Poznaj fakty i mity dotyczące wyboru oraz montażu umywalki łazienkowej, by przeprowadzić remont szybciej, łatwiej i z lepszym efektem. Przeczytaj odpowiedzi na pytania, czy umywalka nablatowa pomaga uniknąć rozchlapywania wody, a postumenty zapobiegają oderwaniu się umywalki łazienkowej od ściany. Szukasz modelu uniwersalnego lub do toalety, ale nie wiesz, który wybrać? Rozwiej wszelkie wątpliwości!

Mała umywalka to idealne rozwiązanie do toalety – fakt!

Osoby posiadające osobno łazienkę i toaletę mogą zdecydować się na montaż umywalki w obu pomieszczeniach. To rozwiązanie korzystne, ponieważ umożliwia umycie rąk po skorzystaniu z WC oraz ułatwia wykonywanie bieżących porządków w domu. Do tego zadania stworzone zostały specjalne małe umywalki ścienne. Ich przykładowe wymiary to 45 x 35 cm, 46 x 47 cm czy 40 x 20 cm.

Tylko umywalka nablatowa zapobiega rozchlapywaniu wody – mit!

To, czy podczas mycia rąk z umywalki do łazienki wychlapuje się woda, nie zależy od jej rodzaju, ale od głębokości oraz wysokości, na jakiej została zamontowana. Popularne umywalki nablatowe oraz wpuszczane w blat mogą mieć 20 cm głębokości, ale również 30 cm – te drugie będą chronić od rozchlapywania wody w większym stopniu.

Ekspert radzi!
Przy wyborze umywalki do łazienki warto kierować się zasadą: im węższy model, tym powinien być głębszy.

 

Szafka pod umywalkę umożliwia zaoszczędzenie miejsca – fakt, ale…

W powyższym stwierdzeniu tkwi ziarno prawdy. Aby dobrze zaprojektować łazienkę, warto wziąć pod uwagę fakt, że umywalka z szafką rzeczywiście pomaga zaoszczędzić przestrzeń w pomieszczeniu, lecz taki mebel pomieści mniej przedmiotów. Szampony, płyny do mycia czy sprzęt do pielęgnacji, który planowałeś w niej trzymać, będziesz musiał umieścić w innym miejscu, np. w szafce wiszącej lub słupku. Kiedy bowiem misa znajduje się w całości wewnątrz, zajmuje sporą przestrzeń mebla.

biala umywalka na blacie
Postumenty są koniecznością dla umywalek łazienkowych – mit!

Nieprawdą jest, że postumenty i półpostumenty pełnią kluczową funkcję dla stabilności umywalek wiszących. Ich zadaniem jest ukrycie syfonu oraz elementów instalacji wodnej. Służą więc poprawie estetyki w pomieszczeniu. Przyczyniają się też do utrzymania łazienki w czystości.

Ekspert radzi!
Postumenty oraz półpostumenty nie są uniwersalne. Jeśli zdecydujesz się je zamontować, niezbędny będzie wybór umywalki wiszącej z tego samego kompletu.Gotowe zestawy znajdziesz w salonach Elements.

 

Budowa umywalek łazienkowych determinuje wybór baterii – fakt!

Przeglądając umywalki do łazienki, na pewno zwróciłeś uwagę, że część ma otwór na baterię, część zaś jest pełna. Budowa wpływa na to, jaką baterię będziesz musiał zakupić. Oczywiście dla umywalki z otworem możesz dokupić zaślepkę, a w pełnej samodzielnie wykonać otwór, jednak to obniży ich estetykę i dołoży Ci pracy.
Podpowiedź
W otworach montuje się baterie stojące – z dwoma kurkami lub pojedynczym uchwytem. Baterie ścienne wymagają poprowadzenia instalacji wodnej wyżej, jednak sprawiają, że na umywalce pozostaje więcej miejsca dla kubeczka ze szczoteczkami, mydelniczki czy innych akcesoriów pielęgnacyjnych.

umywalka nablatowa
Umywalka ścienna jest uniwersalna – fakt!

Jednym z najchętniej wybieranych modeli jest umywalka ścienna. Jeśli szukasz rozwiązania uniwersalnego, zwróć uwagę właśnie na nią. Umożliwia zaoszczędzenie miejsca w łazience oraz ułatwia wykonywanie porządków. Może wisieć samodzielnie lub z półpostumentem. Dostosujesz ją do użytkowników. Jeśli w domu są dzieci, umywalkę zamontujesz niżej. Z kolei jeśli członkowie Twojej rodziny są bardzo wysocy – wyżej.

Polecane produkty