Czy wiesz, że w Polsce najtwardsza woda występuje w rejonie południowo-wschodnim? Nie oznacza to jednak, że w pozostałych częściach kraju proporcje w zawartości wapnia i magnezu rzeczywiście są zachowane. Woda, którą stosujesz w swoim domu do gotowania, prania, czyszczenia wciąż pozostawia wiele do życzenia. Jak zatem poradzić sobie z twardą wodą?

 

mapa twardości wody Polska

 

Jakie są problemy wynikające z nieuzdatnionej wody?

 • Stopniowo niszczy instalacje grzewcze, armaturę i AGD,
 • Powoduje powstawanie uciążliwych osadów na bateriach, sanitariatach i kabinie prysznicowej,
 • Przyczynia się do wzrostu kosztów ogrzewania oraz większych wydatków na środki myjące, czyszczące i piorące. 

 

Woda z nadmierną ilością żelaza

 • Powoduje rdzawe zacieki i plamy na armaturze.
 • Może mieć gorszy smak i zapach z powodu namnażania się bakterii żelazistych.
 • Jest wodą niezdatną do picia.

 

Woda z pozostałościami chloru

 • Bezpieczna bakteriologicznie, ale nieprzyjemna w smaku i zapachu.
 • Pogarsza jakość przygotowywanych potraw.
 • Może podrażniać wrażliwą skórę, np. u dzieci

 

Czy moja woda jest twarda?

Twarda woda to taka, która w swojej zawartości posiada zawyżoną ilość minerałów: wapnia i magnezu. Co to oznacza? Jeśli w Twojej wodzie, poziom tych związków przekroczy od 60 do 500 mg CaCO3/dm3, to warto zastosować odpowiednie mechanizmy do jej zmiękczenia. Jednocześnie pamiętaj, że woda, w której wskaźnik obecności minerałów, wyniesie powyżej 200 mg CaCO3/dm3 będzie już średnio twarda.

 

stopień twardości wody

 

Pamiętaj:

Informację o stopniu twardości wody, możesz uzyskać w terenowym laboratorium, ale również przy zastosowaniu testera kropelkowego – szczególnie wówczas, gdy posiadasz własne ujęcie wody. Jednakże, gdy posiadasz własne ujęcie wody wykonanie analizy wody w laboratorium jest niezbędne.

 

Twardość wody rozpoznasz również po tym, w jakiej kondycji jest Twoja skóra lub włosy. Jeśli narzekasz na przesuszoną skórę, a włosy nie chcą się układać – to możliwe, że szkodzi im nadwyżka magnezu i wapnia.

 

kobieta układająca włosy

 

Czy wiesz, że...

jedną z bardziej miękkich wód mogą poszczycić się Finowie, których źródła ujęcia wody mają pochodzenie polodowcowe.

 

Dlaczego właściwie należy zwracać uwagę na twardą wodę?

Istnieje wiele powodów, dla których miękka woda jest zdecydowanie bardziej pożądana. Oczywiście nie oznacza to, że woda twarda jest niezdatna do picia lub ma negatywne skutki dla zdrowia. Może jednak wpływać niekorzystnie na wiele innych aspektów:

 • Pracochłonne i nieekonomiczne sprzątanie – jeśli sprzątasz systematycznie, zauważając znacznie większe zużycie detergentów, a mimo to na naczyniach pojawia się biały nalot, a na armaturze biały osad – to prawdopodobnie Twoja woda jest twarda. Dzieje się tak dlatego, że środki czystości w twardej wodzie słabiej się pienią, a węglan wapnia zawarty w jej składzie wytrąca się i tworzy osad wokół baterii, w czajniku czy na grzałkach. Tak powstaje błędne koło – więcej detergentów, częstsze sprzątanie – efekty? Właściwie brak.
 • Masz problem z wypadaniem włosów? A może Twoja skóra jest ciągle przesuszona? Twarda woda może niekorzystnie wpływać na wygląd, to prawda. Szczególnie, jeśli Twoja skóra ma tendencję do zaczerwień (skóra naczynkowa) lub do przetłuszczania. W efekcie stosowania twardej wody, na jej powierzchni tworzy się coś na wzór blokady – pory nie mają możliwości swobodnego oddychania – stąd wypryski i problemy trądzikowe.
 • Dlaczego twarda woda ma również wpływ na wygląd włosów? Ponieważ narusza naturalną strukturę skóry głowy – może wywołać powstawanie łupieżu, wysuszać ją i powodować nadmierne przetłuszczanie się włosa. Co ciekawe, po jakimś czasie końcówki włosów stają się też suche i szorstkie.
 • Czy pranie w twardej wodzie szkodzi ubraniom? Tak. W wodzie z dużą zawartością wapnia i magnezu detergenty nie rozpuszczają się tak dobrze, jak w wodzie miękkiej. Tym samym, ubrania mogą tracić kolory, będą też wymagały dodatkowego płukania, tak aby pozbyć się białego nalotu z materiału. Ubrania szorstkie i nieprzyjemne w dotyku będą także wymagały użycia większej ilości płynu zmiękczającego – to z pewnością nie prowadzi do domowych oszczędności.

 

pranie

 

Uwaga:

czy Twoje pranie po wyjęciu z pralki jest nieprzyjemne w dotyku, a może na ubraniach pozostają białe zacieki? Prawdopodobnie masz problem z twardą wodą – sprawdź to i zastosuj zmiękczacze, czyli urządzenia poprawiające jakość wody.

I wreszcie, co najważniejsze – twarda woda może wpływać niekorzystnie na działanie domowego sprzętu AGD. Ponadto podczas gotowania wody twardej, powstaje coś w rodzaju biało-żółtego osadu – jest to kamień kotłowy, który zmniejsza sprawność czajników, garnków, ekspresów do kawy, może też wpływać na większe zużycie energii.


Sposoby zmiękczenia twardej wody - Zmiękczacz Trinnity

Aby zmiękczyć wodę, należy usunąć z niej, całkowicie lub przynajmniej częściowo, rozpuszczalne sole wapnia, magnezu. Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie urządzenia zmiękczającego wodę – możesz wypróbować urządzenia producenta Trinnity. To produkty szczególnie polecane na rynku.

Sprzęty tego typu oczyszczają wodę w całej instalacji, montuje się je zwykle przy głównym dopływie zimnej wody, tuż za licznikiem. Montażu nie da się wykonać samodzielnie, ale jeśli posiadasz w swoim domu dostęp do głównego zaworu wody oraz gniazdko elektryczne w pobliżu, monter zrobi to dla Ciebie szybko i sprawnie. Konstrukcja urządzeń Trinnity jest przemyślana, dzięki czemu są one nie tylko niezawodne, ale i kompaktowe – nie trzeba gospodarować na nie zbyt dużo miejsca.

Dobrej jakości zmiękczacze do wody wcale nie są tak drogie, jak się powszechnie wydaje. Ponadto zakup urządzenia zwraca się średnio po upływie od roku do dwóch lat (ma to związek z ilością użytych detergentów oraz energii elektrycznej). Ważne jednak, by wybrać zmiękczacz do wody renomowanej firmy – taki, który zużywać będzie minimalną ilość energii, wody i soli.

 

Na czym polega proces oczyszczania twardej wody?

Zmiękczanie wody polega na przepuszczeniu twardej wody przez warstwę złoża jonowymiennego, które znajduje się wewnątrz urządzenia filtrującego. Złoże zatrzymuje jony wapnia oraz magnezu i zastępuje je jonami sodu, w efekcie do kranu dociera miękka woda. Cały proces przebiega szybko i sprawnie, dzięki czemu woda płynie z kranu w sposób naturalny, bez żadnego opóźnienia.

Urządzenia Trinnity są praktycznie bezobsługowe. Jedynym obowiązkiem posiadacza sprzętu jest okresowe uzupełnianie soli tabletkowej w zmiękczaczu. Przeprowadza się to zwykle raz na kilkanaście dni lub co kilka tygodni, zależnie od twardości wody i jej codziennego zużycia. Urządzenie automatycznie przepłukuje się roztworem wody i soli. Co ważne, podczas procesu przepłukiwania, urządzenie nie odcina dostępu do wody w domu, dostarcza ją nadal, tylko niezmiękczoną. Po zakończeniu przepłukiwania, zmiękczacz automatycznie powraca do swojej pracy.

Wśród produktów Trinnity znaleźć można urządzenia stworzone z myślą o różnym przeznaczeniu. Między innymi odpowiednie dla domów mniejszych z jedną łazienką oraz dla większych gospodarstw. Dostępne są także zmiękczacze mechaniczno-węglowe, które oczyszczają wodę, ale także poprawiają jej walory smakowe i zapachowe.

 

Czy wiesz, że...

Woda deszczowa jest miękka do chwili, gdy spadnie na glebę lub skały – bądź na dowolną powierzchnię. To właśnie kontakt z nimi powoduje, że nabywa ona w swoim składzie minerały w postaci wapnia i magnezu. Na szczęście proces utwardzenia wody można odwrócić!

 

Jak widać, instalacja urządzenia zmiękczającego wodę przynosi wiele korzyści, między innymi:

 • dłuższe i płynne działanie sprzętów AGD,
 • zmniejszenie kosztów poniesionych na energię elektryczną (grzałki w urządzeniach elektryczny są wolne od osadu),
 • szybkie i łatwe mycie elementów armatury łazienkowej oraz kuchennej,
 • możliwość stosowania mniejszej ilości detergentów,
 • piękna skóra i lśniące włosy.
woda kranowa

 

Wszystkie te zalety sprawiają, że innowacyjne zmiękczacze do twardej wody to w Polsce rozwiązanie coraz popularniejsze, które zdecydowanie warto zastosować, jeśli borykasz się z problemem twardej wody. 

Polecane produkty