Coraz częściej zwraca się uwagę na działania przyjazne środowisku. Wiele możemy zrobić sami, wybierając do domów ekologiczne rozwiązania – takie jak armatura oszczędzająca wodę. Zobacz, w jaki sposób baterie w łazience mogą przyczynić się do zmniejszenia zużycia wody, a tym samym zminimalizowania wydatków w domowym budżecie!

 

Armatura oszczędzająca wodę – tak można nazwać wszystkie baterie umywalkowe, zlewozmywakowe, a także wannowe i natryskowe, w których zastosowano technologie zmniejszające zużycie wody. Mogą mieć one funkcję napowietrzania, ograniczniki przepływu wody oraz wykorzystywać coraz to nowe, innowacyjne rozwiązania.

 

Dlaczego oszczędzanie wody jest tak ważne?


Czy wiesz, że Polska jest krajem mającym skromne zasoby wody? I choć być może nie odczuwasz tego w codziennym życiu, warto mieć tego świadomość i starać się, abyśmy nigdy nie musieli borykać się ze skutkami braku wody. Te niestety spotykają nas jednak coraz częściej – sezonowe susze już niemal każdego roku występują w niektórych rejonach Polski, powodując straty w rolnictwie, a nierzadko i w przemyśle. A i tak jesteśmy w o wiele lepszej sytuacji niż niektóre kraje, w których ograniczony dostęp do wody jest problemem od lat.

oszczędzanie wody z nowoczesną armaturą

Do tego dochodzi rzecz jasna także ekologiczny aspekt – wiele źródeł wody słodkiej, np. rzeki i jeziora, są zanieczyszczone, a zatem niezdatne do użytku w gospodarstwach domowych. Uzdatnianie wody i jej późniejsza utylizacja do szamb i kanalizacji to z kolei wysokie koszty, które także uderzają w domowy budżet. Biorąc wszystko to pod uwagę, staje się jasne, że oszczędzanie wody jest konieczne, a najlepiej zacząć zmieniać świat od siebie i od wymiany armatury w mieszkaniu na bardziej ekologiczną.


Napowietrzanie wody – poznaj armaturę z perlatorami! 


Jedną z popularnych i dobrze znanych technologii stosowaną w armaturze łazienkowej i kuchennej, jest napowietrzanie wody. Często odbywa się to z użyciem perlatora, czyli specjalnej nakładki na wylewkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wypływająca z wylewki woda jest spieniona, a tym samym zdaje się, że jest jej więcej przy delikatnym odkręceniu zaworu wody. Możesz się więc cieszyć mocnym i przyjemnie masującym strumieniem wody, a przy tym oszczędzać!

napowietrzanie wody w baterii umywalkowej

Technologię napowietrzania wody wykorzystuje większość kluczowych marek produkujących armaturę. Oto kilka z nich:

  • PowerAir od Hansgrohe – ten system zakłada zasysanie powietrza do wewnątrz armatury i nadmuchuje wodę. Dzięki temu zwiększa ona swoją objętość, a przy tym staje się miękka w dotyku – zapewnia więc przyjemniejsze kąpiele czy mycie dłoni.
  • GROHE EcoJoy® - również wszystkie produkty z tej kolekcji są wyposażone w perlatory, a także w szereg innych rozwiązać wpływających na zmniejszenie zużycia wody w gospodarstwie domowym.
  • Nikles Airdrop – tym razem system napowietrzania wody przedstawia Nikles w opatentowanej przez siebie technologii Airdrop. Baterie tej marki zapewniają wysoki komfort kąpieli, a przy tym są bardzo oszczędne.


Warto zaznaczyć, że choć nie wszystkie marki mają opatentowane technologie napowietrzające wodę, większość z nich korzysta z takich systemów. W swoich elementach armatury wykorzystują perlatory i aeratory, które działają na tej samej zasadzie. Dlatego też szukając baterii idealnej, dokładnie sprawdź jej specyfikację, by upewnić się, że zapewni Ci ona komfort kąpieli i ograniczy zużycie wody. Poznaj kilka modeli wykorzystujących system napowietrzania wody:

 


Bateria z ogranicznikiem przepływu wody – kolejny sposób na oszczędność


Kolejną technologią stosowaną dla zmniejszenia zużycia wody w gospodarstwach domowych jest wybieranie armatury z ogranicznikami przepływu. Stosowane są one zarówno w słuchawkach prysznicowych, bateriach umywalkowych i wannowych, ale również w deszczownicach. Najczęściej ma postać wkładki mocowanej w wylewkach, której zadaniem jest zmniejszenie przepustowości armatury tak, że może z niej wypływać nawet o 60% mniej wody niż bez niej. Ogranicznik wody, podobnie jak perlatory, nie powoduje jednak strat pod kątem komfortu korzystania z wody bieżącej.

nowoczesny i oszczędny zestaw natryskowy

Szukając armatury z ogranicznikiem przepływu, przede wszystkim zwróć uwagę na to, ile litrów na minutę zużywa przy ciągłej pracy. W przypadku baterii umywalkowej, takiej jak stojąca bateria umywalkowa Edge, może to być zaledwie ok. 5 l/min, a w przypadku dużych systemów natryskowych, np. głowicy natrysku Piano Round, warto, aby ta wartość sięgała nie więcej niż 12 l/min.


Dwustopniowa regulacja wody


W niektórych bateriach wykorzystywane są także specjalne głowice umożliwiające dwustopniową regulację wody. W takim systemie przepływ wody możliwy jest na dwa sposoby. Pierwszy etap uruchamia średni strumień wody, który jest bardzo ekonomiczny, a przy tym wystarczający przy większości czynności higienicznych czy porządkowych.

wygodna i oszczędna słuchawka natryskowa

Drugi etap uruchamia natomiast strumień mocny, jednak dzięki takiemu podziałowi będziesz po niego sięgać znacznie rzadziej, niż w przypadku baterii wyposażonych w standardową głowicę. Przykładem baterii z głowicą dwustopniową może być podtynkowa bateria umywalkowa Up Velvet Black.

 

Pojedynczy uchwyt zamiast dwóch kurków w bateriach łazienkowych i kuchennych

 

Jeśli chodzi o armaturę oszczędzającą wodę, zdecydowanie lepiej sprawdzają się jednouchwytowe modele baterii. To zresztą jest widoczne w ofercie czołowych producentów armatury – ich oferta rzadko kiedy wzbogacona jest bateriami z dwoma kurkami sterującymi. Wynika z to z kilku kwestii – modnego obecnie minimalistycznego designu, większą wygodą sterowania, ale też wspomnianą już wcześniej oszczędnością.

bateria umywalkowa oszczędzająca wodę

Ustawienie idealnych parametrów wody bieżącej przy użyciu dwóch kurków jest o wiele trudniejsze, a zatem zajmuje więcej czasu i, co za tym idzie, powoduje zużycie większej ilości wody. Czasami odnalezienie pożądanej temperatury i siły strumienia zarazem okazuje się być wręcz niemożliwe. Dlatego triumfy dzisiaj święcą modele jednouchwytowe, o czym warto pamiętać, nawet jeśli stylistycznie bardziej przypadają Ci do gustu klasyczne dwuuchwytowe warianty.


Baterie bezdotykowe – oszczędne i nowoczesne rozwiązanie


Bardzo nowoczesnym, ale przy tym też wyjątkowo skutecznym rozwiązaniem, jest stosowanie automatycznych, bezdotykowych baterii – te sprawdzają się przede wszystkim w umywalkach i zlewozmywakach, czyli tam, gdzie korzystamy z wody bieżącej najczęściej. Modele te są wyposażane w czujniki ruchu i uruchamiają strumień wtedy, gdy przyłożysz ręce pod wylewkę – detekcja może się odbywać np. na podczerwień, tak jak w baterii Binoptic. Kiedy natomiast cofniesz ręce, woda automatycznie się zatrzyma.

bezdotykowa armatura umywalkowa

Dlaczego taka technologia jest szczególnie funkcjonalna? Pomyśl chociażby o dzieciach (choć jest to problem nie tylko najmłodszych), które podczas szczotkowania zębów nie pamiętają o zakręceniu kranu. Wtedy przez kilka minut mycia bez potrzeby zużywa się nawet kilkanaście litrów wody! Analogicznie można przywołać sytuacje związane z usuwaniem zarostu, a w kuchni z myciem naczyń czy warzyw i owoców. W wielu sytuacjach życiowych można bezwiednie zapomnieć zakręcić wodę, przed czym ustrzegą Cię baterie bezdotykowe.


Armatura z termostatem


Choć baterie z termostatem są doceniane przede wszystkim za komfort użytkowy, jaki dają w czasie kąpieli, należy pamiętać, że także one są oszczędne. Nie tracimy bowiem czasu na poszukiwanie idealnej temperatury, co zawsze musi się przecież odbywać przy odkręconym kranie. Wystarczy więc, że uruchomimy armaturę, a ta automatycznie ustawi pożądane parametry. Poznaj kilka modeli armatury z termostatem:

Polecane produkty