Czy wiesz, że miękka woda to nie tylko oszczędności dla właścicieli mieszkań i domów, ale również korzyści zdrowotne dla całej rodziny?

Choć z pozoru zużycie wody, zarówno twardej, jak i miękkiej, nie różni się między sobą, codzienne czynności wykonywane przy użyciu miękkiej wody mogą znacząco obniżyć koszty. W jaki sposób? Poniżej przedstawiamy kilka aspektów, na które ma wpływ jakość wody w naszych kranach!

 

Oszczędzisz na detergentach

Po pierwsze, przy miękkiej wodzie zużywasz mniej detergentów. I to nawet aż o ok. 60%! Sprzątanie za pomocą wszelkich płynów i mleczek jest dużo bardziej efektywne przy wodzie miękkiej, niż przy wodzie twardej. Dlaczego? Ponieważ detergenty lepiej rozpuszczają się w miękkiej wodzie. Dzięki temu zużywasz ich mniej do wyczyszczenia tej samej powierzchni. Po drugie, przy miękkiej wodzie masz po prostu mniej sprzątania. Osady z kamienia nie powstają w łazience, kuchni, na naczyniach ani na sprzętach AGD, dłużej utrzymując efekt czystości i świeżości. Dodatkowo, w miękkiej wodzie detergenty są w pełni rozpuszczane i nie pozostają na sprzątanej powierzchni, przez co nie wymagają tak częstego sprzątania, jak w przypadku twardej wody. A mniej sprzątania to mniej zużytych detergentów! Podobnie jest w przypadku prania - jeśli zauważasz na świeżo wypranych ubraniach resztki proszku lub żelu do prania, możesz borykać się z problemem twardej wody, która nie jest w stanie w pełni rozpuścić detergentu. 

 

pranie

 

Oszczędzisz na kosmetykach

Mycie ciała i włosów wymaga użycia płynu, żelu lub szamponu. Jeśli używasz kosmetyku w wodzie twardej, istnieje ryzyko, że pomimo płukania, nigdy do końca się nie rozpuści i pozostanie na Twojej skórze lub włosach. Taka kąpiel jest mniej efektywna, a pozostawione na skórze i włosach kosmetyki dają efekt odwrotny do zakładanego. Co więcej, by uzyskać lepszy efekt, zaczynasz używać jeszcze więcej kosmetyków, a ich nadmierna ilość spłukuje się jeszcze trudniej! To błędne koło, które prowadzi do wyprysków, zaczerwienień i suchości skóry. Co wówczas robisz? Sięgasz po przeróżne balsamy i olejki, które zniwelują ten efekt.

Przy miękkiej wodzie skuteczność poszczególnych kosmetyków jest znacznie większa, a skóra po kąpieli jest naturalnie odżywiona, miękka i nawilżona, włosy zaś błyszczące i zdrowe. To duży plus nie tylko dla Twojej urody, ale i kieszeni!

 

kąpiel w wannie

 

Oszczędzisz na ogrzewaniu

Czy wiesz, że...
Twarda woda tworzy wewnątrz rur wiele nakładających się warstw kamienia, co jest barierą dla emisji ciepła pochodzącego z ogrzewania.

Aby ciepło mogło przedostać się z instalacji na zewnątrz, niepotrzebnie pokonuje dodatkową drogę i traci na mocy. Szacuje się, że osady z kamienia w rurach powodują spadek efektywności ogrzewania o ok. 20%! Miękka woda nie powoduje żadnych skorup wewnątrz instalacji, więc ciepło może bez przeszkód ogrzewać dom lub mieszkanie. Dzięki temu, ogrzewanie jest bardziej efektywne, a Ty zużywasz mniej energii potrzebnej do ogrzania pomieszczenia. 

 

Oszczędzisz na wymianie sprzętu AGD i remontach

Twarda woda osadza się w postaci kamienia wewnątrz rur, jak i na urządzeniach AGD. To z kolei powoduje, że urządzenia pobierają więcej energii, są mniej efektywne w swoim działaniu oraz bardziej narażone na awarię i konieczność przedwczesnej wymiany. 

Miękka woda jest bardziej przyjazna również dla rur, nie pomniejsza ich światła, tym samym działają one bezawaryjnie przez dłuższy czas, nie narażając Cię na potencjalne koszty wymiany instalacji lub gruntownego remontu. 

 

ekspres do kawyAby uniknąć zagrożeń wynikających z twardej wody, warto pomyśleć jak najszybciej o zmiękczaczach wody. Oszczędności, jakie wynikają z miękkiej wody są warte zastosowania tego rozwiązania! 

Kalkulacja opłacalności używania wody miękkiej w domu 

Założenia:

  • rodzina 4-osobowa

  • średnia twardość wody 18 stopni niemieckich
 WODA TWARDAWODA MIĘKKAOSZCZĘDNOŚĆ

Miesięczne wydatki na środki czystości i higieny osobistej

 

200 PLN80 PLN+120 PLN

Miesięczne wydatki na ogrzewanie domu i c.w.u.

 

450 PLN360 PLN+90 PLN

RAZEM MIESIĘCZNIE

 

650 PLN440 PLN+210 PLN

RAZEM ROCZNIE

 

7800 PLN5280 PLN+2520 PLN

plus roczne wydatki na naprawę AGD (awarie spowodowane używaniem twardej wody)

500 PLN0 PLN+500 PLN

RAZEM

8300 PLN5280 PLN+3020 PLN

Polecane produkty