Prysznic uwielbiany jest za komfort, jaki gwarantuje, funkcjonalność, oszczędność miejsca, ale też modny wygląd i nowoczesny charakter. Jak zaaranżować strefę kąpielową z natryskiem – z brodzikiem czy bez? Jaki prysznic wybrać do pomieszczenia o większym metrażu, a jaki – to łazienki w bloku? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku.

Prysznic – synonim wygody. Dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie w swojej łazience?

Prysznic to, pomimo popularności różnego rodzaju wanien, wciąż chętnie wybierana opcja. Natrysk nie zajmuje w łazience wiele miejsca, może zostać zamontowany nawet w pomieszczeniach o „trudnej” architekturze (na przykład wyjątkowo wąskich), jest niezwykle wygodny, higieniczny i praktyczny. Pozwala też oszczędzić czas i wodę – kąpiel przebiega znacznie szybciej niż w przypadku konieczności napełniania wanny. 

A co najważniejsze – prysznic może wpisać się w absolutnie każdą stylistykę wnętrza i pozwala na wybór takiego rozwiązania, które idealnie odpowiada Twoim potrzebom. Jedna z decyzji, jaką musisz podjąć, decydując się właśnie na kabinę prysznicową, związana jest z ważnym pytaniem: prysznic z brodzikiem czy bez? Jeśli stoisz przed takim dylematem, czytaj dalej nasz poradnik i sprawdź, co polecają eksperci.
 

Prysznic z brodzikiem we wnęce

 

Prysznic z brodzikiem czy bez? Przekonaj się, który wariant będzie lepszy

Zastanawiasz się, co będzie lepsze – prysznic z brodzikiem czy bez? Obie wersje mają swoich zwolenników i swoje zastosowania. 

●    W pierwszym przypadku podstawą jest specjalny element, który wyznacza strefę mokrą, gromadzi spływającą z natrysku wodę i pozwala jej bezpiecznie schodzić do odpływu. 
●    W drugim przypadku odpływy są montowane w posadzce. Oznacza to, że w całej łazience podłoga jest na tym samym poziomie. Nie musi być jednolita – strefę prysznica można wydzielić na przykład innym rodzajem gresu, jak w projekcie łazienki autorstwa studia Strzelecka Design.

Jeśli wciąż nie wiesz, czy lepszy będzie prysznic z brodzikiem, czy bez, najlepiej podsumować wady i zalety tych dwóch rozwiązań. 

Kabiny prysznicowe z brodzikiem – wady i zalety

Kabiny z brodzikiem najczęściej są prostsze w montażu, wymagają mniejszej ilości przygotowań, są tańsze i lepiej dostępne. Wysoki brodzik, zwłaszcza taki z siedziskiem, może się przydać w łazienkach, z których korzystają dzieci – po zablokowaniu odpływu brodziki mogą przekształcić się w małe wanny. 

Jakie są wady pryszniców z brodzikiem? Przede wszystkim zajmują więcej miejsca ze względu na niezbędne elementy konstrukcyjne. Są też mnie efektowne, bardziej rzucają się w oczy i nie do każdej estetyki będą pasować. Kabiny prysznicowe z brodzikiem trudniej też utrzymać w czystości – jest więcej zakamarków, które trzeba dokładnie szorować, żeby efekt był zadowalający.
 

Minimalistyczny prysznic brodzikiem

 

Prysznic bez brodzika – wady i zalety

Zalet prysznica bez brodzika można wymienić mnóstwo. Przede wszystkim jest to efektowne uzupełnienie wnętrza, wpisujące się w aktualne trendy, a jednocześnie też funkcjonalne. Tego typu prysznic można dopasować wielkością do każdej przestrzeni łazienki, również niewielkiej. Z uwagi na to, że nie ogranicza Cię brodzik, możesz też zorganizować prysznic w zastanej wnęce albo nadać mu mniej oczywisty kształt, na przykład trójkątny. 

Właściwy montaż zapewnia też możliwość zachowania absolutnej czystości i higieny. Warto też wziąć pod lupę praktyczny aspekt łazienek bez brodzika – są wygodniejsze w korzystaniu przez osoby starsze, mniej sprawne, mające problem z wchodzeniem do kabin z wysokim progiem.

Jakie są wady prysznica bez brodzika? Przede wszystkim rozwiązanie to wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeśli nie aranżujesz strefy kąpielowej „od zera”, tylko remontujesz starą łazienkę, możesz spotkać się z koniecznością usunięcia płytek i skucia wylewki, żeby osiągnąć odpowiedni, niezbędny przy montażu prysznica bez brodzika spad. W wielu wypadkach trzeba korzystać z pomocy profesjonalnych ekip – przygotowanie tego typu kabiny wymaga doświadczenia i specjalistycznej wiedzy. To szczególnie ważne, jeśli chcesz zamontować kabinę bez brodzika w bloku i musisz zaplanować hydroizolację, systemy odwadniające oraz zostawić odpowiednią ilość miejsca na elementy przyłączeniowe.
 

Łazienka z prysznicem walk-in

 

Montaż prysznica bez brodzika. Co warto wiedzieć na jego temat?

Jeśli chodzi o sam montaż brodzika, poza kwestią umieszczenia odpływu, instalacji kanalizacyjnej pod powierzchnią podłogi, należy też przemyśleć system specjalnych odwodnień prysznicowych, a nawet fugi, jaką wykończysz podłogę. Poniżej poruszamy kilka z najważniejszych aspektów związanych z montażem kabiny bez brodzika w bloku i nie tylko.

Jakie wymiary prysznica bez brodzika?

Kabina bez brodzika w bloku, przestronnym apartamencie czy w domu wolnostojącym, może mieć dowolną wielkość, podyktowaną metrażem oraz Twoimi indywidualnymi preferencjami. Podobnie jak w przypadku prysznica z brodzikiem,  optymalny rozmiar wynosi 80×100 cm, a wysokość – około 200 cm.

Jakie płytki pod prysznic bez brodzika?

Planując montaż nowoczesnego prysznica bez brodzika, przemyśl nie tylko wybór ścianek i drzwi, ale też podłogi. Jakie płytki pod natrysk bez brodzika będą najlepsze? Polecamy przede wszystkim te o strukturze antypoślizgowej, matowe i porowate. Nie bez przyczyny najpopularniejszym wyborem są wielkoformatowe płytki gresowe, które tworzą spójną i maksymalnie gładką nawierzchnię prysznica.

Jaka fuga pod prysznic bez brodzika?

Ważny dla higieny oraz komfortu korzystania z prysznica bez brodzika jest także wybór kleju oraz fugi. Muszą one wykazywać się sporym stopniem wodoodporności oraz trwałości.  Eksperci polecają stosować fugi wykonane z żywicy epoksydowej, która nie tylko wyróżnia się elastycznością, ale też dobrze zabezpiecza przed wilgocią.

Jaki odpływ do prysznica bez brodzika?

Kolejny ważny element nowoczesnego prysznica bez brodzika to odpływ. Do wyboru masz dwa warianty: 

●    odpływ punktowy, najczęściej montowany pośrodku kabiny przy założeniu spadku około 2% z każdej strony odpływu;
●    odpływ liniowy, również wymagający odpowiedniego spadku, przeciwdziałającego gromadzeniu się wody pod prysznicem bez brodzika.

 

Minimalistyczna łazienka z prysznicem we wnęce

 

Prysznic bez brodzika – aranżacje, które mogą Cię zainspirować

Jaką aranżację łazienki z prysznicem bez brodzika? Możliwości masz mnóstwo! Taki rodzaj strefy kąpielowej kojarzy się przede wszystkim z nowoczesną, minimalistyczną czy liftową estetyką, ale industrial to nie jedyny kierunek wizualny, jakim możesz się inspirować. Odpowiednio dobierając detale, możesz wpasować natrysk również do pomieszczeń urządzonych klasycznie, w duchu glamour, a nawet retro. 

●    W aranżacji studia projektowego Strzelecka Design na uwagę zasługuje ciekawe połączenie nowoczesnego prysznica bez brodzika z metalowymi szprosami oraz gresu imitującego panele z naturalnego drewna. Całość ma modernistyczny charakter, ale nie jest pozbawiona ciepła i przytulności.
●   Studio Pikada zaproponowało z kolei wizualizację, która udowadnia, że prysznic bez brodzika może pasować do szykownych wnętrz z przewagą bieli, marmuru i światła. Natrysk w takim wydaniu nie rzuca się w oczy, pozostaje subtelnym uzupełnieniem eleganckiego wystroju.
●    Łazienka bez brodzika w duchu odświeżonego retro? To propozycja przygotowana dla marki VIGOUR, w której królują złote elementy, idealnie korespondujące z pistacjową zielenią ścian. Okazuje się, że niepozorne profile zastosowane w kabinie mogą mieć niezwykłą siłę rażenia!
●    Aranżacja łazienki z prysznicem bez brodzika może być też… romantyczna! Najlepiej obrazuje to wizualizacja zaprojektowana przez BlueCat Studio, w której kabina prysznicowa bez brodzika idealnie łączy się z wanną i meblami o klasycznym charakterze vintage. 

 

Łazienka bez brodzika z wykończeniem w drewnianych płytkach

 

Nowoczesny prysznic bez brodzika, a może wersja tradycyjna, z brodzikiem? Oba warianty są tak samo dobrym pomysłem. Grunt to wybór takiego, który najlepiej się sprawdzi w Twojej łazience i sprosta oczekiwaniom Twoim oraz pozostałych domowników. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby zaaranżować wygodną i stylową strefę kąpielową z natryskiem, znajdziesz w sieci salonów Elements.