną z ciepłą, dbając o utrzymanie odpowiednich proporcji. Dzięki niemu nie musimy czekać aż otrzymamy żądaną temperaturę, ta utrzymuje się cały czas na stałym poziomie!

Nic zatem dziwnego, że baterie termostatyczne cieszą się tak sporym powodzeniem. Dzięki ich zastosowaniu można przede wszystkim szybko ustawić pożądaną temperaturę wody oraz uniknąć niepotrzebnych strat w jej użytkowaniu.

Jakie inne cechy posiada bateria termostatyczna?

To również sprytne urządzenie, które wykrywa różnice w ciśnieniu wypływającej wody. Wystarczy, że choć raz miałeś do czynienia z tradycyjnym mieszaczem, by zauważyć, jak nieprzyjemnym doświadczeniem potrafi być kąpiel, podczas której temperatura wody nagle spada. Bateria z termostatem skutecznie wyklucza takie niedogodności.
Ale to nie wszystko, co potrafi.

GROHE_GROHTHERM_GTH1BTNZN60_BATERIA-TERMOSTATYCZNA-GROHTHERM-1000_1

Ciekawą funkcją baterii z termostatem jest także możliwość awaryjnego odcięcia gorącej wody wtedy, gdy zimna nie ma możliwości dotarcia do baterii. Co prawda, taka sytuacja nie zdarza się zbyt często, ale jest możliwa wówczas, gdy nastąpi np. pęknięcie rur w domowej instalacji.
Inne ciekawe funkcje baterii termostatycznych:

Ochrona przed poparzeniem – niektóre z modeli wykonane są tak, by metalowa powierzchnia baterii zawsze pozostawała zimna; takie wykonanie baterii to nie tylko Twoje bezpieczeństwo, ale przede wszystkim również dłuższa wytrzymałość dla chromowanej powłoki,

Mniejsze zużycie wody – komfort użytkowania baterii termostatycznych to także niższe rachunki, przy zastosowaniu takich urządzeń, można zmniejszyć zużycie wody o nawet 50%; nie marnujemy jej podczas regulowania temperatury.

Jak prezentują się współczesne baterie termostatyczne?

Baterie tego typu to nie tylko wiele zaskakujących funkcji, ale również piękne wykończenie. Eleganckie wzornictwo wpasowuje się w inne elementy wyposażenia wnętrza, a w niektórych przypadkach wręcz dodaje mu wyrazu.

vig_derby_milieu_dusche_xl_4c
Producenci oferują szeroki wybór baterii termostatycznych, oprócz modeli prysznicowych znajdziemy również natryskowe, wannowe, umywalkowe lub bidetowe. W wariantach nad i podtynkowych.
Zalety baterii termostatycznych nie kończą się na regulowaniu temperatury wody. Dzięki bateriom tak skonstruowanym, kąpiel jest zawsze przyjemna, relaksująca – nieważne czy potrzebujemy akurat ożywczego prysznica, czy planujemy przez dłuższy czas oddać się masażom wodnym. Strumień wody oraz temperatura są zawsze na takim poziomie, jakiego potrzebujemy.