Styl rustykalny od lat nie znika z listy najistotniejszych trendów wnętrzarskich wszech czasów. Chcesz dowiedzieć się, jaki jest sekret jego fenomenu, w jaki sposób wprowadzić ten naturalny i przytulny klimat, tak charakterystyczny dla wiejskich domostw, w swoim mieszkaniu? Koniecznie zajrzyj do naszego przewodnika po ponadczasowych stylach w aranżacji wnętrz!

Styl rustykalny we wnętrzach – niezmiennie w modzie! Odkryj sielski urok XIX-wiecznej wsi

Jeśli chodzi o popularność wnętrzarskich trendów, konkuruje ze sobą wiele tych bazujących na nowoczesności, stawiających na pierwszym miejscu funkcjonalność czy surowy sznyt: minimalizm, industrial, nawet scandi. Niezmiennie jednak wracamy do estetyki, która nawiązuje do przeszłości i kojarzy się przede wszystkim z tym, co miłe, przytulne, ciepłe i naturalne: do stylu rustykalnego. Nie tylko nie wychodzi on z mody, ale nawet więcej – w dobie przesycenia pośpiechem, hałasem i technologiami, wydaje się być coraz chętniej wybieraną “estetyczną ucieczką”. 

Szczególnymi względami cieszą się rustykalne łazienki – miejsca, które autentycznie służą odpoczynkowi, przypominając swoim użytkownikom… wakacje spędzone na wsi u babci, pocztówki vintage lub ilustracje ze starych, angielskich baśni. Kto nie chciałby mieszkać w takim miejscu! Jeśli Twoim marzeniem jest wyczarowanie w swoim mieszkaniu, nawet tym małym i mieszczącym się w bloku, takiej atmosfery, poznaj charakterystykę stylu rustykalnego w łazience, salonie czy sypialni.
 

Łazienka vintage

 

Czym charakteryzuje się styl rustykalny w aranżacji wnętrz? Poznaj specyfikę tego trendu

Styl rustykalny w aranżacji wnętrz nawiązuje do klimatów sielskiej wsi, przede wszystkim tej z przełomu XIX i XX wieku. Sama nazwa tej estetyki pochodzi od angielskiego określenia “rustic”, oznaczającego “swojski”, “chłopski”. Wnętrza rustykalne są bardzo spójne, a ich aranżacja jest przede wszystkim hołdem oddanym naturze i romantycznej atmosferze panującej w urokliwych chatach z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych czy w staropolskich izbach, w jakich swoje miłosne listy pisały zakochane, ubrane w koronki, panny.

Najbardziej typowa dla stylu rustykalnego aranżacja opiera się na drewnie, najlepiej surowym, lekkiej i przyjemnej w odbiorze kolorystyce, na przemyślanych tekstyliach podkreślających przytulność i dekoracyjności, którą nie trudno zauważyć. Elementy wystroju pomieszczenia nie mogą być zbyt nowoczesne – te w klimacie vintage, lekko nadgryzione zębem czasu (lub tylko udające postarzane), będą najlepiej pasować do wnętrza rustykalnej łazienki czy salonu.  

Warto pamiętać o tym, że styl rustykalny jest bardzo plastyczny – estetyka ta może mieć wiele odmian, płynnie łącząc się na przykład ze stylami bazującymi na naturze czy prostocie, takimi jak styl industrialny czy skandynawski. 

 

Rustykalna łazienka w naturalnych barwach

 

Kolory, wzory i faktury, które najlepiej pasują do rustykalnego stylu we wnętrzach 

Jeśli chodzi o paletę kolorów we wnętrzach rustykalnych, prym wiedzie przede wszystkim wybarwienie drewna oraz biel, przede wszystkim ta łagodna, złamana, kremowa. Ważne dla tej estetyki są także pastele, zwłaszcza beż, szarość, pudrowy róż czy cała gama zgaszonych jasnych zieleni. Całość uzupełniają brązy i zielenie znacznie ciemniejsze, na przykład butelkowe. 

Wzory? Jak najbardziej – w inspirowanych wiejską atmosferą aranżacjach nie może ich zabraknąć, nawet jeśli pojawiają się w formie płytek czy tapet na całej ścianie. Najważniejsze są naturalnie te, które czerpią ze świata przyrody: motywy botaniczne, liście, kwiaty w najróżniejszych formach. Desenie w estetyce rustic to też printy etno i geometryczne, jednak nie mogą być one zbyt dosłowne, jak na przykład w stylu boho. 

Faktury również warto przemyśleć, aranżując rustykalną łazienkę czy inne pomieszczenie w swoim domu. W tym kontekście na uwagę zasługują przede wszystkim naturalne, nawet trochę niedoskonałe powierzchnie, od nielakierowanego drewna po gres przypominający kamień.

 

Łazienka vintage z wzorzystymi ścianami

 

Łazienka rustykalna – aranżacje. Jak stworzyć wnętrze inspirowane sielską wsią?

Łazienkę w stylu rustykalnym możesz wyczarować na dwa sposoby: stawiając na pełną lekkości, wdzięku i wiejskiej elegancji estetykę albo wybierając bardziej surowe wizualnie rozwiązania. Już tłumaczymy, czym w praktyce będą się od siebie różnić takie aranżacje. 

W pierwszej odsłonie styl rustykalny w łazience jest niezwykle szykowny i przede wszystkim romantyczny. W centrum wnętrza znajduje się stylizowana wanna wolnostojąca, koniecznie taka na nóżkach, nablatowa umywalka przypomina misę do kąpieli z XIX wieku, a cała aranżacja bazuje na bieli, pastelowym różu lub mięcie i na pojawiających się gdzieniegdzie kwiatowych motywach. 

W drugiej odsłonie łazienka w stylu rustykalnym zyskuje bardziej zdecydowany i skromny sznyt. We wnętrzu dominuje drewno, meble są prostsze i bardziej funkcjonalne, na ścianach i podłogach mogą pojawić się ciemniejsze kolory (na przykład “kamienne” płytki gresowe, takie jak gres Stone Icons marki Fondovalle). Nadal jednak, nawet jeśli urządzasz małą łazienkę w stylu rustykalnym, lepiej jest wybrać wannę niż prysznic – natrysk może zniweczyć Twoje starania w odwzorowaniu wiejskiej sielanki sprzed lat. Jeśli nie masz możliwości zamontowania prysznica, wystarczy wykorzystać sprytny patent: zawiesić na drążku natryskowym stylową, tekstylną zasłonę, którą po kąpieli efektownie udrapujesz i która doda przestrzeni klasy.

Jak już wspominaliśmy, styl rustykalny bardzo jednak lubi wszelkie wariacje. Możesz zawsze potraktować go jako punkt wyjścia, tworząc nowoczesną łazienkę z akcentami rustic, jak w projekcie wnętrza, przygotowanym dla Element przez BlueCat Studio.

 

Ciemna łazienka vintage

 

Styl rustykalny w łazience – jakie meble idealnie wpisują się w ten klimat?

Jakie meble pasują do łazienki w stylu rustykalnym? To zależy od tego, jaki wariant tej estetyki najbardziej Ci odpowiada. W grę wchodzą meble surowe, funkcjonalne, wykonane z drewna (lub materiałów imitujących ten materiał) lub bardziej finezyjne, w bieli, jak z XIX-wiecznego dworku. Bez względu jednak na to, czy wybierzesz prostą szafkę z drewnianych desek z odzysku, czy elegancki stelaż podumywalkowy z kolekcji The New Classic marki Laufen, sięgaj po meble z duszą, pełne charakteru i spójne z resztą aranżacji.  

Jeśli wybierasz meble proste, minimalistyczne, koniecznie zestaw je z przynajmniej dwoma akcentami, które jasno wskazują, że właśnie styl rustykalny przyświecał Ci przy tworzeniu wnętrza. W ciekawy sposób do takiego wyzwania podeszli projektanci Strzelecka Studio, którzy w swojej wizualizacji rustykalnej łazienki wykorzystali bardzo proste szafki, ale umywalkę ustawili na postumencie, a na ścianach “położyli” tapetę w kwiatowy wzór, który tworzy tę wyjątkową, jedyną w swoim rodzaju atmosferę.

 

Mała łazienka w stylu rustykalnym

 

Dodatki do łazienki rustykalnej – jakie wybrać? Podpowiadamy, jakie akcesoria będą najlepsze

Dodatki są w rustykalnej łazience na wagę złota – to one pomagają wyznaczać wizualne ramy aranżacji, podkreślając sielski klimat lub dodając go bardziej nowoczesnym elementom wyposażenia. Starannie dobieraj przede wszystkim wszelkie tekstylia, od zasłon w oknach po łazienkowe dywaniki i poświęć sporo uwagi na to, jakie dopasujesz do swojej aranżacji akcesoria o funkcjonalnej roli: kubki, organizery, pudełka, mydelniczki. Jeśli decydujesz się na wnętrze, w którym będzie dominować surowe drewno i kamień, postaw na takie dodatki, jak drewniany wieszak na ręczniki w formie drabinki opartej o ścianę. Wolisz rustykalną estetykę w eleganckiej odsłonie? Idealnie dla Ciebie będzie lustro w bielonej ramie i świeże kwiaty w wazonie.
 

Nowoczesna łazienka w stylu rustykalnym


Łazienka rustykalna (łazienka w stylu wiejskim) to doskonały wybór dla Ciebie? Marzysz o tym, żeby urządzić jej wnętrze dokładnie w takim klimacie, nawet jeśli mieszkasz na 8. piętrze w bloku? Nic trudnego. Możesz z łatwością i wdziękiem przenieść klimat sielskiej wsi do swojego mieszkania, wybierając meble i dodatki, które znajdziesz w sieci salonów Elements. Wykreuj z nami przestrzeń, w której poczujesz się błogo!

Polecane produkty