Twarda woda występuje w prawie całej Polsce. Tylko nieliczne tereny, głównie na południu, mogą cieszyć się naturalnie miękką wodą. Wapń i magnez w twardej wodzie użytkowej to źródło wielu zniszczeń w domu. Widać je gołym okiem głównie w kuchni i łazience, ale niektóre problemy ujawniają się dopiero po czasie, gdy jest już za późno na uniknięcie kosztownych napraw oraz remontów. Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy żyjemy na terenie z twardą wodą?

 

Odpowiednim rozwiązaniem może być zamontowanie urządzenia do uzdatniania wody, które poprawia jakość wody i usuwa z niej związki organiczne. Montaż takiego urządzenia należy zlecić specjalistycznej firmie, która, w zależności od rodzaju zanieczyszczeń (konieczne będą uprzednio wykonane badania składu wody), poziomu zużycia wody, liczby osób w gospodarstwie domowym i innych czynników, dobierze odpowiednie filtry lub zmiękczacze wody.

 

mapa twardości wody

 

Uzdatnianie wody: badanie składu wody

Sposób uzdatniania wody zależy przede wszystkim od rodzaju zanieczyszczeń, jakie się w niej znajdują oraz stopnia twardości wody, dlatego zanim zaczniemy rozważać różne warianty, musimy zbadać jej skład. Takie badanie najlepiej wykonać w laboratorium w Sanepidzie. Dopiero po jego wykonaniu i analizie należy dobrać odpowiednie urządzenie dopasowane do indywidualnych potrzeb.

 

Rodzaje zanieczyszczeń

W wodzie występują rozmaite substancje i mikroorganizmy, które należy usunąć przed jej użyciem. Usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych, takich jak piach, muł, czy rdza polega na przepuszczeniu wody przez wkłady w filtrze, wykazujące różną zdolność oddzielenia cząsteczek nierozpuszczonych w wodzie.

Zanieczyszczenia organiczne takie jak zgniłe resztki roślin, usuwane są głównie przez wkłady z węglem aktywnym.

Związki chemiczne, występujące w twardej wodzie, czyli żelazo, węglan wapnia, mangan eliminuje się przez przepuszczenie wody przez specjalistyczne wkłady w filtrach, przeznaczone do konkretnych zanieczyszczeń, np. twardość wody obniża się przez zmiękczacze wody, a w domach o dużym poborze wody dobiera się centralne zmiękczacze.

Zanieczyszczenia biologiczne, do których zaliczamy bakterie, wirusy oraz grzyby najczęściej eliminuje się za pomocą wkładów zawierających glinkę ceramiczną o bardzo dużej dokładności filtracji mechanicznej lub promieniowania UV  z użyciem lamp UV.

 

uzdatnianie wody

 

Wstępne konsultacje z wykonawcą

Mając wyniki badań składu wody, należy zwrócić się do firmy specjalizującej się w zakładaniu domowych stacji uzdatniania wody o pomoc w doborze niezbędnych urządzeń oraz ich wycenę.

Zanim jednak to nastąpi, należy podać kluczowe informacje, które mają wpływ na dobór odpowiedniego narzędzia do filtracji:

  • liczba mieszkańców
  • liczba łazienek oraz ich wyposażenie (wanna, prysznic) i intensywność ich użytkowania
  • przewidywane zużycie wody
  • ilość miejsca przeznaczonego na urządzenia
  • indywidualne wymagania dotyczące smaku, zapachu, twardości wody
  • preferencje co do częstego lub jak najrzadszego zaglądania do tych urządzeń w celu uzupełniania soli lub innych preparatów

 

Zmiękczacz wody najlepszy do walki z kamieniem

Optymalnym zabezpieczeniem Twojego domu przed skutkami twardej wody będzie zamontowanie zmiękczacza wody jeszcze na etapie budowy domu, aby uchronić nowe sprzęty i instalacje przed zniszczeniami. Nie ma jednak przeszkód, aby zamontować urządzenie również po okresie budowy i cieszyć się miękką, bezpieczną wodą w całym domu. Na etapie wyboru zmiękczacza warto sięgać po sprawdzone marki, znane z solidności i cieszące się zaufaniem wśród użytkowników. Zwróć uwagę na jakość użytych materiałów, niskie koszty eksploatacji, komfort użytkowania i dobrą obsługę serwisową. 

 

zmiękczacze wody

 

Jak dobrać zmiękczacz wody? 

Zmiękczacz wody dobiera się według wyjściowej twardości wody, zużycia wody w domu oraz liczby mieszkańców i łazienek. Dobór urządzenia najlepiej powierzyć specjaliście posiadającemu gruntowną wiedzę na temat dostępnych możliwości i zmiękczania wody. Urządzenie może tylko zmiękczać wodę lub dodatkowo przystosowywać ją do picia. Wówczas posiada wewnątrz dodatkowy wkład węglowy, który poprawia smak i zapach wody prosto z kranu.

Polecane produkty