Strefa kąpielowa w każdym mieszkaniu powinna być starannie zaplanowana – tak, by można było w niej wykonywać codzienne czynności higieniczne, przy zachowaniu jak najwyższego komfortu. Aby tak się stało, warto wybrać system natryskowy, który będzie miał wiele funkcji, a przez to pozwoli Ci na dopasowanie jego możliwości do Twoich oczekiwań. Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Czym jest system natryskowy?

Pod pojęciem systemu natryskowego kryją się wszystkie elementy umożliwiające dystrybucję wody do kabiny prysznicowej. Na taki zestaw składa się bateria prysznicowa, wąż, słuchawka, drążek oraz deszczownica, choć często może okazać się, że któryś z elementów nie został uwzględniony ze względów konstrukcyjnych lub możliwe jest opcjonalne jego dokupienie. Zaletą systemów natryskowych jest ich kompleksowość. Kupując komplet produktów od jednego producenta masz pewność, że będą one ze sobą perfekcyjnie współpracowały i pasowały stylistycznie. Do tego nie musisz samodzielnie dobierać elementów montażowych, bo wszystkie powinny znajdować się w zestawie.

 

natrysk

 

System natryskowy – co powinien zawierać?

Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym elementom wchodzącym w skład systemu natryskowego i dowiedzmy się, na co warto zwrócić uwagę podczas kupowania zestawu prysznicowego:

  • Bateria prysznicowa – to jeden z ważniejszych elementów znajdujących się w kabinie prysznicowej. To właśnie armatura reguluje przepływ wody i pozwala na ustawienie idealnej jej temperatury. Aby cały proces przebiegał jak najsprawniej, warto zaopatrzyć się w system natryskowy z baterią prysznicową z termostatem
     
  • Słuchawka prysznicowa– dobra słuchawka stanowi trzon wyposażenia systemu natryskowego. Jeśli wybierzesz model wielofunkcyjny, będziesz mógł wybierać rodzaj strumienia wody – najczęściej jest to tryb zwykły, masujący, mgiełka czy deszcz. Przełączanie pomiędzy poszczególnymi opcjami zajmuje jedynie chwilę, a szeroki wybór sprawia, że każdy z domowników znajdzie swoją ulubioną funkcję słuchawki.
prysznic

 

  • Drążek czy uchwyt punktowy – te elementy przeznaczone są do przytwierdzenia słuchawki prysznicowej do ściany. W przypadku uchwytu punktowego należy się zdecydować, na jakiej wysokości ma ona wisieć i nie można tego później zmienić. Drążek natomiast otwiera przed Tobą o wiele więcej możliwości – również zawiera uchwyt, ten jednak umieszczony jest na suwaku, więc osoby niskiego i wysokiego wzrostu dopasują system natryskowy do własnych potrzeb.
  • Deszczownica – coraz więcej osób decyduje się na zakup zestawu prysznicowego właśnie z tym elementem. Deszczownica przytwierdzana jest do ściany na sporej wysokości i ma dużą powierzchnię wylotową. Dlatego też kąpiel pod nią przypomina przebywanie w strugach deszczu, ponieważ krople równomiernie oblewają całe ciało. Poszczególne modele różnią się najczęściej kształtem, rozmiarem, ale i sposobem montażu – podtynkowym, natynkowym lub sufitowym. Oto kilka polecanych systemów natryskowych z deszczownicą:​​​

 

prysznic w lazience

 

Ostatnią, choć nie mniej ważną kwestią jest dobranie systemu natryskowego tak, by pasował stylistycznie do otoczenia. Z tego względu większość zestawów utrzymana jest w uniwersalnej, metalicznej kolorystyce, ale zdarzają się i bardziej odważne projekty. Pamiętaj jednak, że nie tylko barwa ma znaczenie – systemy natryskowe możesz komponować z aranżacją poprzez wybór odpowiedniego kształtu, a nawet wielkości poszczególnych elementów.

Polecane produkty