Każda łazienka jest podzielona na kilka stref użytkowych. Jedną z nich, jest miejsce dedykowane dla umywalki, szafki oraz lustra. Minimalizm, funkcjonalność i estetyka wykonania – to cechy, które tworzą zgrabny zestaw określający to miejsce.

Nowoczesna strefa umywalki  jest zaplanowana w każdym centymetrze – spójna kompozycja, nieprzypadkowe dobrane kolory i nie zawsze przewidywalny kształt. Jaka jeszcze jest strefa umywalki? Dawniej, były przede wszystkim funkcjonalne – dalekie od współcześnie rozumianego piękna.

duża łazienka

Dzisiaj umywalki są jednym z najpiękniejszych elementów wyposażenia łazienki – wspólnie z pozostałymi meblami oraz armaturą tworzą w pomieszczeniu wyjątkowy nastrój i pozwalają wykonywać codzienne czynności higieniczne w przyjemnej atmosferze komfortu. Nowoczesne tworzą z szafką zgrabny duet, a jeśli dodamy do tego lustro to strefa w tej części łazienki staje się wyjątkowo praktyczna. Nie ma tu miejsca na przypadkowo dobrane akcesoria, niepasujące kolory czy też faktury. Wszystko ma się przenikać i kompleksowo uzupełniać. Jak prezentuje się współczesna strefa umywalki?

Nietypowy kształt a przy tym wyjątkowa funkcjonalność

W nowoczesnej łazience spotkamy umywalki w różnych kształtach. Powodzeniem cieszą się umywalki okrągłe z ostrymi i jednocześnie wąskimi brzegami. Prezentują się nadzwyczaj lekko, a przy tym są bardzo solidne i trwałe. Zwykle są też dość głębokie przez co ich użytkowanie jest niezwykle wygodne.

Te często spotykane i powielane w projektach, geometryczne kształty umywalek to spadek po kubizmie, który akurat w aranżacji łazienek powraca cyklicznie w każdym sezonie. Umywalki okrągłe, kwadratowe mogą być osadzone w blacie lub stać bezpośrednio na nim. Mogą przybierać także nie do końca przewidywalną formę i linię brzegów.

nowoczesna łazienka

Umywalki, które przypominają kamienne misy to hit łazienek, gdzie dominują naturalne materiały wykończeniowe. Pięknie komponują się z drewnem, które odpowiednio zaimpregnowane potrafi wytrzymać w łazience naprawdę długi czas. Ale to nie wszystko. W odważnych projektach nowoczesnej łazienki nie ma rozwiązań, których trzeba się obawiać. Chociażby dlatego spotkamy również umywalki w kształcie muszli, czy morskiej fali. Pomysły, których nie można zrealizować, nie istnieją.

Umywalka nie tylko ceramiczna – czyli jaka?

Trend na białe umywalki ceramiczne prawdopodobnie nigdy nie przeminie, ale w nowoczesnej łazience zaczynają pojawiać się także inne możliwości. W projektach znajdziemy konglomeraty marmurowe oraz kamienne – utrzymane w naturalnej kolorystyce. Oprócz tego możemy się pokusić o umywalki marokańskie, z elementami mosiężnymi czy miedzianymi. Nie brakuje także wariacji w nieco surowej, betonowej formie lub drewnianej. W mocno industrialnych projektach znajdziemy wreszcie również umywalki stalowe, które w duecie z ciekawą baterią, prezentują się nadzwyczaj ciekawie.

Otoczenie umywalki – czy zawsze tylko szafka?

Tak było do niedawna. Standardowy zestaw łazienkowy zawierał – umywalkę (wpuszczaną w blat), szafkę i lustro, ewentualnie dodatkowy słupek na produkty kosmetyczne. W dzisiejszych projektach zestaw nabiera zdecydowanie niecodzienne formy. Pod umywalką nie zawsze znajduje się szafka. Miejsce na ręczniki może stanowić metalowy stelaż, który wygląda równie atrakcyjnie.

umywalki

Umywalka może być również postawiona na blacie, który jednocześnie będzie stanowił miejsce na kosmetyki i przybory czystości. Szafka jako element wyposażenia jest tutaj wyłącznie dodatkiem do umywalki, która pełni funkcję najważniejszego elementu tej strefy. Nie bez znaczenia jest także bateria umywalkowa. Standardowe modele są zastępowane baterią ścienną lub blatową. Kształt baterii jest dopasowany nie tylko do stylistyki umywalki, ale i do jej głębokości.

Polecane produkty